Jump to content
tasedano

Perle» de la teza de Romana

Recommended Posts

Subiectele de la teza unica de Limba si Literatura Romana, care s-a sustinut marti, sunt considerate de catre profesorii de specialitate ca fiind de grad mediu de dificultate. Corectorii au fost surprinsi de numarul mare de ?perle“ culese din lucrari, precum si de confuziile demonstrate de elevi la notiunile de baza.

Pentru teza cu subiect unic de la Limba si Literatura Romana, care s-a sustinut marti de catre elevii claselor a VII-a si a VIII-a, a fost trasa varianta cu numarul 10. Dupa opinia mai multor profesori de specialitate, subiectele din aceasta varianta au avut un grad mediu de dificultate si ca nu au ridicat probleme pentru elevii care s-au pregatit. Imediat dupa terminarea sustinerii lucrarilor cu valoare de examen, nota obtinuta fiind luata in calculul mediei generale pentru admiterea in liceu, tezele au fost distribuite comisiilor de corectura de la centrele scolare special desemnate. In mai putin de 24 de ore, ?Gardianul“ a intocmit deja o lista cu primele ?perle“ ale elevilor de clasa a VII-a, culese de la un centru de corectura din Bucuresti. Cele mai multe dintre ele si cele mai savuroase au fost regasite de catre profesorii corectori la subiectul al II-lea, al carui enunt cerea viitorului licean ?sa scrie o compunere de 20-30 de randuri, in care sa caracterizeze personajul preferat dintr-o balada sau dintr-o nuvela studiata“. Cu alte cuvinte, elevii de a VII-a aveau de ales intre ?Pasa Hassan“ de George Cosbuc si ?Doua loturi“ de I.L. Caragiale. Netinand cont de cerinta, un elev s-a ambitionat si a scris despre ?Amintirile din copilarie“, despre care copilul este convins ca Ion Creanga este personajul Bula: ?Acest personaj il gasiti in povestirea «Amintiri din copilarie». Acest personaj numit de autor «Bula» era un copil neastamparat si s-a indragostit de Smarandita, fata dascalului“. Un alt elev, care a ales sa caracterizeze personajul principal din schita ?Doua loturi“ de I.L. Caragiale, scrie negru pe alb ca ?Lefter isi ia concediu ducandu-se sa se relaxeze la o bere, undeva pe langa CEC“. Mai departe, vrand sa-i convinga pe profesorii corectori ca exista o relatie foarte stransa dintre personajul principal si un alt personaj din aceeasi naratiune, scrie: ?Domnul Lefter da navala peste Taca si tigancile ei ducandu-se la politie“.

«Alexandru Lapusneanul», o nuvela istorica anonima

?«Alexandru Lapusneanul» este o nuvela istorica anonima scrisa de C. Negrutii“, ii lamureste un alt elev pe corectori si, ca sa dea o judecata de valoare despre aceasta opera, autorul lucrarii si-a amintit de aprecierea lui Calinescu pe care il parafrazeaza in felul urmator: ?Opera «Alexandru Lapusneanul» este una dintre cele mai mari opere ale Romaniei, deoarece ar putea fi mai celebra decat «Hamlet» daca limba romana ar fi cunoscuta“. Revenind la schita ?Doua loturi“, un alt elev, inspirandu-se dupa colegul sau, informeaza ca ?D-l Lefter merge la Hanu? Ancutei sa bea o bere si si-a luat concediu cu scuza ca este rau si nu se simte bine“. Un alt tanar, care nu agreeaza cuvantul ?vesta“, scrie ca ?Lefter cauta giaca cu bilete“. Intr-o alta lucrare, profesorul corector a ramas surprins cand a citit, in raspunsul de la enuntul ?motiveaza folosirea virgulei in urmatorul fragment «- Baiatule, fa-te sanatos urgent»“, urmatoarele: ?Virgula marcheaza pauza pe care o ia baiatul“. Un alt candidat nu a avut nici un dubiu, fiind convins ca ?pentru elev, Papa era un simplu preot“, iar un altul, care a preferat sa analizeze balada ?Pasa Hassan“, informeaza ca ?Pasa Hassan este convocat la o intalnire directa cu Mihai Viteazul“, dupa care scrie urmatoarea observatie: ?Mihai vazand-ul, s-a legat, s-a speriat si fugind“. Pe de alta parte, profesorii corectori au ramas surprinsi de numeroasele greseli gramaticale: ?sa-ii sufle“, ?nul pot trece“ sau confuzii de genul, in loc de ?Simulescu“ s-a scris ?Sinulescu“. Profesorii corectori apreciaza ca, fata de lucrarile unice din primul semestru, cel putin elevii de clasa a VII-a au dovedit, prin tezele prezentate acum, ca pregatirea lor este mult mai slaba, copiii dovedind neglijenta in timpul redactarii tezelor, lipsa de atentie si necunoasterea materiei. In opinia lor, profesorii de specialitate nu au lucrat mai intens asupra materiei, desi ei au avut de pregatit fragmentele literare studiate pe durata unui singur semestru.

sursa:Gardianul

Link to comment

E mai mare prostie cu tezele astea unice mai bine era cu vechea metoda capacitate ...

Asa toti tarani de pe sate vin cu medii mari si si prosti si iau locul la like bune la alti de la orash care sunt cu mult mai inteleligenti ....Cu literatura nu le am..:)))

Link to comment

E mai mare prostie cu tezele astea unice mai bine era cu vechea metoda capacitate ...

Asa toti tarani de pe sate vin cu medii mari si si prosti si iau locul la like bune la alti de la orash care sunt cu mult mai inteleligenti ....Cu literatura nu le am.. :)) )

Sa inteleg ca tu chiar ai impresia ca cei de la oras sunt mai inteligenti decat cei de la sate? Si scrii in halul in care scrii?

Inca ceva, nu confunda educatia (la aia primita in scoala ma refer, nu stiu de ce simt ca tie trebuie sa-ti specific lucrul asta) cu inteligenta.

PS. ce mama dracului e "like" sau "inteleligenti"? 'telegentu' pacii........

Link to comment

Sa inteleg ca tu chiar ai impresia ca cei de la oras sunt mai inteligenti decat cei de la sate? Si scrii in halul in care scrii?

Inca ceva, nu confunda educatia (la aia primita in scoala ma refer, nu stiu de ce simt ca tie trebuie sa-ti specific lucrul asta) cu inteligenta.

PS. ce mama dracului e "like" sau "inteleligenti"? 'telegentu' pacii........

cred k din cauza avatarului :)) simti k trebuie sa-i specifici astia :))

intradevar era mult mai simplu cand se dadea capacitate ... toti invatau pt acel examen ...acu e o mare bataie de cap si pentru profesori ( ma refer la profesori inspectori ..stiu ce e acolo ... profa de romana e inspectoare tr sa fie la inspectorat sa imparta subiectele ... sa imparta tezele la corectat tezele la corectat din judet ) si e f obositor ... sa stai sa imparti atatea teze sa cauti oameni care sa corecteze ... k cei care corecteaza nu sunt platiti sa o faca o fac de buna voie ...

cand era examenu de capacitate era doar 1 serie la corectat si toate alea.. .

acu tr sa dea si la clasa 7 si 8 ...si au 2 pe an in plus cei care nu au dat pe primu semestru din motive intemeiate.... ( k nu au avut chef sau nus ce) ministeru a zis sa le mai dea o sansa sa mai dea odata ... si unte asa se fac 4 serii - 2 pe semestru 1 si 2 pe semestru 2

Link to comment

cred k din cauza avatarului :)) simti k trebuie sa-i specifici astia :))

intradevar era mult mai simplu cand se dadea capacitate ... toti invatau pt acel examen ...acu e o mare bataie de cap si pentru profesori ( ma refer la profesori inspectori ..stiu ce e acolo ... profa de romana e inspectoare tr sa fie la inspectorat sa imparta subiectele ... sa imparta tezele la corectat tezele la corectat din judet ) si e f obositor ... sa stai sa imparti atatea teze sa cauti oameni care sa corecteze ... k cei care corecteaza nu sunt platiti sa o faca o fac de buna voie ...

cand era examenu de capacitate era doar 1 serie la corectat si toate alea.. .

acu tr sa dea si la clasa 7 si 8 ...si au 2 pe an in plus cei care nu au dat pe primu semestru din motive intemeiate.... ( k nu au avut chef sau nus ce) ministeru a zis sa le mai dea o sansa sa mai dea odata ... si unte asa se fac 4 serii - 2 pe semestru 1 si 2 pe semestru 2

Cred ca cel mai simplu era pe vremea cand am terminat eu a 8-a - dadeai pur si simplu admitere la liceu...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...