Jump to content
Cristian

Cum reactionati la rock ?

Recommended Posts

Ai dreptate nu am o dovada clara.

Te astept pe tine sa imi aduci un gen mai rau decat acest rock&metal extrem.

Nu mi-ai raspuns la intrebare si iti repet ca exemplul dat de de tine este neconcludent/irelevant/cum vrei sa-l mai numesti (=metalul extrem nu e definit de acest exemplu).

nu-mi plac chestiile duse la extrem din anumite subgenuri, cum ar fi sangele fals, invocatiile satanice, capra sacrificata de Slayer la concert si alte prostii din categoria "ce nu face omul pentru imagine" [...] pentru ca exista prea multi copii care considera ca prostiile astea sunt cool si ca, daca incep s-o faca pe satanistii, sunt si ei cool.

Nici mie nu-mi plac pentru ca din cauza acestor copii persoanele ca cel citat mai sus isi inoculeaza ideea ca aspectele astea sunt reprezentative pentru genurile muzicale extreme.

Asa... iata partea amuzanta. Daca-i spui unui tigan ca manelele sunt de c***t, e foarte probabil sa-ti spuna ca e treaba ta ce crezi. Dar, daca-i spui unui rocker ca Death Metal-ul e de c***t, se simte ofensat si incepe sa faca glume de tipul "hai, du-te la desenele tale animate". Trageti singuri concluziile.

Cred ca stii diferenta intre a spune "nu-mi place" si a spune "e de c***t". De altfel, glumele astea ti se par a fi o dovada a faptului ca respectivul e ofensat? Din cate stiu eu, cand un om se simte ofensat de o astfel de afirmatie cere macar argumente sau in cel mai rau caz (daca e naiv) incearca sa o demonteze cu ale sale.

Link to comment
Share on other sites

Guest voxx

Rock..hmm mi se pare un stil foarte frumos.

Sincer pe mine ma calmeaza
Link to comment
Share on other sites

Guest obi_wan_

eu unu nu stiu ce sa mai zic ... eu daca ii spun cuiva ca ascult rock ori ma injura ori ma ia la bataie da nu stiu de ce uni oameni .. au ceva cu noi simplu .. cand le zici rock lor le fuge gandu ..gata astai stanist si alte chestii prostesti :angry1: mai oameni buni daca credeti ca rockul e satanist atunci eu ma la-s de tot . Respekt pt toti rockerii de pe link mania :tiphat:

P.S: Pe Un Still Agreabil De Rock nu se da din cap .. sa fie inteles ;)

Link to comment
Share on other sites

P.S: Pe Un Still Agreabil De Rock nu se da din cap .. sa fie inteles ;)

Poti sa asculti orice fel de rock,asta nu inseamna ca a da din cap pe rock te face mai roacker sau te poate transforma din Guta in Kurt Cobain,fiecare se exprima in felul sau,acelasi lucru e si cu etichetele puse pe roackeri (ca sunt satanisti),pot fi satanisti si cei ce asculta pe Irina Loghin nu este exclus,aici tine si putin de cultura pe care o ai.

P.S. nu reactionez,doar ascult...

Link to comment
Share on other sites

NU am absolut nimic cu ei , ba mai mult ador faptul ca majoritatea sunt mari consumatori de bere ( genul meu de oameni :D ) dar nu prea ii inteleg pe categoria aia care isi iau 5 flacoane de bere si stau pe strada in fata unui club in care se baga rock si altceva nu fac :|

Aia sunt de obicei wannabe care nu suporta genul. Am vazut si de-astia, ei asculta slayer, dar acasa da-i cu green day.

eu unu nu stiu ce sa mai zic ... eu daca ii spun cuiva ca ascult rock ori ma injura ori ma ia la bataie da nu stiu de ce uni oameni .. au ceva cu noi simplu .. cand le zici rock lor le fuge gandu ..gata astai stanist si alte chestii prostesti :angry1: mai oameni buni daca credeti ca rockul e satanist atunci eu ma la-s de tot . Respekt pt toti rockerii de pe link mania :tiphat:

P.S: Pe Un Still Agreabil De Rock nu se da din cap .. sa fie inteles ;)

O mare parte din populatia tarii este de RAHAT. Pentru ca nu stiu sa recunoasca un gen muzical vechi, nu stiu sa il respecte. Iar asemanarea rocker=satanist? Dar de ce sa nu existe manelar satanist? Vedeti? Nu au vointa de a trece la alta religie si gasesc chestii aiurea sa ne acuze. Nu ar fi o forma de rasism?

Ca noi nu respectam manelele? Sa vedem: este aparut peste noapte, este un derivat FOARTE IDIOT din muzica populara romaneasca, este un gen cantat de TOTI ANALFABETII, fara exceptie. Hum? Doar atat? Mai sunt.

Asta e doar un exemplu, urasc manelistii la fel cum urasc minimalistii/whatever care sunt plini de fite, iar cand aud o melodie rock incep sa urle ca niste copii prosti ca nu le place. Am in liceu, la o clasa alaturata un taran de genul asta.

Eu ascult rock/metal cam de la 12 ani, cand am fost destul de matur sa imi dau seama ca este un gen mai 'abstract', mai special. Am inceput de la simple melodii ca unii din voi, am ajuns la discografii, de la un hard rock, in cel mai rau caz nu metal, pana la death si black cu timpul. De ex la 14 ani nu suportam ceva death sau black, dar in doi ani s-a mai fixat creierul. Nu chiar alea vechi ca nici eu nu le inghit prea mult.

Link to comment
Share on other sites

O mare parte din populatia tarii este de RAHAT. Pentru ca nu stiu sa recunoasca un gen muzical vechi, nu stiu sa il respecte. Iar asemanarea rocker=satanist? Dar de ce sa nu existe manelar satanist? Vedeti? Nu au vointa de a trece la alta religie si gasesc chestii aiurea sa ne acuze. Nu ar fi o forma de rasism?

Ca noi nu respectam manelele? Sa vedem: este aparut peste noapte, este un derivat FOARTE IDIOT din muzica populara romaneasca, este un gen cantat de TOTI ANALFABETII, fara exceptie. Hum? Doar atat? Mai sunt.

Asta e doar un exemplu, urasc manelistii la fel cum urasc minimalistii/whatever care sunt plini de fite, iar cand aud o melodie rock incep sa urle ca niste copii prosti ca nu le place. Am in liceu, la o clasa alaturata un taran de genul asta.

Eu ascult rock/metal cam de la 12 ani, cand am fost destul de matur sa imi dau seama ca este un gen mai 'abstract', mai special. Am inceput de la simple melodii ca unii din voi, am ajuns la discografii, de la un hard rock, in cel mai rau caz nu metal, pana la death si black cu timpul. De ex la 14 ani nu suportam ceva death sau black, dar in doi ani s-a mai fixat creierul. Nu chiar alea vechi ca nici eu nu le inghit prea mult.

1) "O mare parte din populatia tarii este de RAHAT." vb mai frumos si u .... si tare ma tem sa nu te afli si u printre ei

2)"rocker=satanist" nu e chiar asa ...da dupa videoclipul de mai sus

asa zici u k e frumos videoclipu sa se faca cu cutzite ...chesti ... daca stai atent si te uiti la fatza lor parca is "morti"

3) "este un derivat FOARTE IDIOT din muzica populara romaneasca, este un gen cantat de TOTI ANALFABETII, fara exceptie" - nu cred k trebuie amesticata si muzica populara romaneasca care parerea mea e cea mai originala cu toate k nu prea ascult

4)nu cred k te-a intrebat cineva ceva cand te-ai apucat de ascultat rock ...topicu era cum reactionezi ... ai reusit ...bv nu te lauda atat...

5)"Nu au vointa de a trece la alta religie si gasesc chestii aiurea sa ne acuze." - nu cred k trebuie sa compari religia cu muzica ...fiecare cu religia lui

Link to comment
Share on other sites

1) "O mare parte din populatia tarii este de RAHAT." vb mai frumos si u .... si tare ma tem sa nu te afli si u printre ei

2)"rocker=satanist" nu e chiar asa ...da dupa videoclipul de mai sus

asa zici u k e frumos videoclipu sa se faca cu cutzite ...chesti ... daca stai atent si te uiti la fatza lor parca is "morti"

3) "este un derivat FOARTE IDIOT din muzica populara romaneasca, este un gen cantat de TOTI ANALFABETII, fara exceptie" - nu cred k trebuie amesticata si muzica populara romaneasca care parerea mea e cea mai originala cu toate k nu prea ascult

4)nu cred k te-a intrebat cineva ceva cand te-ai apucat de ascultat rock ...topicu era cum reactionezi ... ai reusit ...bv nu te lauda atat...

5)"Nu au vointa de a trece la alta religie si gasesc chestii aiurea sa ne acuze." - nu cred k trebuie sa compari religia cu muzica ...fiecare cu religia lui

Cred ca ai o problema.

1. Daca rahat este o injuratura asa grava eu ma impusc. Am devenit o persoana de rahat pentru tine? Stii tu... Nu-mi pasa.

2. Dupa cum se vede, habar nu ai. Se numeste corpse paint, este ceea ce formatiile mai vechi de black, death, trash metal foloseau in spectacole. Multe formatii inca folosesc acest corpse paint pentru scopuri teatrice. Eu cred ca tu nu ai vazut nimic. http://www.youtube.com/watch?v=89W2ZJwNYIo Satanisti? Nu numai. Teatrul joaca un rol important.

3. De acolo au avut influiente primordiale. Crezi ca s-au gandit ei asa sa foloseasca acordeonul?

4. Pardon, daca citeai postul meu mai cu atentie, iti dadeai seama ca am indeplinit cerintele topicului.

5. Scuza-ma dar te contrazici. Vezi punctul 2 al tau, tocmai ai zis ca children of bodom sunt satanisti.

Si ce legatura are satanismul cu sangele? Tu stii macar ce este satanismul? Eu am impresia ca nu. Vezi tu, in mintea ta, un satanist ar zice 'sunt satanist deci te omor'. Ca la ora de logica. Ei bine, nu e asa. Fa un mic studiu despre satanismul modern si despre formele primare ale satanismului, de ce este sau era considerat anti crestinatate. Este din cauza unui zeu de-al lor, dar te rog... Proceed.

Link to comment
Share on other sites

Guest voxx

Andrei_MG nu este numai hard rock..Si pana la urma videoclipu poate fi facut si cu morti..diavoli etc...ce conteaza?Asta inseamna ca esti satanist daca il vezi

Si astia is satanisti? Ca doar si ei canta rock

Link to comment
Share on other sites

Sa fie clar, satanismul nu are nicio legatura directa cu violenta sau sangele. Este un concept gresit, am fost crescuti crestini majoritatea, si niciodata nu au existat discutii interfamiliale despre satanism, si daca au existat, au fost vagi, adesea parintii exagerand pentru a-i marca bine copilului in minte.

Link to comment
Share on other sites

urasc rockul!

ai ascultat vreo melodie rock in viata ta?

Voi cand auziti de rock ziceti ca sunt numai tipaaturi si alte prostii,dar habar nu aveti ce vorbiti(garantez asta).Asculta un TH(chiar daca...) sau altceva si ai sa iti schimbi parerea despre rock.

Link to comment
Share on other sites

TH? Nu-mi spune ca vine de la ce cred eu! OMG, losers.

Cum reactionez la rock? Dau din cap, I raise my hand in Dio's devil horns shape, invat melodia. Rockul e o modalitate de exprimare culta, rockul nu se poate face doar din voce si un instrumental amarat (ca la manele), este nevoie de instrumente la care inveti sa canti usor (tobe, chitara, orga) sau greu (vioara, vezi Apocalyptica). Rockul nu este facut doar cu tipaturi si urlete, ci, in spatele lor se ascund sentimente: in tipete se pot ascunde sentimente de disperare (Godsmack - Sick of life), ura (Slipknot - My plague). Dar nu toate melodiile rock au tipaturi, sunt si melodii calme (vezi Three Doors Down - Here without you).

Nu vorbiti in necunostiinta de cauza, the post count will eventually rise that way too.

A fi rocker nu inseamna a fi satanist, in nici un caz.

Link to comment
Share on other sites

@xIcarus , nu mai dau quote la tot ce ai scris pt ca ai scris multe , si cam atat.

Majoritatea populatiei nu este de rahat , posturile tale sunt :> . Din acest motiv haide sa lamurim anumite lucruri :

Oricum ai privi nu poti cataloga o populatie , din care faci parte tu si toata familia ta , ca fiind de rahat pt ca nu poate recunoaste o melodie veche :blink: .

Cat de .... (aici nu pot hotara asupra unui singur cuvant) incat sa zici ca o persoana nu devine satanista pt ca nu are vointa =)):))=))). Aaa si inca ceva , nu sti ce inseamna rasism.

Tu poti fi considerat foarte idiot pt posturile tale , dar nu o vom face fiindca ne da warn Lance . Manelele nu au nici o treaba cu muzica populara si mai ales cu acordeonul lor =)) OMFG :)) . Manelele au aparut prin 1980 ca niste traduceri ale melodiilor turcesti consacrate ;) (si toate astea si multe altele le-am aflat in 2 min prin google).

Urasti minimalistii&manelistii&taranii? Daca ziceai ca urasti manele si minimalul , era cu totul altceva ... inca o dovada ca nu poti ataca ideea si nu omul.

Moama moama , ce dovada de maturitate a iesit din tine la 12 ani.... pot spune ca pe viitor sper ca legiile sa ramana aceleasi cu privire la minori.(alcool , tigari , carnet de conducere , drept de vot....cine stie ce maturi s-ar mai trezi).

Daca a mai ramas ceva la care nu ti-am dovedit contrariul sau te-am contrazis lasa un replay aici . In discutii despre satanism nu ma bag pt ca nu stiu multe.

LE : esti foarte copil in gandire , lasi impresia ca maturizarea ta de la varsta inaintata de 12 ani a fost doar superficiala.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...