Jump to content
Razvan

question

Recommended Posts

deci si la tine 28/3*3=27.99?

pretene, nush cum naiba poti fi tu olimpic pentru ca nu ai logica

28/3*3=27.99 pentru ca in calcularea mediei nu este o singura ecuatie

prima este 28/3 si a doua este rezultatul inmultit cu 3, wtf u don't understand ? :comp1:

le: nu stiu de ce va mirati si vi se pare o prostie chestia asta pentru ca totul e pe buna dreptate

regula aproximarii zice ca se aproximeaza prin adaos daca numarul este mai mare sau egal cu 5, daca este mai mic se face prin scadere, si la medie conteaza prima zecimala dupa virgula care este PATRU

si inca odata pentru calcularea mediei se trece prin 2 ecuatii, nu prin 1

Edited by crynow
Link to comment
Share on other sites

crynow mai invata matematica si apoi vorbim

deci la tine 28=27.99.. inteligenta artificiala frate!!

da si.. 37.99/4= 9.4975 iar 38/4=9.5 deci e o diferenta

nu am zis 28=27.99

esti copil, te las in voia ta, vad ca nu pricepi, si inca odata nu stiu cum de esti tu olimpic la mate, oricum :gives:

regula aproximarii zice ca se aproximeaza prin adaos daca numarul este mai mare sau egal cu 5, daca este mai mic se face prin scadere, si la medie conteaza prima zecimala dupa virgula care este PATRU

si inca odata pentru calcularea mediei se trece prin 2 ecuatii, nu prin 1

ce e atat de greu nu inteleg, oricum nu stiu la ce ai mai deschis topicu, sa ne arati cat de incapatanat esti ? sau .... :-t

prima este 28/3 si a doua este rezultatul inmultit cu 3, wtf u don't understand ?

:error:

ps: ai reusit sa ma enervezi de dimineata, si sa fiu sincer daca ai fi langa mine ti-as da vreo 2 palme

edit iar

9+9+10=28

28/3=9.33333333333333333333333333...~9.33

9.33*3=27.99

27.99+10=37.99

37.99/4=9.4975~9.49~

te contrazici singur, defapt nu stiu la ce ma mai chinui, sa n-o zic direct, esti greu de cap

Edited by crynow
Link to comment
Share on other sites

PENTRU CA COAIE 28/3*3 ESTE EGAL CU (28/3)*3=28 NU CU 27.99 CE PANA MEA NU INTELEGI?? AM DESCHIS TOPICU ASTA SA INTREB DACA SI LA VOI ESTE ASA

CALCULEAZA TU SI PE CALCULATOR SA VEZI CA 28/3=9.(3)

SI 9.(3)*3=28!!

Niciodata nu e prea tarziu. Warn level up pentru limbaj.

Edited by Beethoven
Link to comment
Share on other sites

Ce-o fi asa greu, nu stiu.

9+9+10=28

28/3=9.333333333333333 rotunjit 9.33

9.33*3=27.99

27.99+10=37.99

37.99/4=9.4975 rotunjit 9.49

Decat sa te chinui atata, mai bine ai grija sa nu ai 9,9 si 10, ca iti iese media 9 si te transformi in "prost"

Link to comment
Share on other sites

Ce-o fi asa greu, nu stiu.

9+9+10=28

28/3=9.333333333333333 rotunjit 9.33

9.33*3=27.99

27.99+10=37.99

37.99/4=9.4975 rotunjit 9.49

Decat sa te chinui atata, mai bine ai grija sa nu ai 9,9 si 10, ca iti iese media 9 si te transformi in "prost"

sa mor eu.. cica eu sunt greu de cap.. daca formula este

(media_din_oral*3)/3+media_din_teza)/4 de ce sa rotunjeasca???

daca calculezi pe un calculator da 9.5.. daca faci fara rotunjiri e 9.5.. dar oamenii "inteligenti" cand vad ca nu stiu cum sa calculeze 9.(3)*3 aproximeaza..

adica totusi la faza asta eu sunt nedreptatit.. da bineinteles ca is ofticat.. is in clasa cu copii de profi care au media 10 si habar nu au la nimic.. apoi mai exista si spiritul de concurenta.. in clasa media rep asta.. si mai exista si maikmea care se oftica daca imi iese o medie nasoala..

oricum.. iceman please close the topic

Link to comment
Share on other sites

sa mor eu.. cica eu sunt greu de cap.. daca formula este

(media_din_oral*3)/3+media_din_teza)/4 de ce sa rotunjeasca???

daca calculezi pe un calculator da 9.5.. daca faci fara rotunjiri e 9.5.. dar oamenii "inteligenti" cand vad ca nu stiu cum sa calculeze 9.(3)*3 aproximeaza..

adica totusi la faza asta eu sunt nedreptatit.. da bineinteles ca is ofticat.. is in clasa cu copii de profi care au media 10 si habar nu au la nimic.. apoi mai exista si spiritul de concurenta.. in clasa media rep asta.. si mai exista si maikmea care se oftica daca imi iese o medie nasoala..

oricum.. iceman please close the topic

Nu va mai certati cu SilenR ca are destula dreptate

ei bine la mine la liceu majoritatea profesorilor daca ai sa zicem 9,9,10 in oral si 10 in teza calculeaza asa:

9+9+10=28

28/3=9.33333333333333333333333333...~9.33

9.33*3=27.99

27.99+10=37.99

37.99/4=9.4975~9.49~9

da bine am zis cum calculeaza ei

normal ar fi desigur ((9+9+10)/3)*3=28

adica lol^^

((9+9+10)/3)*3=(28/3)*3=9.(3)*3=28

sau mai simplu 28*3/3=28 logic^^

dupa ei vine ca

28/3=9.33333333333333333333333333..~9.33

9.33*3=27.99

adica 27.99=28.00

cam absurd..

9+9+10 = 28 .... fiind doar 3 note inmultitul si impartitul la 3 este inutil deci nici macar nu se mai ia in seama ;).

28+10 =38 / 4 = 9.5 ~ 10 :right: ....

Intotdeauna in liceu la mine s-a respectat regula de mai sus (3 de la impartire se reduce cu cel de la inmultire).... si nici nu am auzit pana acum sa fie altfel :blink:

Link to comment
Share on other sites

PENTRU CA COAIE 28/3*3 ESTE EGAL CU (28/3)*3=28 NU CU 27.99 CE PANA MEA NU INTELEGI?? AM DESCHIS TOPICU ASTA SA INTREB DACA SI LA VOI ESTE ASA

CALCULEAZA TU SI PE CALCULATOR SA VEZI CA 28/3=9.(3)

SI 9.(3)*3=28!!

BA ESTI ...... BA OMULE

REGULA ESTE URMATOAREA

DOUAZECI SI OPT IMPARTIT LA TREIE EGAL CU REZULTAT

REZULTATUL SE INMULTESTE CU TREI

SUNT DOUA ECUATII CUM ... REDUCI TU TREI CU TREI ?????????

S U N T D O U A E C U A T I I D I N S T I N C T E

ps: warn pls, eu nu-s "coaie" cu tine

Link to comment
Share on other sites

bai crynow.. bine gata.. stai si mediteaza asupra faptului.. eu am stat destul si presupun ca doar atat ma duce mintea.. si desigur presupun ca eu am dreptate..

ps: imi pare rau ca mi-am iesit din minte si ca am vb asa.. iceman da-mi warn

Link to comment
Share on other sites

BA ESTI ...... BA OMULE

REGULA ESTE URMATOAREA

DOUAZECI SI OPT IMPARTIT LA TREIE EGAL CU REZULTAT

REZULTATUL SE INMULTESTE CU TREI

SUNT DOUA ECUATII CUM ... REDUCI TU TREI CU TREI ?????????

S U N T D O U A E C U A T I I D I N S T I N C T E

E o singura ecuatie si nu enjjjde mii;)

28 x 3 = 28 :blink:

3

LE : cum ziceam daca sunt doar 3 note la calcularea mediei inmultitul si impartitul cu 3 nu se mai calculeaza! intreaba orice profesor cu vechime in invatamant.

LE2: 1001 posturi :dance:

Link to comment
Share on other sites

Greseala de aici provine de la faptul ca singura nota care practic se rotunjeste e 9.(3) ala. In mod normal 9.(3) ar trebui sa faca 28, dar 9.33 nu face. Nu se tin cont de toate zecimalele, dar n-ai ce-i face. Eu ma certam intr-a 7-a cu profesorii ca ziceau ca "stii" se scrie cu un singur i. Si nici nu eram in ultima scoala din oras... nu ma mai mira nimic.

DOUAZECI SI OPT IMPARTIT LA TREIE EGAL CU REZULTAT

REZULTATUL SE INMULTESTE CU TREI

SUNT DOUA ECUATII CUM ... REDUCI TU TREI CU TREI ?????????

Bravo, ai reusit cu brio sa pici la orice logica. Stiai ca (y*x)/x = y si practic x n-are nici o relevanta? Se invata prin clasa a 3-a daca mai tin bine minte... atunci cand faceti fractiile. Daca tu imi zici ca impartitul la 3, apoi inmultitul cu 3 da alt rezultat decat cel initial inseamna ca matematica nu mai are nici un pic de logica, si da rezultate dupa cum bate vantul.

Link to comment
Share on other sites

E o singura ecuatie si nu enjjjde mii;)

28 x 3 = 28 :blink:

3

ma uimiti, nu stiu cum sa ma exprim sa intelegeti

pasu1: se aduna cele trei note

pasu2: se impart la trei

pasu3: se inmultesc cu trei

bun, regula e regula si nu ai voie sa sari peste nici o etapa [ pas ] intelegeti ????

cand simplificati voi sariti peste pasi, acum a-ti inteles ???

Bravo, ai reusit cu brio sa pici la orice logica. Stiai ca (y*x)/x = y si practic x n-are nici o relevanta? Se invata prin clasa a 3-a daca mai tin bine minte... atunci cand faceti fractiile. Daca tu imi zici ca impartitul la 3, apoi inmultitul cu 3 da alt rezultat decat cel initial inseamna ca matematica nu mai are nici un pic de logica, si da rezultate dupa cum bate vantul.

shade du-te ... si nu face pe zmeu' habar n-ai sa interpretezi ceva, atat tu cat si multi altii

ps: o vorba din popor, "Cand esti prost si viata-i grea"

inca ceva: http://www.teora.ro/manuale/0442/0442-120.pdf documentati-va ca aveti nevoie

ultimul edit si cu asta v-am dovedit nivelul de incultura

OMEC 4747 / 16.10.2001 , art.54 , pct. (2) : "Media la evaluarea periodica este media aritmetica a notelor inscrise in catalog , fara teza , cu doua zecimale exacte , fara rotunjire ."

media aritmetica = Dacă a şi b sunt numere reale, media aritmetică a acestora este ma = {a+b}\over 2

media materiei se face prin m.a. inmultit cu 3, ordinea este media aritmetica apoi inmultirea, legat de rotunjire aveti un articol din lege mai sus.

daca nici acum nu a-ti inteles, mergeti cu Dumnezeu inainte, poate va lumineaza

:tiphat:

Edited by crynow
Link to comment
Share on other sites

nu are nicio legatura ce zici tu:

e simplu si unu de clasa I site...

a/3 = c

a = c*3

3 (ca la impartirea cu 3 da .49)

c= rezultatul

a= suma nr.

:-O

omule zi cu voce tare cand faci o medie, si apoi pune pe hartie ce zici [ ecuatiile matematice ] si vezi care e ordinea

- ar suna cam asa, se face media aritmetica a notelor [ o pui pe hartie si o calculezi ] se inmulteste cu 3 [ rezultatul de la media aritmetica il inmultesti cu 3 ]

deci is 2 etape mari si late, nu inteleg, ma uimesti

inmultesti un rezultat cu 3, omfg cum sa ma mai exprim, ori esti greu de cap ori o faci intentionat

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan

da-i un telefon nokia ceva mai vechi sau mai simplu ... ca de astea sunt sigur... iti face calculul si iti da rezultatu cu .50 chiar daca e .499997 ... sau cat mai iese ;)

Link to comment
Share on other sites

:-O

omule zi cu voce tare cand faci o medie, si apoi pune pe hartie ce zici [ ecuatiile matematice ] si vezi care e ordinea

- ar suna cam asa, se face media aritmetica a notelor [ o pui pe hartie si o calculezi ] se inmulteste cu 3 [ rezultatul de la media aritmetica il inmultesti cu 3 ]

deci is 2 etape mari si late, nu inteleg, ma uimesti

inmultesti un rezultat cu 3, omfg cum sa ma mai exprim, ori esti greu de cap ori o faci intentionat

:))

1. N-ai sa vezi profesor care sa faca media pe hartie.

2. Spune-ne si noua unde e gresala in tot ceea ce a scris The wizard ...

3. Defapt sunt 3 etapte mari si late : a) adunarea notelor; b ) media aritmetica; c) x3; sau 5 daca:a) adunarea notelor; b ) media aritmetica; c) x3; d) +teza; e) /4 ;)

4. Efectueaza (9+9+10)/3 * 3 a) pe calculatorul pc`ului; si b)calculatorul unui telefon mobil (nu stiu daca la toate) , si ai sa obtii 2 rezultate diferite

Ganditi-va ca poate profesoru de biologie in generala era corigent la matematica si nu stie saracu ordina operatiilor; atunci procedeaza ca la carte ^^ si rezultatul obtinut il trece...

Oricum cazuri ca astea mai rar...

Ma intreb cand o sa se opreasca :)) . Poate gasim o noua formula matematica :-j

Link to comment
Share on other sites

shade du-te ... si nu face pe zmeu' habar n-ai sa interpretezi ceva, atat tu cat si multi altii

ps: o vorba din popor, "Cand esti prost si viata-i grea"

inca ceva: http://www.teora.ro/manuale/0442/0442-120.pdf documentati-va ca aveti nevoie

ultimul edit si cu asta v-am dovedit nivelul de incultura

OMEC 4747 / 16.10.2001 , art.54 , pct. (2) : "Media la evaluarea periodica este media aritmetica a notelor inscrise in catalog , fara teza , cu doua zecimale exacte , fara rotunjire ."

media aritmetica = Dacă a şi b sunt numere reale, media aritmetică a acestora este ma = {a+b}\over 2

media materiei se face prin m.a. inmultit cu 3, ordinea este media aritmetica apoi inmultirea, legat de rotunjire aveti un articol din lege mai sus.

daca nici acum nu a-ti inteles, mergeti cu Dumnezeu inainte, poate va lumineaza

O sa las insultele la o parte si o sa-ti zic decat ca esti paralel. Zi-mi unde scrie ca intre impartirea la 3 a notelor si inmultirea cu 3 trebuie sa se faca vreo rotunjire.

Btw, stiai ca 0.(9) e 1?

PS: nu-mi zice mie ca sunt incult cand tu nici macar nu stii cum se scrie "ati". Ca sa nu mai zic ca habar n-ai sa reduci niste numere, dupa cum ai dovedit in posturile anterioare.

pentru tine 10x3/3 =/= (10/3)x3? Ia fa pe hartie, apoi ia frumos calculatorul din windows. O sa ai o mare surpriza, cultule.

Link to comment
Share on other sites

pentru tine 10x3/3 =/= (10/3)x3? Ia fa pe hartie, apoi ia frumos calculatorul din windows. O sa ai o mare surpriza, cultule.

:clap: normal ca e diferit pentru ca paranteza este prioritara, si 10/3 = 3.(3) care inmultit cu 3 = 9.(9)

si da in cazul precizat de tine 0.(9) = 1 dar pentru tine 0.4(9) = 1 ? [in cazul mediilor 9.49=10 ? ]

Link to comment
Share on other sites

omg, va certati de la o regula care e de ceva timp in scoala ... :| credeti ca daca vorbiti aici ceva, se poate schimba ? eu cred ca nu...daca ai 8.49 (un exemplu) profesorul/profesoara intelege si pune acolo o nota sa iti iasa 9 media..ce tot atatea ecuatii, calcule si nu mai stiu ce....teza reprezinta 25% din medie si e foarte bine asa dupa parerea mea...

1st & last post aici ...

Link to comment
Share on other sites

:clap: normal ca e diferit pentru ca paranteza este prioritara, si 10/3 = 3.(3) care inmultit cu 3 = 9.(9)

si da in cazul precizat de tine 0.(9) = 1 dar pentru tine 0.4(9) = 1 ? [in cazul mediilor 9.49=10 ? ]

:lol: cum mah sa zici ca paranteza este prioritara cand ai doar inmultire =)))))) .

Daca pana acum aveai o logica si niste argumente credibile cand iti sustineai punctul de vedere acum ai dat cu bata'n balta.

Link to comment
Share on other sites

:lol: cum mah sa zici ca paranteza este prioritara cand ai doar inmultire =)))))) .

Daca pana acum aveai o logica si niste argumente credibile cand iti sustineai punctul de vedere acum ai dat cu bata'n balta.

eu zic sa te uiti mai bine la ce a scris

10x3/3 =/= (10/3)x3

daca nu pricepi ce am scos in evidenta, e prb ta, si de dat cu bata'n balta n-am dat stai flex

Link to comment
Share on other sites

:clap: normal ca e diferit

AI FOLOSIT DESTEPTULE CALCULATORUL?

start - programs - calculator. Fa calculele. O sa vezi ca-ti da exact acelasi lucru. Mai incolo o sa-mi spui ca minte calculatorul. E conspiratie impotriva ta bre.

9.(9) = 10; 0.4(9) = 0.5; 9.4(9) = 9.5; orice .x(9) = .(x+1) din moment ce o infinitate de 9 fac diferenta dintre cele 2 imposibila.

Mai treci pe la scoala.

Link to comment
Share on other sites

crynow mai invata matematica si apoi vorbim

deci la tine 28=27.99.. inteligenta artificiala frate!!

da si.. 37.99/4= 9.4975 iar 38/4=9.5 deci e o diferenta

=)) e adevarat baietasu ^_^

faceti liceu de mate info aici vad :> :P

AI FOLOSIT DESTEPTULE CALCULATORUL?

start - programs - calculator. Fa calculele. O sa vezi ca-ti da exact acelasi lucru. Mai incolo o sa-mi spui ca minte calculatorul. E conspiratie impotriva ta bre.

9.(9) = 10; 0.4(9) = 0.5; 9.4(9) = 9.5; orice .x(9) = .(x+1) din moment ce o infinitate de 9 fac diferenta dintre cele 2 imposibila.

Mai treci pe la scoala.

are dreptate...nu fiti asa Mandri si va sustineti prostiile..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...