Jump to content
tasedano

Doi romani l-au jefuit pe cel mai batran episcop din lume

Recommended Posts

Romanii sunt din nou pusi la zid de presa italiana. De aceasta data, pentru ca doi dintre compatriotii nostri l-au jefuit pe cel mai batran episcop din lume! Este vorba de monseniorul Antonio Rosario Mennonna care va implini 102 ani la sfarsitul lunii mai.

Incidentul a avut loc anul trecut si a fost facut public acum de nepotul episcopului, relateaza Mediafax. Prelatul i-a gazduit pe cei doi romani in casa sa, iar acestia i-au furat din casa mai multe obiecte de valoare, printre care si o cruce pe care monseniorul o primise din partea Papei Ioan Paul al II-lea.

Incidentul a fost tinut secret de catre rudele prelatului, care s-au temut sa-i spuna despre furt, de teama sa nu i se faca rau. Chiar si nepotul prelatului a fost victima celor doi tineri de origine romana. Barbatul povesteste ca unul dintre hoti se pregatea sa devina preot ortodox.

Sursa: Realitatea

Link to comment

Nu stiu de ce nu prea cred :)

Incidentul a fost tinut secret de catre rudele prelatului, care s-au temut sa-i spuna despre furt, de teama sa nu i se faca rau.

De ce nu au zis atunci si zic acum ? Au murit cumva romanii aia 2 si nu le mai pot face rau ?

Sincer, cred ca este o mare minciuna.Nu stiu ce sa mai faca sa puna tunurile pe noi ;)

Link to comment
Guest sick_and_tired

Nu stiu de ce nu prea cred :)

De ce nu au zis atunci si zic acum ? Au murit cumva romanii aia 2 si nu le mai pot face rau ?

Sincer, cred ca este o mare minciuna.Nu stiu ce sa mai faca sa puna tunurile pe noi ;)

:right: ai foarte mare dreptate, oricum in Italia se duce o campanie de denigrare a romanilor :angry1:

Si noi ar trebui sa facem la fel cu italienii de la noi

Link to comment

ma si totusi avem si noi un rrom cu care ne mandrim in sua.. ala de canta la nai si nu numai.. si de asta nu mai aminteste nimeni.. damn..

ot: sincer eu nu prea cred ca aceasta stire este adevarata..

sa fim seriosi.. la cat de mult ne "indragesc" aia pe noi cu siguranta i-ar fi gazduit.. si zic eu ca daca i-ar fi gazduit nu i-ar fi tinut o vesnicie, si nu le-ar fi ingaduit sa umble asa peste tot.. apoi mai spune si ca a aflat ca unul dintre ei vroia sa devina preot ortodox.. adica ar fi vorbit cu ei, dar nu si-ar fi dat seama ce fel de oameni sunt, daca ar fi fost adevarat.. si apoi mai e si ultima faza, ca a zis abia dupa 1an, ca sa nu i se faca rau batranului.. de ce atunci i se facea rau, si anul acesta nu i se mai face rau? chiar mi se pare o mare prostie.. eu vreau sa dovedeasca faptul ca asta e adevarul si abia atunci am sa cred.. pana atunci is doar vorbe-n vant..

Link to comment

S-a trezit acu sa faca plangere, cand toti romanii sunt vorbiti de rau prin alte tari. Poate a fost adevarat, dar au un motiv intemeiat sa-i bage la inchisoare ? Totusi a trecut 1-2 ani de la incident, doar nu-i acuza pe baza unor vorbe.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...