Jump to content
Guest g3t1k

Cine ma poate ajuta?

Recommended Posts

Guest g3t1k

Problema sta asa:

in seara zilei de 22.04.2004, ora 0:41, am primit un mesaj:"There is am IP address conflict with another system on network"

Daca cineva de la rds poate sa-mi explice cum e posibil ca cineva sa-mi foloseasca adresa primita de la rds pe baza unui contract pe care eu il platesc?

Link to comment
Share on other sites

...nu prea are cum! si sa va spun dc : modemu ala e setat si el sa te conectezi doar cu o adresa de pe el ... aia de e trecuta pe el si astfel toate datele ce trec prin acest modem sunt contorizate pe ip-u - deci pe numele respectivului.

Acum nu stiu daca am dreptate 100% ... dar eu daca bag alta adresa(a altcuiva) de rds nu pot intra pe net ... so e ceva din setari de-acolo ... un conflict poate din cauza portului sau depinde ce ai setat u pe-acolo ... mai incearca ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

eu pot seta alte 4 IP-uri dar numai din clasa mea, nu stiu daca erau libere sau folosite de cineva

cand am setat prima data calculatorul pe net rds, pe contract era scris cam aiurea ultimul numar al IP-ului si am incercat mai multe

e adevarat ca era prima zi de contract si poate nu facusera ei toate setarile...

Link to comment
Share on other sites

...nu prea are cum! si sa va spun dc : modemu ala e setat si el sa te conectezi doar cu o adresa de pe el ... aia de e trecuta pe el si astfel toate datele ce trec prin acest modem sunt contorizate pe ip-u - deci pe numele respectivului.

Acum nu stiu daca am dreptate 100% ... dar eu daca bag alta adresa(a altcuiva) de rds nu pot intra pe net ... so e ceva din setari de-acolo ... un conflict poate din cauza portului sau depinde ce ai setat u pe-acolo ... mai incearca ! :wink:

nu ai dreptate deci modemul nu are nici o treaba cu ip-urile . ip-ul se seteaza dupa adresa mac a placii de retea. el poate fi furat doar de unu care poate afla acea adresa sa o emuleze si dupa aia se face contorizarea. Apash cred ca nu erau facute toate setarile(macar tie tio dat ip-ul cand ai facut contractul mie mi lo dat cand mi-o adus modemul si am sunat la tehnic sa imi dea unu )

Link to comment
Share on other sites

e posibil ca razvan sa aiba dreptate si numa clasa de ip sa fie din modem. Ca mie mi-o dat ip-ul prin telefon in 10min timp in care mo pus sa bag modemu in priza sa il si conectez la calculator(caruia sa ii dau drumu de asta zic ca are legatura si cu mac-ul placii de retea).

Link to comment
Share on other sites

acum vreo 3 luni am schimbat modemul , iar cel nou nu mai functiona cu IP-ul meu

a trebuit sa le comunic serial nr. de pe spatele modemului ca sa functioneze

si nu cred ca "e posibil" ca razvan sa aibe dreptate ci chiar are... noi speculam pe cand el stie

Link to comment
Share on other sites

ip-ul se seteaza dupa adresa mac a placii de retea. el poate fi furat doar de unu care poate afla acea adresa sa o emuleze si dupa aia se face contorizarea.
...Isn't that cute? but is WROOOOOONG! :>

1. Modemul merge pe orice placa de retea.

2. Am incercat sa pun un alt IP pe modemul meu (ip=ul unui prieten care are abonament de 10gb),...nu merge :cry:

@g3t1k Ori ai problema cu windows-ul ori cei de la RDS au reusit performanta de a aloca un singur IP la 2 useri :) . Adica undeva, cineva are modemul congigurat cu adresa ta de IP. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest g3t1k

Concret la problema:

1.Atit timp cit a aparut mesajul respectiv conexiunea cu internet nu a putut fi stabilita, concluzia mea este ca cineva a folosit adresa mea si nu poate fi vorba de setari gresite in windoz.

2.Eu am intrebat cui sa ma adresez concret de la rds, o adresa de email sau ceva de genul acesta.

Concluzia , ma poate ajuta cineva? :>

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...