Jump to content
tasedano

Papa: 'Sexul poate sa devina un drog'

Recommended Posts

prima data cand o faca intretine relatii intime sunt sanse mici sa ramana gravida.. deci se poate face sex fara prezervativ sau anticonceptionale fara ca fata sa ramana gravida..

"Benedict si-a exprimat de asemenea ingrijorarea ca umanitatea risca sa isi piarda toate valorile si ca sexul “se poate transforma intr-un drog” al culturii actuale."

desi nu consider biserica ceva sfant si nu sunt absolut religios, sunt absolut deoacord cu ceea ce zice papa.. sa fim seriosi.. "moda", sexual si toate astea ce au facut? au crescut foarte mult gradul de nesimtire.. doar obs tinerii din ziua de astazi.. doar observati evolutia: initial oamenii erau dezbracati.. au inceput sa-si faca haine si sa se imbrace din ce in ce mai bine.. iara acum "moda" nu face nimic altceva decat sa-i dezbrace.. si chiar cred in ceea ce zicea Albert Einstein: nu se stie cu ce se va lupta al treilea razboi mondial, dar al patrulea sigur va fi cu bolovani ^^

Banuiesc ca nu ai mai mult de 14 ani. Sau educatie sexuala nexam. Neesential oricum. Iar paralela ta de la moda actuala (care tinde sa fie ca la inceputuri) la ceea ce a zis Einstein, e cel putin fortata. Einstein spunea ca al 4-lea razboi mondial se va purta cu pietre pentru ca in al 3-lea oamenii vor avea arme foarte puternice, iar dustrugerile vor fi atat de mari incat vor arunca omenirea in epoca de piatra sau chiar mai rau.

Cat despre ce zice papa... erau niste vremuri in care in numele papei au fost masacrati nevinovati pentru ca erau "pagani", oameni au fost arsi pe rug in numele religiei pentru ca aveau curajul sa pretinda ca pamantul e rotund si nu e in centrul universului si s-au petrecut multe alte atrocitati in numele religiei, cu binecuvantarea papei... Asa ca, credeti voi ce vreti... Eu am ales pilula rosie ;)

Link to comment

Benedict s-a referit si la noile metode artificiale de procreare, care in viziunea Bisericii reprezinta o ofensa la adresa demnitatii vietii si care se opune pozitiei Vaticanului. In viziunea Papei, singura modalitate prin care pot fi conceputi copiii este aceea a relatiei dintre un barbat si o femeie.

“Nici o tehnica medicala nu poate substitui o relatie de iubire dintre doi oameni casatoriti”

nu cred k ati citit cu atentie ce scria acolo ... :) el sa referit k in cazul in care va fi asa cu metode artificiale sa se faca copii ...toti vor veni dependenti de sex sau ceva in genu am inteles eu ...

oricum sunt de acord cu el ... pt ce sa faci copii in mod artificial cand poti sa faci natural ? ;)) ... AMERICANII astia sunt dusi putin cu capu ...sigur tot ei se gandesc sa inventeze asa ceva

Link to comment

Benedict s-a referit si la noile metode artificiale de procreare, care in viziunea Bisericii reprezinta o ofensa la adresa demnitatii vietii si care se opune pozitiei Vaticanului. In viziunea Papei, singura modalitate prin care pot fi conceputi copiii este aceea a relatiei dintre un barbat si o femeie.

“Nici o tehnica medicala nu poate substitui o relatie de iubire dintre doi oameni casatoriti”

nu cred k ati citit cu atentie ce scria acolo ... :) el sa referit k in cazul in care va fi asa cu metode artificiale sa se faca copii ...toti vor veni dependenti de sex sau ceva in genu am inteles eu ...

oricum sunt de acord cu el ... pt ce sa faci copii in mod artificial cand poti sa faci natural ? ;) ) ... AMERICANII astia sunt dusi putin cu capu ...sigur tot ei se gandesc sa inventeze asa ceva

:))

Mai, tehnicile artificiale tocmai din acest motiv au aparut, pentru a-i ajuta pe cei ce nu pot face copii pe calea cea mai placuta......

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...