Jump to content
seba18

Se contorizeaza traficul de pe site-uri la RDS?

Recommended Posts

Astazi am sunat la RDS ca sa intreb de ce este limitat traficul in timpul zilei, pana la ora 17 la 128kbps de la 256hbps in cazul abolamentului de 9$, acest lucru nefiind specificat in contract. Bineinteles ca mi s-a spus ca ei nu limiteaza viteza (chiar daca e clar ca o fac:am mai citit si in alte thread-uri despre chestia asta) si ca oricum viteza de 256kbps nu este garantata, ci este viteza maxima. OK am spus, de acord cu asta! Dar sa vedeti ce imi mai spune omul de la capatul celalalt al firului (respectiv reprezentantul RDS-ului): incearca sa ma convinga ca de fapt in trafic nu este inclusa incarcarea paginilor web, ci doar download-ul facut si ca de fapt viteza de download e una si viteza de acces a paginilor web e alta. Evident, m-am enervat cand am auzit ce explicatii imi da si i-am spus ca nush cine l-a pus ope el sa raspunda la telefoanele RDS, din moment ce ofera informatii total eronate. Evident, nu m-a crezut si o tinea mare si tare pe-a lui. L-am intrebat cum se face totusi diferenta intre download si navigare si nu a stiut sa imi raspunda. Cred ca nici nu se poate face asa ceva.

Din cate stiu eu RDS nu contorizeaza traficul doar pe site-urile proprii si pe site-urile locale, care se considera trafic metropolitan.

So, cine avea dreptate? Sunt tare curios sa aflu si parerile altora in legatura cu subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

Operatorii RDS Tehnic sunt deja legendari. Cand e vorba de raspuns la niste intrebari, auzi toate bazaconiile acolo, numai adevarul nu. Ca sa-ti raspund la intrebari din observatiile proprii: traficul pe orice site din orasul tau nu e contorizabil. Chestia asta se anunta intr-un pliant (era o chestie ciudat cu traficul intre tine si Geta, e pe hubul de Cablelink Bucuresti pliantul dar nu poti intra acolo oricum). Fara indoiala exprimarea "traficul cu orice site din orasul tau nu se contorizeaza" este una menita sa cam pacaleasca pe cei nestiutori. Contorizarea traficului se face dupa IP... si atunci te poti intreba cum stie RDS daca un IP este al unui site sau al unei retele de cartier de la care tragi tu ceva pe un hub... Evident, RDS nu stie acest lucru, de aici rezulta ca traficul cu orice IP din orasul tau este necontorizabil, fie el IP-ul unui site sau al unei persoane oarecare. Daca erai in Bucuresti, situatia era si mai buna, dar nu esti asa ca nu are rost sa intru in alte detalii.

Dar pe scurt, daca in orasul tau sunt si abonati Astral, sau ai altor ISP-uri, poti sa tragi si de la ei fara sa se contorizeze. Poti testa asta verificand pagina de trafic la cateva ore dupa ce ai tras de la un anumit IP. Sincer sa fiu nu mai conteaza asa mult contorizarea (care oricum nu e prea exacta nici cu IP-uri din afara orasului), mai ales ca nu se mai platesc depasirile.

Cat despre operatorii RDS, era un thread si despre aia pe undeva, cu ce prostii mai debiteaza la telefon. Tot ce pot sa-ti zica in caz de vreo problema e sa verifici setarile in Network. Sunt pe alta lume asa ca nu te mira de ce zic aia.

Link to comment
Share on other sites

Ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult este ca nu vor sa recunoasca ceea ce pentru mine (si nu numai) este deja evident: in timpul zilei, pana la ora 17 traficul este limitat la 128kb/s(16 kB/s). Vad in fiecare zi cum pana la ora 17 imi merge download-ul cu maxim 14-15kB/s si brusc, dupa ora 5 sare la 25-30kB/s. Oare ce poate fi mai clar de atat? Dar sa nu uitam: traficul este nelimitat, doar ca dupa 4GB se reduce la 128kb/s. De parca pana la 4 GB as fi tras numai cu 256kb/s. Mare parte din cei 4GB se iau la 128kbps. Deci, nu inteleg de ce au mai bagat limita asta de 4G. Mai bine ziceau: "trafic nelimitat la viteza dupa cum vor muschii nostri". Macar stiai pe ce dai banii. Nu zic ca era mai bine cu dial-up, dar nici sa semnez un contract (pe care btw:l-am citit din scoarta in scoarta) si dupa aia sa am surprize nu imi convine. Sper ca isi vor remedia cat mai curand toate problemele pe care le au si ca in scurt timp vor ajunge sa puna si ei accent pe calitate si nu doar pe cantitate (tradusa in nr cat mai mare de abonati).

Link to comment
Share on other sites

Mah omule tu ai o problema cu astia de la RDS... :)

Nici nu m-am obosit sa citesc postul ca toate posturile tale au ceva de reprosat RDS-ului...Nu-ti convine si ai probleme mari schimba providerul!Parerea mea e ca nu faci altceva decat sa intoxici forumul cu reprosuri la adresa RDS-ului! :banghead: Am inteles toti k exista probleme!Asta e!Chiar dk discutam despre ele sau nu ele sunt o realitate care nu se schimba dk noi aruncam niste vorbe!Asa ca pls let this madness stop! :angry1:

Link to comment
Share on other sites

So, cine avea dreptate? Sunt tare curios sa aflu si parerile altora in legatura cu subiectul asta.

Ai dreptate...Dar suntem in Romania asa ca si eu ca am citit postul si tu ca l-ai initiat nu am facut altceva decat sa pierdem timp... :D

Link to comment
Share on other sites

Mai, drept sa-ti zic eu m-am mai si enervat la culme cand am auzit ce prostii poate sa-mi debiteze ala de la RDS la telefon.

Asa e, poate ca e pierdere de timp si cred ca o sa incetez sa mai sesizez problemele pe care le are RDS-ul...o sa astept pur si simplu sa se rezolve de la sine...

Oricum, aveam o parere cu totul diferita despre RDS pana sa devin abonat. Acum nu pot sa spun decat ca sunt dezamagit total, dar asta este...traim in Romania!

Link to comment
Share on other sites

Mia nu prea inteleg care e problema ta cu traficu, ca se contorizeaza, ca nu se contorizeaza etc si asa este nelimitat. Da viteza nu este garantata la fel cum nu este nici la cel mai importatant concurent al RDS-ului, Astral la care la fel viteza NU ESTE GARANTATA, plus abonamente mai mari si viteze mai mici pe metropolitan. Daca nu esti multumit ai Free Will si treci la alt operator. Eu pana acuma nu am depasit traficul, tot ce dau jos dau de pe hubu local unde gasesc tot ce ma intereseaza si traficul nu e contorizabil. In schimb am vazut ca mai nou imi vine cu 256 si de afara, in schimb am un prieten care scoate mult de afara si nu a observat sa ii scada viteza dupa depasire.

O sa iti revii cu obsesia asta a ta, ca asa eram si eu :P

Link to comment
Share on other sites

Mah inainte cand toti aveam viteza maxima 256kbs/s indiferent de abonament mergea cu 30 kb maxim>multi care aveau abonament de 15 $ sau 29(daca tin eu bine minte)nu isi foloseau tot traficul care intra in pretul abonamentului pt ca la 30kb sa tragi un film,un joc etc de 1Gb si ceva tre sa ai nervi si ce zic eu 30kb ca aia ii obtineam prin minune max 20kb pe Dc++.Oricum acum dupa schimbarea abonamentelor totusi se simte>am de 15 $(viteza max reala este de 64kb/s)insa constant cu 50-60 kb depinde de unde down...la cel de 19 am inteles ca urca pana la 85kb.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu recunosc limitarea de banda, desi este clara pe extern. In Bucuresti sunt momente cand trag cu 32 kB/s de pe extern, dar mai rar. In schimb am observat ca Yahoo nu e niciodata limitat. De ex trag ceva de pe mail la yahoo cu 32, imediat dupa trag de la Gmail cu 16. Cred ca Yahoo a fost exclus din limitare.

Un simplu test de viteza pe extern la http://bluefield.speedtest.frontiernet.net/ arata ca downloadul este limitat, dar uploadul nu. De ex la download imi arata o viteza de 117 kbps, pe cand la upload de 455 kbps mai apropiata de banda mea maxima. E clar deci ca e o limitare impusa pe download, si nu faptul ca sunt multi utilizatori care fac ceva pe extern in momentul asta si de aia se micsoreaza banda. De recunoscut insa nu cred ca se va intampla vreodata. Acum multa vreme, cand traficul era gratuit doar intre abonati Cablelink din acelasi oras, nici macar aia nu recunostea RDS-ul... daca ii intrebai iti ziceau ca se contorizeaza.

Link to comment
Share on other sites

poti sa postezi cat vrei de asta numai pot ei..oricum ei stau acolo in spate si daui drumu la download ca niste veritabili orfani , si de asta ne merge noua asa bine de multe ori....clientu nostru prostu nostru asa fucntioneaza la ei deviza

Link to comment
Share on other sites

Contorizarea traficului se face dupa IP... si atunci te poti intreba cum stie RDS daca un IP este al unui site sau al unei retele de cartier de la care tragi tu ceva pe un hub... Evident, RDS nu stie acest lucru, de aici rezulta ca traficul cu orice IP din orasul tau este necontorizabil, fie el IP-ul unui site sau al unei persoane oarecare.

tehinic se poate(aproximativ) tot ce e in metropolitan si merge pe portul 80 e site :P restu is alte chestii ... asta ar insemna ca cei de la rds sa scrie un nou rand de scripturi & stuff ... oricum ... s-ar putea :P

referitor la navigare nelimitat download limitat si aici e oarecum posibil (ca nu e folosita metoda de rds e partea a 2-a) in momentul cand faci o cerere de fisier serverul prin care iesi poate vedea ce extensie are respectivul fisier ... daca e .html , .htm , .gif , .jpeg , .jpg , .php si care mai sunt deobicei gasite intr-un site ... iar daca nu sunt din extensiile "predefinite" sa bage limitarea ;)

asta din punct de vedere tehnic ... practic la rds nu sunt introduse

Link to comment
Share on other sites

Guest casuta

Evident, RDS nu stie acest lucru, de aici rezulta ca traficul cu orice IP din orasul tau este necontorizabil, fie el IP-ul unui site sau al unei persoane oarecare. Daca erai in Bucuresti, situatia era si mai buna, dar nu esti asa ca nu are rost sa intru in alte detalii.

Dar pe scurt, daca in orasul tau sunt si abonati Astral, sau ai altor ISP-uri, poti sa tragi si de la ei fara sa se contorizeze. Poti testa asta verificand pagina de trafic la cateva ore dupa ce ai tras de la un anumit IP. Sincer sa fiu nu mai conteaza asa mult contorizarea (care oricum nu e prea exacta nici cu IP-uri din afara orasului), mai ales ca nu se mai platesc depasirile.

E sigura treaba asta? Uite ma uit acum cum trage unul din ROEDU cu +40Kibs de la mine un film, si n-as vrea sa-mi apara traficul asta in cel inclus (am 4 GB, in Bucuresti)

Link to comment
Share on other sites

Da, in Bucuresti e clar. Scrie mare si pe hubul de Cablelink Bucuresti, credeam ca se stie deja ca e deja din iulie 2004 faza asta. Roedu, Astral, alti RDS... n-ai ce sa-ti faci griji in Bucuresti, doar Evolva se contorizeaza. De fapt daca esti din Bucuresti vei descoperi ca din motive pe care nu le stiu, nu ti se contorizeaza traficul cu nici un RDS, Astral, Roedu, PCNET, si altii din toata Romania, exceptie facand in continuare Evolva si nu mai stiu daca si Mediasat.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...