Jump to content
Firestarter

Copiii se sinucid din cauza prietenilor, a părinţilor indiferenţi sau a muzicii pe care o ascultă?

Recommended Posts

IPB Image

Tendinţa de suicid în rândul românilor este în continuă creştere, în ultima perioadă. 2.594 de români s-au sinucis, numai în 2007. Un studiu american, din 2007, arată că suicidul este a treia cauză de deces printre adolescenţii cu vârste cuprinse între 15 şi 19 ani. Un alt studiu, realizat în rândul elevilor din ultimul an de liceu, a arătat că 3% dintre ei au avut tentative de suicid care s-au finalizat cu spitalizări, iar în cazul a 9% dintre ei acestea au rămas simple tentative. Alţi 16% dintre liceeni s-au gândit să se sinucidă şi aproximativ 30% au avut o stare depresivă, în perioada în care a fost realizat studiul.

Asta e în America, fiindcă în România habar nu avem, neexistând până acum nici un studiu. Asta deşi, cel puţin în mass-media, în ultimii ani, cazurile de suicid în rândul tinerilor s-au înmulţit, devenind aproape lunare. Tot ce putem afla este statistica de la IML. Anul trecut, de exemplu, după ce Bogdan Costache, un elev de clasa a XII-a, s-a sinucis din dragoste pentru profesoara de limba română, Corina Vasile, au mai urmat astfel de cazuri. Un elev de 14 ani s-a spânzurat de un copac, în Bucureşti, iar o elevă din Harghita s-a spânzurat în propria cameră, pentru că părinţii săi, de etnie rromă, nu o mai lăsau să meargă la şcoală. În Marea Britanie, de exemplu, în orăşelul Bridges, 7 tineri s-au sinucis, în nici un an de zile. Poliţia a descoperit că toţi aceştia îşi creaseră profile personale pe internet, iar prietenii lor creaseră rubrici de comemorări.

Uneori, aşa cum este cazul Andradei Mocănescu, care s-a aruncat de la etajul 10 al blocului în care locuia, la începutul acestei săptămâni, cauza poate fi apartenenţa la un microgrup social. ?Cauzele sinuciderii în rândul adolescenţilor sunt, în general, nerecunoaşterea apartenenţei acestora la un grup social sau nerecunoaşterea şi neacceptarea valorilor lor personale, de către cei din jurul lor. De asemenea, mediul în care trăiesc poate să nu îi securizeze emoţional, să nu-i valorizeze şi să nu îi accepte. O altă cauză sunt părinţii acestor copii, care sunt absenţi, exigenţi şi indiferenţi cu ei. Uneori, aceştia chiar abandonează rolul de părinţi, pentru că sunt depăşiţi de situaţie sau lucrează prea mult şi nu mai au timp de nimic.

Emo - melancolicii şi depresivii

Emo este o subcultură al cărei adepţi se îmbracă în negru, au coafuri ce le acoperă o parte din faţă, de regulă unul dintre ochi, şi recurg în cele mai multe cazuri la piercing. Vegetarieni, melancolici şi depresivi, antisociali, cu tendinţe spre suicid, emo se consideră neînţeleşi de societate şi se retrag în propriile comunităţi. Marea majoritate a adepţilor acestui curent sunt adolescenţi care au trecut prin anumite traume cauzate de despărţirea de persoana iubită, divorţul părinţilor sau lipsa de comunicare cu familia, termenul de ?emo” fiind derivat de la cuvântul ?emoţional”. Muzica preferată de aceştia e un soi de subgen al rockului cu influenţe punk, cele mai cunoscute formaţii ale genului fiind: A Fire Inside, Funeral for a Friend, Tokio Hotel, Fall Out Boy şi Panic at the Disco.

Gothic - fascinaţii de macabru

Dacă emo este un curent antisocial, subcultura gothic, deşi are, la rându-i, tente anar?histe, pledează mai degrabă pentru toleranţă. Adepţii gothic se îmbracă de asemenea în negru, dar apelează şi la machiajul intens al ochilor, în nuanţe închise, îşi vopsesc părul şi unghiile tot în negru şi se îmbracă într-un stil ciudat ce combină stilul epocii victoriene cu perioada medievală. Fascinaţi de macabru, respingând conservatorismul şi declarându-se adepţii creativităţii, membrii respectivei comunităţi au o percepţie în acelaşi timp morbidă şi mistică asupra vieţii. În cadrul trupelor notabile de gothic-rock se numără: Bahaus, The Cure, The Sisters of Mercy şi Siouxyie & Banshees.

Hip-hop-ul - muzica cu mesaj vulgar

Prin definiţie o cultură urbană, hip-hop-ul include arta graffiti, break-dance-ul şi muzica rap. Oferind conştiinţa apartenenţei la un grup social, hip-hop-ul conţine mesaje clare adresate societăţii, cel mai adesea folosind cuvinte vulgare şi expresii violente la adresa prostiei, a ipocriziei şi a sistemelor politice şi sociale. Blugii foarte largi, cu talie joasă, lanţurile groase atârnate la gât sau la pantaloni, baticurile şi şepcile sunt vestimentaţia preferată de ?băieţii de cartier”, care aderă, de regulă, la diverse grupuri. Genurile de dans diferă în această cultură, unul dintre cele mai complicate fiind break-dance-ul, ce conţine de la cele mai dificile elemente de acrobaţie la sol până la cele mai fine mişcări de balet, este un stil în care înveţi să-ţi controlezi corpul şi temperamentul până la cele mai mici detalii.

Punk - strigătul de libertate

Libertatea faţă de societate, în faţa căreia refuză să se supună, este punctul de plecare al punk-ului. Frizura gen creastă sau ţepi, geanşii rupţi, bocancii cu bot de fier şi piercingul sunt punctele de reper ale aspectului exterior cu care se prezintă în public punkiştii. Muzica ce stă la baza acestei subculturi este muzică scurtă, rapidă şi dură, cu instrumentaţie minimă şi versuri de multe ori politice sau nihiliste. Trupe precum Ramones, Sex Pistols şi The Damned sunt considerate a fi întemeietoare ale genului.

sursa: protv.ro

Link to comment

Se spune ca adolescentii habar n-au pe ce lume traiesc. Eh, odata si-odata cu totii ne trezim si vedem cruda realitate: ca lumea e un loc de rahat. In urma descoperirii acestui adevar, unii decid ca n-au chef sa treaca prin chinurile vietii, ale caror numar este marit de faptul ca lumea e un loc de rahat, si isi scurteaza vizita, sperand ca exista un loc fara rahat dincolo de moarte si ca se indreapta spre el.

Muzica, societatea, prietenii si parintii joaca un rol important in aceasta decizie, ei fiind ori motivul ori cauza, desi uneori, cei care se sinucid nu-si dau seama de acest lucru.

sau ceva de genul asta...

PS: Cu cat e mai imputit rahatul, cu atat mai mari sansele sa te "eliberezi", iar in Romania iti trebuie masca de gaze ca sa poti sa respiri...(dar pana si aia incepe sa dea rateuri)

Link to comment

NU! Copiii nu se sinucid din cauza apartenentei la o subcultura, ci pentru ca pur si simplu au probleme grave pe care le amplifica si mai mult in lipsa unui sprijin moral din partea parintilor, singurii responsabili de a veghea asupra lor.

Mi-am spus parerea despre legatura dintre emo si sinucidere in topicul celalalt, cat despre adeptii celorlalte subculturi, tind sa cred ca sunt destul de seriosi incat sa nu recurga la asemenea masuri (cu exceptia punkerilor, care numai seriosi nu pot fi numiti, dar punkerul tipic are alte motive pentru care sa nu se sinucida. In orice caz miscarea punk din Romania este aproape inexistenta).

Parintii sunt singurii vinovati in astfel de cazuri pentru ca nu-si cunosc copilul.

Link to comment

Emo - melancolicii şi depresivii

Emo este o subcultură al cărei adepţi se îmbracă în negru, au coafuri ce le acoperă o parte din faţă, de regulă unul dintre ochi, şi recurg în cele mai multe cazuri la piercing. Vegetarieni, melancolici şi depresivi, antisociali, cu tendinţe spre suicid, emo se consideră neînţeleşi de societate şi se retrag în propriile comunităţi. Marea majoritate a adepţilor acestui curent sunt adolescenţi care au trecut prin anumite traume cauzate de despărţirea de persoana iubită, divorţul părinţilor sau lipsa de comunicare cu familia, termenul de ?emo” fiind derivat de la cuvântul ?emoţional”. Muzica preferată de aceştia e un soi de subgen al rockului cu influenţe punk, cele mai cunoscute formaţii ale genului fiind: A Fire Inside, Funeral for a Friend, Tokio Hotel, Fall Out Boy şi Panic at the Disco.

Nu m`ai ganditi bine =))

1.am avut freza daia sti cum ziceti voi peste ochi =))

2.pentru asta nu ascult nimik de acol,ba chiar ascult si manele si hip hop ,techno si altele

3.de unde sti u frate ks ei vegetarieni =)) cum o poti da in astfel de aberatii?

4.copii kre fac ce fac o fac ei dintro cauza,nu uita knd esti mic conteaza si modul in care esti crescut ,educat ,altele :blink:

5.nu sunt delok emotionat =)) :violent: ;;)

6.cel putin la mine in oras majoritatea kre au freze"asimetrice" asculta doar muzica techno deobicei nicidecum tokyo hotel =))

Link to comment

Da' am si eu o curiozitate, daca, copii inainte de 89' o duceau extrem de greu, ai dracu' aia de ce nu se sinucideau ma?aia cum au rezistat cu alimente rare si viata extrem de deprimanta? :banghead:

Si paradoxal, acum cand e democratie si chestii se gasesc sa se sinucida :dooh:

Link to comment

Nu m`ai ganditi bine =))

1.am avut freza daia sti cum ziceti voi peste ochi =))

2.pentru asta nu ascult nimik de acol,ba chiar ascult si manele si hip hop ,techno si altele

3.de unde sti u frate ks ei vegetarieni =)) cum o poti da in astfel de aberatii?

4.copii kre fac ce fac o fac ei dintro cauza,nu uita knd esti mic conteaza si modul in care esti crescut ,educat ,altele :blink:

5.nu sunt delok emotionat =)) :violent: ;;)

6.cel putin la mine in oras majoritatea kre au freze"asimetrice" asculta doar muzica techno deobicei nicidecum tokyo hotel =))

nu ai inteles o iota din topicul asta...totul pleaca de la faptul ca sunt depresivi,de acolo pleaca totul nu le faptul ca au frizuri asimetrice..in ziua de azi majoritatea copiilor care vor sa fie la moda au asemenea freze dar habar nu au ce e "emo"

nu sunt de acord cu acest curent..as vrea sa linsez niste emolai :yum: :violent:

Link to comment

treaba cu sinuciderea si cu hip hop nu am auzit nici un caz..... <_< am auzit conflicte , arme ,omor , dar nu neaparat din cauza HH , dar asta e prea exagerat...

hiphop te invata cum sa fii demn de tine , sa ai o anumita prestanta , respect , sa sfidez ipocrizia si prostia nu sa te omori ... care a scris articolul a scris doar asa din instinct fara sa faca statistici...

Link to comment

nu ai inteles o iota din topicul asta...totul pleaca de la faptul ca sunt depresivi,de acolo pleaca totul nu le faptul ca au frizuri asimetrice..in ziua de azi majoritatea copiilor care vor sa fie la moda au asemenea freze dar habar nu au ce e "emo"

nu sunt de acord cu acest curent..as vrea sa linsez niste emolai :yum: :violent:

eu am freza intr-o parte . si stiu ce e emo . si daca nu as fi stiut ce e emo , n-as fi avut dreptul sa am asa freza ? si in plus , am asemenea freza pt ca imi place , nu pt ca asa e moda .

Ma distreaza faza asta , si anume ca s-o pus un destept sa creeze un anumit tipar care a fost adoptat de toti "self wannabe-be emoz" , si acum daca aspectul tau contine un singur element de'al lor , imediat esti catalogat drept emo . Mai incet fratilor , invatati intai ce e cu adevarat "emo" , si apoi va puneti sa dati din gura . Nu-mi veniti mie cu faze de genu' : Ha , ai freza intr-o parte , esti emo !! in plus , nu trebuie sa ai aspectul adecvat ca sa fii emo , poti fi emo si doar daca esti imbracat "normal" ... Imi pare rau ca prea se generalizeaza pe lumea asta ...

Remember : stay in school and no Gillette :)

Link to comment

eu am freza intr-o parte . si stiu ce e emo . si daca nu as fi stiut ce e emo , n-as fi avut dreptul sa am asa freza ? si in plus , am asemenea freza pt ca imi place , nu pt ca asa e moda .

Ma distreaza faza asta , si anume ca s-o pus un destept sa creeze un anumit tipar care a fost adoptat de toti "self wannabe-be emoz" , si acum daca aspectul tau contine un singur element de'al lor , imediat esti catalogat drept emo . Mai incet fratilor , invatati intai ce e cu adevarat "emo" , si apoi va puneti sa dati din gura . Nu-mi veniti mie cu faze de genu' : Ha , ai freza intr-o parte , esti emo !! in plus , nu trebuie sa ai aspectul adecvat ca sa fii emo , poti fi emo si doar daca esti imbracat "normal" ... Imi pare rau ca prea se generalizeaza pe lumea asta ...

Remember : stay in school and no Gillette :)

pai nu tocmai aia am subliniat ca escape are freza facuta cu ciobu si se crede emo..

Stay in school and use Bic :nanana:

Link to comment

lasa-ti-i mah sa se sinucida, sunt niste epave umane care nu aduc nimic bun si asta doar din cauza lor

tocmai asta e , k nu e din cauza lor . e din cauza anturajului si a unor formatii de kkt , care vorbesc despre faptul ca e bine sa te tai , sa te sinucizi , etc . Cineva din acest topic , cred , a pus foarte bine punctul pe i cu afirmatia ca inainte de 89 situatia lor era si mai nashpa . . . si nu erau asa de multe sinucideri ... acum cand e democratie ... libertate , etc .. isi gasesc si ei sa se sinucida ...

@Daddysady : crede-ma , escape nu e emo =))) si nici eu , de asemenea ... daca l-ai vedea pe escape acum , e aproape periuta , ceva mai lung parul ... si nici eu nu sunt emo , nici macar depresiv ....

Link to comment

o parte din vina o au parintii k nu le au grija

o alta parte poate anturaju prietenilor

stresu , greutatile vietii , prostia omeneasca , dragostea (stiu 1 care so aruncat de la etaj 2 pt una ...o scapat cu viatza cu noroc ...dar sa te arunci pt o fata :| mi se pare ... fete sunt destule zic eu :) )

si o mai fi multe motive care cred unii k trebuie sa te sinucizi daca nu faci fatza

muzica nu are nici o legatura parerea mea... eu ascult orice tip de muzica si nu am nimik :))

Link to comment

muzica nu are nici o legatura parerea mea... eu ascult orice tip de muzica si nu am nimik :))

sincer imi esti simpatic si nu vreau sa mori ;) ^^

vezi si tu intr-un moment nasol (cand te-o parasit prietena pe care o iubeai asa de mult, cand ai luat fail la db-u` la care te-ai chinuit 4sap sa strangi materiale ^^ samd) sa asculti o muzica din aia depresiva.. sa vezi ca intr-adevar iti vine sa te sinucizi^^.. cazi intr-o stare asa: crezi ca nu mai are rost viata, nu mai conteaza nimic si ghiceste ce ganduri albe-ti vin^^

Link to comment
Guest Blaidy

vezi si tu intr-un moment nasol (cand te-o parasit prietena pe care o iubeai asa de mult, cand ai luat fail la db-u` la care te-ai chinuit 4sap sa strangi materiale ^^ samd) sa asculti o muzica din aia depresiva.. sa vezi ca intr-adevar iti vine sa te sinucizi^^.. cazi intr-o stare asa: crezi ca nu mai are rost viata, nu mai conteaza nimic si ghiceste ce ganduri albe-ti vin^^

Asculta MDB si nu mai ai nevoie de altceva, oricum ... te sinucizi daca ai probleme "grave" la cap. Daca nu ai, o sa te simti doar f. aiurea.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...