Jump to content
m4x

O nelamurire

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire, de Paste tata a propus sa mergem in Germania(el fiind deja acolo) si a fost mama sa intrebe daca trebuie si aprobare de la tata ca sa pot iesi din tara (inca nu am 18 ani) iar angajatul de la Atlasib (daca nu ma insel) nu a stiut exact ce sa-i raspunda...dar daca mama e cu mine de ce ar mai trebui si de la tata procura? Care a mai fost in situatia mea, ce se poate face ?

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Nu iti trebuie nici o procura sau nici o invitatie.Daca esti cu mama ta nu iti trebuie decat buketinul te asigur.s-a dat frumul la vize in UE si nu mai este nevoie de aratat bani la vama sau invitatie de la un domiciliat din tara respectiva.drum bun

Link to comment
Share on other sites

Nu mai vorbiti aiurea. Iti trebuie aprobare de la ambii parinti ca sa iesi din tara daca eshti minor, nu stiu exact de ce dar stiu sigur ca trebuie. In afara de asta iti mai trebuie doar buletinul si eshti liber sa iesi si sa te distrezi sau whatever.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai nevoie de procura de la ambii parinti. Nu conteaza ca esti cu mama ta.... Ei se gandesc ca mama ta s-a certat cu tatal tau si fuge cu tine din tara.. de asta e nevoie si procura de la tata.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire, de Paste tata a propus sa mergem in Germania(el fiind deja acolo) si a fost mama sa intrebe daca trebuie si aprobare de la tata ca sa pot iesi din tara (inca nu am 18 ani) iar angajatul de la Atlasib (daca nu ma insel) nu a stiut exact ce sa-i raspunda...dar daca mama e cu mine de ce ar mai trebui si de la tata procura? Care a mai fost in situatia mea, ce se poate face ?

:tiphat:

M-am confruntat si eu cu problema asta, trebuie sa demonstrezi ca celalalt parinte e plecat, si se rezolva doar cu semnatura mamei.

Link to comment
Share on other sites

din experienta proprie stiu ca iti trebuie doar acordul parintelui sub a carui tutela esti (si care desigur e in tara) si pasaportul ( de ex eu cand am plecat in turcia si taikmeu inca era ofiter de marina, plecat in voiaj.. mi-a trebuit doar semnatura mamei)

Link to comment
Share on other sites

toti minorii de la noi idn tara au nevoie de procura facuta la notar cu acceptul ambilor parinti ptr a parasi tara

asa`i. asa au facut si parintii mei inainte sa se desparta ca eu sa pot pleca in alta tara insotit de matusa mea. aveam vreo 13 - 14 ani pe atunci. fara procura nu o sa te lase chiar daca esti cu mama, chiar daca s`au dat drumu la vize..

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine te duci si intrebi la pasapoarte pentru ca cei de acolo stiu cel mai bine.

De exemplu, parintii mei sunt despartiti, eu sunt in grija mamei pana la 18 ani, si ca sa ies din tzara am nevoie doar de acordul ei.

In cazul tau ai nevoie de semantura ambilor parinti.Am avut un prieten care a fost in situatia ta.Mama in tzara, tata in strainatate, si ca sa poate pleca i au trebuit semanturile ambilor parinti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...