Jump to content
Luci

NVIDIA promite o platforma low-cost dedicata gamerilor

Recommended Posts

NVIDA cauta solutii si cere ajutor de la VIA pentru a realiza o platforma low-cost ce include chipset, procesor si grafica, care sa surclaseze variantele Intel.

NVIDIA a dezvaluit planurile de dezvoltare pentru ceea ce compania numeste "Cel mai ieftin PC Vista Premium din lume". Platforma va utiliza un procesor VIA Isaiah cuplat cu un chipset NVIDIA integrat. Conform declaratiilor, combinatia Isaiah + NVIDIA IGP poate tine in frau 36 GFLOPS fata de cei 6,4 GFLOPS de care este capabila o combinatie comparabila, bazata pe Celeron si un chipset Intel 945 IGP/ICH4.

NVIDIA mai sustine ca aceasta platforma va rula fara probleme sub Windows Vista Premium, va avea suport pentru Blu-ray HD si DX10, si va costa sub 45$.

Testul real insa va trebui sa puna fata in fata Isaiah cu noile procesoare Diamondville bazate pe nucleul Atom de la Intel ce vor inlocui actualele procesoare Celeron folosite in platformele low-cost. In acest moment nu exista teste independente pentru a vedea cum se comporta in realitate procesoarele Intel Atom, dar sunt sperante ca NVIDIA si VIA vor reusi sa zdruncine suprematia Intel in acest segment.

Sursa: DailyTech

Link to comment

nici eu nu cred ca o sa surclaseze intelul prea curand..

si totusi nu am inteles 2 lucruri:

1. or sa aiba si chipset si placa video separat?

2. "o platforma low-cost ce include chipset, procesor si grafica"

toate acestea vor fi intr-un ansamblu? daca da nu cred ca or sa aiba succes.. majoritatea incearca sa isi imbunataseasca calculatorul piesa cu piesa, asta a fost principiul pe care m-am bazat cand am zis aia..

Link to comment

De ce nu? NVIDIA face placi de baza bune, chiar foarte bune, iar VIA face procesoare low-cost (care mai si consuma foarte putin) excelente.

sincer nu stiam ca nVidia face placi de baza .. :-?? dar daca o fii cum zici tu .. poate iese ceva :tiphat: sa ne asteptam la ceva frumos din partea lor :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...