Jump to content
Lancelot

Varsta critica

Recommended Posts

Cam pe la ce varsta vi s-a parut ca aveti cele mai mari probleme? Cnad vi se parea ca nimeni nu va intelege? Cand va puneati 10000 de intrebari?

Topic realizat si in urma avalansei de topicuri despre generatia emo :) oare chiar asa de neintelesi sunt adolescentii?

PS la mine pe la 14-15..nu ma intelegeam cu nimeni..aveam o problema cu toti si hmm mi se parea ca nimeni nu stie prin ce trec eu

Link to comment
Share on other sites

oarecum o varsta critica a fost pe la 12-13 ani, ca ramasesem cel mai mic, la inaltime, din clasa si ma simteam inferior. s-a rezolvat intre clasa a 7-a si a8-a cand am crescut vreo 10 centimetri in 4 luni si cand m-am intors la scoala zicea lumea ca sunt un coleg nou :crazy:

tot atunci m-am maturizat, cat s-a putut, si psihic.

nu s-a pus niciodata problema sa fiu vreun emotard sau orice altceva. pretty normal, if you ask me. (in limita a 10000 de posturi pe linkmania :error: )

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca prin clasa a 7-a (14 ani parca) - care mi s-a parut de altfel cea mai grea clasa de pana acum - stiu ca nu aveam chef de scoala de nicio culoare, si mai aveam si mici certuri cu ai mei.

Acum viata e destul de roz ... poate cu mai multe responsabilitati, dar e frumos - ani de liceu :wub:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca la trecerea in liceu mi-a fost cel mai greu , nu stiam la ce sa ma astept dar a fost bine. Chestia e ca in aceeasi perioada am ajuns sa imi pun multe intrebari "existentiale" si asta a facut totul mai greu.

Link to comment
Share on other sites

In clasa a 8, cand urma sa intrec intr-a 9-a ...sa ajung la liceu, atunci mi s-a parut cel mai "rau" :D in care nu prea stiam ce "pot face" :) ...apoi de cand am intrat la liceu mi s-a schimbat viata

Link to comment
Share on other sites

varsta critica nu cred ca am avut pana acum. ce-i drept, am decat 18, dar dupa cum decurg lucrurile nu cred si sper ca nu voi avea. sunt prea nepasator sa ma afecteze toata cacaturile vietii, iau doar ce e bun si privesc inainte. :)

Link to comment
Share on other sites

cand am trecut la liceu a fost greu, colegi noi, specimene de profesori noi, mereu cu gura mare si mereu neintelesi, oricum m-am adaptat rpd, fiind o pers foarte sociabila, mi-am facut multi prieteni si am incept sa frecventez barul din fata liceului, de atunci liceul a fost foarte frumos pentru mine (pentru ca nu prea ma duceam) :))

P.S. va zic eu, o sa mai aveti o perioada grea in viata voastra cand va insurati :| ink nu am facut`o dar nici mult nu mai am :-ss deja ma apuca si pe mine depresiile numai cand ma gandesc =))

Link to comment
Share on other sites

in clasa a7a cand eram asa mic si firav ca o fetiscana si ma simteam inferior baietilor (aveam 1.61, iar in rest cel mai scund avea 1.65).. bine intre timp am mai crescut (acum am 1.81, si mai sunt doar 2pers in clasa mai inalte ca mine :) )... oricum e iritant asa sa vezi cat de inalti is ceilalti pe langa tine..

Link to comment
Share on other sites

16 ~ 17 ani in liceu ... am avut cele mai multe scame in sange, probleme la scoala, probleme acasa, cel mai bine ma simteam cu prietenii.

am trecut cu bine peste toate astea ... le multumesc parintiilor pentru rabdare si pentru ca s-au luptat ca sa faca ceva din mine.

Link to comment
Share on other sites

cred k cel mai greu a fost cand am trecut in clasa a 9 la liceu ....schimbare toatala de prieteni am inceput sa am si alte preocupari etc... fix in perioada aia a plecat si mama in strainatate , atunci stateam cu tata si ne gandeam cat de multe facea ea si cat de putin stiam sa o apreciem....oricum am reusit sa trecem peste hopu asta :D

Link to comment
Share on other sites

In clasa a IX-a(la varsta de 15-16 ani) cand m-am despartit de o fosta prietena din cauza colegelor ei idioate care au reusit sa o influenteze atat de bine, incat sa puna capat relatiei noastre. In acea perioada m-am simtit foarte pierdut, fara nici un chef de viata, ma certam cu toata lumea...aveam comportamentul tipic al unui adolescent care prima oara simte cu aderavat suferinta.

Link to comment
Share on other sites

P.S. va zic eu, o sa mai aveti o perioada grea in viata voastra cand va insurati :| ink nu am facut`o dar nici mult nu mai am :-ss deja ma apuca si pe mine depresiile numai cand ma gandesc =))

Si-atunci de ce o faci?

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

din cauza colegelor ei idioate care au reusit sa o influenteze atat de bine, incat sa puna capat relatiei noastre.

Daca se lasa influentata asa de usor, nu prea aveai "viitor" cu ea. Daca te opreai cateva minute si stateai sa te gandesti putin, nu mai ajungeai in starea aia.

Si-atunci de ce o faci?

Isi plange de mila ironic ...

On-T : Cred ca 14.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am terminat clasa a 8-a, pana dupa clasa a 9-a am avut cea mai grea perioada din viata mea de adolescent. Pe langa problemele tipice ale varstei (cum ar fi iubirile neimplinite ^_^), n-am putut locui acasa timp de un an si am fost mai mult pe drumuri tot timpul.

Chestia cu iubirile adolescentine mi-a trecut :D si lucrurile merg din ce in ce mai bine, avand in vedere ca oricand ma gandesc la cum eram cu cateva luni in urma mi se pare totul pueril, deci perioada critica s-a dus.

Link to comment
Share on other sites

tot asa... pe la 14-15 ani cand nu ma intelegeam cu nimeni, simteam ca nimeni nu ma intelege cu adevarat, eu sunt cea mai desteapta si ceilalti sunt niste prosti :)) etc., dar a trecut repede... si nici asa grav n-a fost

Link to comment
Share on other sites

Daca se lasa influentata asa de usor, nu prea aveai "viitor" cu ea. Daca te opreai cateva minute si stateai sa te gandesti putin, nu mai ajungeai in starea aia.

Da, intr-adevar ai dreptate, problema era ca la varsta de 15 ani nu am avut mintea de azi :). Cu siguranta in 5 minute imi trecea totul!

Acum mi-e greu, trebuie sa termin lucrarea de licenta pana vineri (mai am de inventat un capitol)...

Iar vineri am si examen, lol.

Tu chiar ca o sa ai de suferit pana vineri!

Eu trebuie sa termin pana in 16 iunie si mai am vreo 30% pana la finalul lucrarii :|.

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine pe la 20 de ani a fost acea "perioada critica" cand am decis sa renunt la facultate (eram la buget btw) ca sa muncesc, in acel moment parintii ma amenintau ca ma dau afara din casa, aveam o gramada de datorii si nici nu gaseam nimic de munca....ca intr-un final sa ma angajez cu ziua la un santier de constructii ... iar mai tarziu la o firma de asigurari. Nici acum dupa 2 ani de zile nu am trecut in totalitate peste aceste probleme...dar nu ma voi sinucide ca altii care dau de un mic impediment (cum fac , vb lu Ahilosu, emotarzii).

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...