Jump to content
Guest simply_point

daca lumea e rotunda atunci cum se face un site?:)

Recommended Posts

Guest simply_point

ma am si eu mare nevoie de ajutorul vostru

>de vreo 4 zile incerc sa construiesc un site da' nu stiu cu ce sa incep>

caut ceva(un program) care sa ma ajute sa construiesc ste-ul si sa-l pun pe spatiul de hsting

daca stie careva ce programe ar trebui sa folosesc il ascult cu cel mai mare interes

P.S. mentoinez ca nu am chef sa invat linbajul http, ci caut un program care sa ma scutesca de lucrul asta

Link to comment
Share on other sites

doua raspunsuri corect gresite :

nu se foloseste dreamweaver pt siteuri

nu e pentru avansati .

incearca photoshop daca esti incepator pentru

ca e plin netu` de tutoriale www.good-tutorials.com

ce e drept ca o sa ai nevoie de macromedia dreamweaver

da numai cu acel program nu iti faci ceva ce se poate numi

site , intelegi ?

downloadeaza ce am zis si s-ar putea sa te ajut .

si mai citeste pe net ceva chestii ca asa inveti :wink:

Link to comment
Share on other sites

da numai cu acel program nu iti faci ceva ce se poate numi

site , intelegi ?

nu inteleg.

cristiano, daca vroiai sa-i recomanzi un program de creeat/editat imagini mai bine ii ziceai de mspaint, e free (vine o data cu windows-ul) si e usor de invatat (e pt incepatori).

Link to comment
Share on other sites

Sal,

UNul dintre cele mai usoare programe de creat pagini web este cel oferit de GlobalScape,Cute Site Builder...http://www.cutesitebuilder.com/ ,cu ajutorul lui poti creea fara prea multe batai de cap o pagina decenta,iti sugerez sa lucrezi cu el pentru inceput,Dreamweaver este un program prea complex pentru un incepator...parerea mea.

Daca doresti ca site-ul sa beneficieze de niste efecte 3D....iti recomand XARA 3D...iarasi un programel foarte eficient http://www.xara.com/

Si cum orice site modern contine shi cel putin un flash...MIX-FX iti va fi de ajutor http://www.mix-fx.com/

PS

Cutesite builder,actioneaza shi sub forma de wizard,ceea ce pentru un incepator este de mare ajutor.

Iti urez succes!

Link to comment
Share on other sites

hai te rog frumos lasa mandria la o parte :

NUMAI cu dreamweaver nu poti face un site

decent , daca intelegi ce vreau sa spun ...

si ce te miri ca ziceam de photoshop ??? e

cel mai folosit in grafica si nuah .. faci chestii

misto cu el ... cam toate siteurile faine is facute

in photoshop ... daca vrei exemple , iti dau ...

asa ca lasati-ma cu astea , induceti copilul in

eroare ... am spus ca il ajut , iar voi il prostiti

cu frontpage si din alea ... ganditi-va bine , ca

nu stiu care din noi 3 are talent mai mult la web

design , ok ?

succes

Link to comment
Share on other sites

hai te rog frumos lasa mandria la o parte :

NUMAI cu dreamweaver nu poti face un site

decent , daca intelegi ce vreau sa spun ...

si ce te miri ca ziceam de photoshop ??? e

cel mai folosit in grafica si nuah .. faci chestii

misto cu el ... cam toate siteurile faine is facute

in photoshop ... daca vrei exemple , iti dau ...

asa ca lasati-ma cu astea , induceti copilul in

eroare ... am spus ca il ajut , iar voi il prostiti

cu frontpage si din alea ... ganditi-va bine , ca

nu stiu care din noi 3 are talent mai mult la web

design , ok ?

succes

Bai daca omul a zis ca vrea sa-si faca site, ii dai program de facut site, nu program de grafica. Poate vrea sa faca doar 1 pagina cu text si la ce-l ajuta Photoshop ? Daca voia grafica ii dadeam n exemple, dar a zis ca vrea pt site. Si apropo cu Dreamweaver poti face un site mai mult decat decent.

Apropo de talent da si tu niste site-ui pe care le-ai facut, ca eu am cateva la activ, una din ele fiind Palatul Copiilor din Vaslui. Asha ca doar daca nu esti mare webdesigner, n-ai dreptul sa-mi vorbesti asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest simply_point

bine

am luat ce ati recomandat voi adica cute site builder si am facuto pagina ce-i drep fara prea multe flashuri si fara animatie da' acu a mai ramas o problema..

adica eu am un spatiu rezervat de webhosting pe home.ro si pe as.ro

da' nu stiu cum sa fac pagina sa functioneze:vreau sa mai spun ca am luat cutFTP si nu siu cum sa fac pagina sa mearga:imi apare acolo fisierul

index.ftp si ata

aici chiar nu stiu ce tre sa fac:(

da' ms pt cele de pana acu:)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg care e problema.Nu poti sa publici site-ul prin ftp?

Te rog contacteaza-ma pe adresa de mail asassin@emailaccount.com pentru detalii suplimentare.

Nu mai folosesc CSB de ceva vreme...am avansat shi eu...dar daca sunt probleme....contact me.

Link to comment
Share on other sites

Cool Site Builder
In primul rand este vorba despre Cute Site builder

Macromedia Flash MX  ; macar e gratis .
Despre ce vorbesti? Ce e gratis?...poate vrei sa zici trial ,pai si CSB e trial.

Baiatul a cerut un program de creat paginii web usor...nu consider Dreamweaver-ul un program pt. incepatori...

P.S. mentoinez ca nu am chef sa invat linbajul http, ci caut un program care sa ma scutesca de lucrul asta
pai program mai simplu ca asta nu e.

PS

Te rog, ca pe viitor sa fii mai atent la ce se discuta...si apoi sa postezi (no ofense).

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Vezi ca HTTP e un protocol nu un limbaj de programare, ca si FTP-ul de care amintesti mai jos. Probabil ca il confunzi cu HTML.

Daca vrei sa faci un site si esti incepator poate te ajuta sfaturile urmatoare :

Alege un editor care iti place...eventual din cele enumerate mai sus. In general un astfel de editor are mai multe moduri de lucru :

- Design : daca nu stii Html, poti sa iti construiesti continutul paginii au ajutorul unor instrumente/comenzi gen : Insert table, Insert picture, etc.

-Source : daca stii si Html poti edita direct codul sursa. de fapt la sfarsit tot cam acelasi cod sursa il va contine pagina, decat ca nu trebuie sa il scrii tu.

pentru grafica in general folosesti un program in care desenezi layout-ul paginii, apoi tai imaginea in bucati si folosesti imaginile rezultate.

daca nici aici nu te descurci prea bine poti sa cauti pe net samples/templates..etc.

astea de obicei contin sursa (in general .psd - Adope Photoshop document), dar contin si slice-uri si html, adica imaginea layout-ului este deja taiata si integrata in site.

tu trebuie sa adaugi continutul site-ului si sa iti schimbi textul de pe butoane, banner..etc

poti sa folosesti si programe care au teme, iti alegi tu tema care iti place si pe urma o 'customizezi' : iti alegi nr. de pagini, cum sa se numeasca, ce scrii pe butoane, ce scrii pe banner, poate si niste efecte de mouse over pe butoane, etc. la sfarsit adaugi text ... poze, etc

cand ai terminat de facut site-ul trebuie sa il pui pe net.

pentru asta iti faci un cont de gazduire la un hoster (gratuit sau nu)..si in general primesti o adresa gen : ftp://companie.hoster.com, ftp://hoster.com/companie, etc.

pentru a pune site-ul tau pe net ai 2 posibilitati :

1. deschizi un browser, si de duci la adresa de ftp a ta. acolo trebuie sa ti se ceara un user si pass - cele scrise de tine cand faci contul.

dupa ce iti faci un cont, ar trebui sa gasesti in directorul site-ului tau de pe ftp un fisier index.htm sau default.htm, care de fapt iti afiseaza ca site-ul e in constructie

stergi fisierul si copiezi site-ul acolo.

ai grija sa ai un fisier de inceput, spre exemplu index.htm, nu sa ii dai paginii principale numele tau...etc

2. folosesti un program gen cuteFTP, si scrii acolo adresa ftp, user, pass si te conectezi. programul face acelasi lucru dar in general e mai usor de folosit si are mai multe optiuni.

dupa conectare faci ceea ce am scris si mai sus (copiezi site-ul tau acolo).

p.s. nu poti avea un fisier index.ftp acolo

ca editor eu am folosit cativa ani notepad, chiar si pentru fisiere de cateva mii de linii, apoi am trecut la editplus, care are syntax highlight si indentare automata si alte lucruri folositoare

bafta

Link to comment
Share on other sites

si eu folosesc photoshop, dar cred ca exagerezi

NUMAI cu dreamweaver nu poti face un site

decent , daca intelegi ce vreau sa spun ...

poti sa faci un super site folosind decat cel mai banal editor de text, CSS, JS, etc.

in plus depinde e site vrei sa faci. in general site-urile personale contin mai multa grafica si intr-adevar ai nevoie de un program pentru treaba asta. dar daca vrei sa faci un site care sa se incarce repede (un motor de cautare, un client de mail, etc..depinde ce iti cere clientul) nu mai folosesti asa multa grafica poate doar cateva butoane, desi si pe alea poti sa le faci super folosind stiluri (CSS). in plus poti folosi javascript pentru niste meniuri mai deosebite sau alte efecte.

spre exemplu poti face cu ajutorul javascript ceva de genul : in pagina principala cand dai click pe un link si ti se deschide o fereastra mai mica.

poti sa tragi de fereastra aia, sa o miniminezi, maximizezi, sa ii setezi o transparenta si un fade, etc.

in general lucrurile astea se fac in flash dar si aici apar alte dezavantaje.

cred ca aberai cam mult, dar cat de cat pe subiect :>

Link to comment
Share on other sites

ca editor eu am folosit cativa ani notepad, chiar si pentru fisiere de cateva mii de linii, apoi am trecut la editplus, care are syntax highlight si indentare automata si alte lucruri folositoare

Iti recomand Dreamweaver pt editare (inchizi restul taburilor care fac autocorect, ...). Este syntax highlight pt multe limbaje : html, java, php,asp,. .. si iti mai ofera si variantele posibile ca in editorul de la Visual C (iti arata ce functii sau variabile contine un obiect, ....). Are si un help integrat pt limbajele insirate mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest simply_point

ma pana cu m-ati lamurit

nu prea mai am intrebari >>asa ca <dupa mine>cred ca nu o sa mai am probleme

daca apar stiu unde sa apelez :>

deci, in final, va multumesc la toti (chiar daca v-ati contrazis :) )si la mutlti kbps :wink:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...