Jump to content
Lancelot

MMORPG

Recommended Posts

eu joc de placere...sa mai scap de FPS`uri si alte genuri de jocuri... nicidecum sa ma refugiez ...

multi joaca sa demonstreze ceva` altii sa se refugieze...e printre cele mai lente genuri de joc` orice prost stie sa dea 3 clickuri si sa omoare ceva` nu ai nevoie de uber skillz ca la un FPS sau strategie .

si bunica stie sa joace ca sa zic asa .

MMORPGu e peste tot in momentul de fatza`.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic rau in a juca un MMO ... alunga plictiseala, iti faci destui prieteni ... mai rau e cand chiulesti de la scoala pt. un MMO, nu dormi noptile si mai ales bagi bani intr-un astfel de joc ...

Aveam o perioada, acum vreo 2 ani, cand jucam instens MMO-uri si spre fericirea mea, am reusit sa ma las ...

Cel mai bine e sa nu va apucati de genul asta de jocuri caci pt. cei sedentari, retrasi si plictisiti de viata poate fi addicting, e valabil si pt. persoanele "normale".

Link to comment
Share on other sites

Foarte simplu...unii isi iubesc mai mult partea virtuala a lumii decat cea reala. A mai fost un topic de acest gen...cred ca tot tu l-ai deschis Lancelot :-? .

Partea virtuala a lumii pentru unii oameni, nu poate fi comparata cu cea reala!

- in cea virtuala poti sa ai o personalitate mai compacta, poti sa fii bun sau rau, poti sa fii vrajitor sau cavaler, etc. ceea ce viata reala nu-ti permite.

Tocmai din aceste motive au fost inventate jocurile PC...MMORPG este doar o imbunatatire a ceea ce inseamna viata virtuala :).

Link to comment
Share on other sites

"Copii care nu au o viatza sociala si isi pierd vietile prin astfel de jocuri.

Iti trezeste interesul si cheful de a fii (mai tare, mai bun) akolo se prinde dependentza la uni playery..."

nu prea.. de exemplu eu nu aveam somn noaptea si chiar nu imi place sa stau cu aia in fata blocului, sa beau bere si sa scuip seminte.. si atunci jucam lineage.. apoi mai e ca aveam foarte multi prieteni din alte zone ale romaniei si decat sa stau pe mess mai bine jucam lineage cu ei.. acum e si treaba ca aproape eram dependent in ultimul timp si-mi era sa nu-mi zica prietena ca o neglijez din cauza jocului.. de asta m-am lasat..

si uite.. din cate am observat eu majoritatea incep sa joace lineage ca un grup de prieteni.. si asa devin dependenti putin cate putin

Link to comment
Share on other sites

multi joaca sa demonstreze ceva` altii sa se refugieze...e printre cele mai lente genuri de joc` orice prost stie sa dea 3 clickuri si sa omoare ceva` nu ai nevoie de uber skillz ca la un FPS sau strategie .

si bunica stie sa joace ca sa zic asa .

cu prima parte sunt de acord ... dar nu in totalitate , sunt si altii care se destind jucand un astfel de joc ...

asa , partea cu "cele mai lente jocuri" nu este adevarata , incearca WoW , un player versus player , o instanta ceva ... iar la faza cu skill-ul gresesti , se vede diferenta de la cer la pamant dintre un player care joaca de cateva zile/luni si unul care joaca de 1 an / 2 si asa mai departe

Link to comment
Share on other sites

pentru ca "omfg u fucking retard i come with my uber imba pwnzor hero and i'm gonna pwn ur ass one day", si "get a life u retard coz i don't have one" sau "building up my chars is more important than playing with friends, 1 party is more rarely then a soccer/football game" si exemplele ar putea continua

cel mai rau e ca, copiii au calculator si acces la internet de la o varsta frageda, cand atunci incepe sa se dezvolte caracterul uman, si el cu calculator+net normal ca devine addicted to internet, si incepe sa fie din ce in ce mai pasionat de calculator si din ce in ce mai dezgustat[poate nu chiat dezgustat, dar sictirit in mod sigur] de prieteni si actiunile pe care le fac

Link to comment
Share on other sites

Copii care nu au o viatza sociala si isi pierd vietile prin astfel de jocuri.

Nu neaparat, multi joaca impreuna cu prietenii si relatia nu se rezuma doar la joc.

Eu personal joc cu niste prieteni si dealungul jocului am cunoscut oameni exceptionali din foarte multe tari :)

Link to comment
Share on other sites

Orice`i mult strica.

Ii bine cand poti controla jocul si nu el pe tine.

Daca joci,incepe sa te atraga tot mai mult,incepi sa vrei sa "obtii" tot mai multe si cum nu au niciunul niciodata un final nu se mai termina.Oricum e frumos ca poti concura cu alti oameni.

Recunosc ca in ultimul timp mi`a cam scurtat din unele activitati ca sa pot juca mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Foarte simplu...unii isi iubesc mai mult partea virtuala a lumii decat cea reala. A mai fost un topic de acest gen...cred ca tot tu l-ai deschis Lancelot :-? .

Partea virtuala a lumii pentru unii oameni, nu poate fi comparata cu cea reala!

- in cea virtuala poti sa ai o personalitate mai compacta, poti sa fii bun sau rau, poti sa fii vrajitor sau cavaler, etc. ceea ce viata reala nu-ti permite.

Tocmai din aceste motive au fost inventate jocurile PC...MMORPG este doar o imbunatatire a ceea ce inseamna viata virtuala :).

Total de acord cu acest reply . Nu MMORPG'urile sau CS iti distrug viata , calculatorul o face ; indiferent ca incingi contoarul la Bomberman sau Silkroad dependenta este aceeasi iar rezultatele sunt egale. Multi dintre noi aveau/au nopti multe nedormite din cauza spot'urilor/greed for lvl/need for fame/etc la Mu/Wow/Cabal s.m.d. si bag mana in foc ca un nr maricel din aceste persoane au o viata sociala cu mult mai reusita decat o buna parte din valul de useri care critica aceste hobby'uri/tendinte.

Link to comment
Share on other sites

Copii care nu au o viatza sociala si isi pierd vietile prin astfel de jocuri.

Iti trezeste interesul si cheful de a fii (mai tare, mai bun) akolo se prinde dependentza la uni playery...

Word,dar sunt si alti,care doar isi pierd timpu...care il joaca din placere...dar sunt si oameni care in real life...sunt niste...****...si pe joc sau pe forum niste mari smecheri...aceia se numesc = buti :kar:

Link to comment
Share on other sites

Despre aceste jocuri as putea zice k joci singur inpreuna (joci singur de acasa dar ai prieteni sau smplu jucatori).Nu cred ca dak nu joci wow silkraod si alte tipuri de mmorpg nu duci lipsa de socializare ba din contra in wow de ex vorbesti cu prieteni sau cu simpli jucatori la greu. Si lumea reala daca nu te accepta asa cum esti cea virtuala te asteapta cu bratele deschise oricand (de accea cred ca majoritatea oamenilor care joaca mmorpg-uri si sunt adictivi )

Link to comment
Share on other sites

viata sociala la pamant (lipsa de amici si activitati zilnice)

bullsh!t !!!

am prieteni, am servici, am prietena, nu sunt supra ponderal ... nu fac nopti albe din cauza unui joc, fac sport, in concluzie am o viata sociala sanatoasa si totusi ma joc MMORPG ... trebuie sa sti sa faci diferenta intre joc si treburile serioase si orice lucru facut cu masura si cu placere nu dauneaza.

imi place sa cred ca MMORPg sunt viitorul gameingului.

Link to comment
Share on other sites

multi joaca sa demonstreze ceva` altii sa se refugieze...e printre cele mai lente genuri de joc` orice prost stie sa dea 3 clickuri si sa omoare ceva` nu ai nevoie de uber skillz ca la un FPS sau strategie .

si bunica stie sa joace ca sa zic asa .

oricine poate sa dea clickuri si sa omoare ceva intradevar,dar nu chiar oricine poate sasi faca un set rar +11 (ex referitor la mu)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...