Jump to content
renegadealive1

Parerea voastra

Sunt tampiti calugarii care au facut crima de la manastire?  

65 members have voted

  1. 1. Sunt tampiti calugarii care au facut crima de la manastire?

    • Nu
      9
    • Da
      56


Recommended Posts

renegadealive1, stii ce iti propun eu: daca inca nu o faci, ai putea sa incepi de acum sa te uiti la stirile de la ora 5 si sa ne stresezi in fiecare zi cu vreo 3-4 topicuri,bineinteles,tot pe linkmania deschise in care sa ne ceri parerea despre mai-stiu-eu care nebun pe care l-ai vazut tu la stiri.....eee, la asta nu te-ai gandit, nu? :gun:  :violent:

ok, sunt de acord cu tine , dar chestia cu "slujitorii domnului" m-a miscat ,pt ca ei sunt cateodata suportul moral(chiar foarte puternic) al oamenilor,iar daca ei te indruma gresit in unele momente grele din viata, dai gres clar + ca poti face unele tampenii pe care un om normal nu le (nu le-ar) face.

Ai priceput? Atata tot...

Link to comment

Chiar nu vad rostul unor astfel de remarci, care contin insulte si vulgaritate. Topicul a fost postat in sectiunea potrivita, daca nu te intereseaza nu te obliga nimeni sa citesti.

Sunt sectiuni specifice pentru a discuta subiecte legate de jocuri, in Diverse cred ca putem discuta despre orice dorim. Mi se pare interesant topicul, cu atat mai mult cu cat sunt persoane care mai observa si realitatea din jur, pe langa virtualitatea hobby-ului comun.

On topic: Nu e de crezut ca se poate intampla asa ceva intr-o societate care se considera moderna si in care libertatea individului e un drept garantat. Cred ca tine de mentalitate, de izolarea care poate a provocat dereglari psihice ale faptasilor... cred ca acestora ar trebui sa li se faca un examen psihiatric, pentru ca nu pot fi normali niste oameni care au atata sange rece si sadism. :blink:

si eu tocmai pe asta am mizat, ca se poate discuta pe sectiunea "diverse". :respekt:

Link to comment

Este cat se poate de ingrijorator ca in secolul 21 inca mai au loc asemenea practici medievale. Biserica nu a fost intotdeauna un sprijin al omului de rand, dimpotriva, as putea spune, insa credeam ca acele vremuri au trecut demult. In contextul celor petrecute la Tanacu, probabil ca o ardere pe rug li s-ar fi parut la fel de potrivita "preotilor", ca si crucificarea. Este deplorabil ca acesti oameni ocupa un rol important in societate si este alarmant ca au o foarte mare influenta asupra enoriasilor (cel putin in mediul rural preotul este cea mai importanta si cea mai respectata persoana din comunitate).

SW spunea ca "Multi preoti nu fac diferenta intre o boala psihica si "posedarea" cu adevarat". Mai grav mi se pare ca multi preoti nu fac diferenta dintre credinta si fanatism religios. Adeseori credinta in Dumnezeu si in biserica sunt confundate cu habotnicia, fapt care poate avea consecinte catastrofale, dupa cum se vede. Exista, bineinteles, si cealalta parte a clerului, pentru care a fi preot nu este mai mult decat un servici, o slujba, strict delimitata de viata personala. Cu totii am auzit sau am vazut cazuri de preoti care nu se dau in laturi de la un pahar de vin in plus, de la comentarii licentioase adresate persoanelor de sex opus (sau nu) si chiar imprecatii. Trebuie sa recunosc, prima data cand am auzit un preot injurand am fost socat si dezgustat. Continui sa am acest dezgust pentru toti preotii "de serviciu", si nu cred ca ma poate condamna cineva pentru asta.

Din nou, foarte ingrijorator mi se pare faptul ca preotul nu a facut acest lucru de unul singur, ci a fost sprijinit si de alte persoane care au crezut orbeste in solutia aleasa. In momentul in care discernamantul, morala si logica lipsesc cu desavarsire, se poate ajunge in situatii de acest gen, care situatii nu sunt limitate doar in cazul bisericii. Insa faptul ca acest lucru s-a intamplat intr-un "lacas al Domnului" da o cu totul alta dimensiune dramei Irinei Cornici. Am observat cu stupoare ca multi enoriasi ii luau apararea "parintelui" Daniel, absolvindu-l prin argumentul suprem ""Nu ne-am facut decat datoria; parintele a facut doar ce era duhovniceste". Nici in al doisprezecelea ceas acei oameni nu realizeaza ca la "Sfanta Treime" s-a petrecut o crima si sunt aproape convins ca aceste "creiere spalate" religios nu ar ezita sa actioneze in mod asemanator daca circumstantele le-ar cere-o.

"Padure fara uscaturi nu se poate" ar putea spune cineva. In mod absolut evident si necesar, proverbul nu trebuie sa se aplice aici, data fiind instanta de integritate morala si spirituala pe care o reprezinta un preot.

Link to comment

NU AU FACUT BINE CE AU FACUT,DAR NOI NU II PUTEM JUDECA ,NUMAI SA NE SPUNEM PAREREA

TU STI CE VORBESTI ?!!!!!

UN PREOT A FACUT O CRIMA SI CE CRIMA .....

Daca era sa zicem ipotetic ,fata ta ? Numai parerea iti spune-ai ,nu ?!!!!

Link to comment

Eu nu zic ca e o idee rea acest topic !!! Nu stiu ce aveti cu renegadealive1 !! De aia a deschis topicul in sectiune "Diverse". Ce aveti cu el?? l-a deschis cumva la Conter-Strike sau la MU Online ???

sa fiu shi eu On-Topic:

----------------------------

Asta ii cu religia ortodoxa, religia care cere bani la manastire numai pentru ca sa se roage un Preot ca asta, shi calugarite ca astea, pentru un om mort !! Nu de mult am observat ca intr-o manastire se cerea bani ca sa se roage pentru un om mort !! :blink: :(

Ce au facut acesti Ne-Oameni, este ceva incredibil !! De fapt ei erau demonizati shi nu femeia aia !!! Cred ca preotul ala nenorocit a incurcat Biblia Crestina cu Biblia Satanista.

P.S. Sa nu credeti ca is de alta religie !!! Sunt shi eu Crestin, dar nu Ortodox !!!!

Link to comment

Asa e, si eu sunt de parere ca maicuta omorata nu era singura persoana posedata sau bolnava psihic de la acea manastire. Mai sunt si altii, dar ce este mai trist: preotul continua sa faca slujbe in respectiva biserica si nimeni nu ia masuri. La urma urmei, o crima tot o crima ramane si nu cred ca faptul ca este preot ii confera un statut special in fata legii.

Link to comment

ce tampit!!! auzi tu, acuma da vina pe presa fiindca a fost el arestat. ce sa zic....inca mai este convins ca el a facut bine ce a facut!!! daca ar exista pedeapsa cu moartea in romania, cred ca asta avea din start primul loc asigurat la scaunul electric...

Link to comment

Desi am votat da raspunsul era nu dar am realizat prea tarziu. Ceea ce imi place mie este ca toata lumea comenteaza dar nu stie ce s-a petrecut cu adevrat acolo ci doar intuieste. Desi si eu l-a inceput si eu eram de parere cu voi (adik ca era nebun sau ..... ) un lucru mi-a schimbat parerea cand era dus catre parchet sa fie anchetat jurnalistit il tot intrebau aia si aia ..... si el le-a raspuns "daca aveti frica de Dumnezeu ..... " (nu am retinut mai departe) ceea ce m-a facut sa gandesc astfel fiindca orice om (fie el preot sau altceva .... ) fie ar fi zis nu comentez fie ar fi zis ca e nevinovat etc. si cu toate astea el a zis altceva. De ce zic asta fiindca toata lumea stie un lucru si acela este: Nimik din ceea ce pare a fi este.

Eu am gasit 3 explicati (desi nici una nu poate fi considerata buna dar pt mine reprezinta ceva) si anume:

1. Preotul avea ceva de ascuns si respectiva era matora (adik furase niste bani si a vazut asta sau a batut vreo maicuta etc. nu are rost sa intru in detali) si ca sa poate sa scape de ea a uciso cu ajutorul maicutelor si rasturnari ale religiei. (in explica cum de a convins 4 maicute sa il ajute si doi la mana stiind si el si maicutele de exorcizare de ce nu au incercat .....)

2. Nestiind foarte bine ce s-a intamplat acolo se poate sa fie ca in filme dar tine de sf-uri asa ca ma abtin de la aceasta explicatie ......

3. Toata lumea stie ca exista organizati secrete religioase sa fi fost pusa la cale de ele si sa pice in plasa altcineva ? ( I wonder desi si asta tine un pic cam de filme dar sunt atat de multe lucruri pe lumea asta despre care nu stim din cauza unor oameni care ne protejeaza de ele si tinand cu ei secretul pana la moarte)

Cam astea ar fi explicatile mele desi stiu sigur ca vor spune la televizor o explicatie de genu "s-a gasit vinovat de cutate cutare inchisoare pe viata" si au terminat cu problema asta si s-au sters pe maini.

Link to comment

nu e un fenomen singular, cei cu personalitatea slaba sunt usor manipulati de o idee sau de o persoana puternica, vezi cazul din America de acu' cativa ani cand era la moda sinuciderea in masa a sectelor sau chiar in Romania acum vreo 2 luni cand satenii au dezgropat pe unu si au bagat tzarushe in el, sau adeptii AUM din Japonia..., toate acestea sunt fatzete ale psihicului labil si ale indoctrinarii care duc la pierderea discernamantului, nu trebuie generalizat, sunt cazuri rare care se intampla tocmai ca rezultat al diversitatii fiintelor si firilor omeneshti, noi discutam prin prisma oamenilor cu acces la informatie, la internet, la TV prin cablu, la ziare, dar acei oameni stau toata ziua si rastalmacesc aceleasi idei si aceleasi inscrisuri bisericesti astfel nascand tot felul de idei deviante, partea frumoasa este ca ei sunt siguri ca nu au gresit, deoarece asta e modul in care au fost crescuti si educati, ei nu concep o alta realitate, tot asa cum exista si acum head hunt'eri prin Papua sau au loc executii publice pe la arabi, pentru ei asa este ok, asta e modul lor de viata, si invers ce noua ni se pare normal lor li se pare de neconceput, cum sa faci plaja fara sutien, sau cum sa consumi bauturi alcoolice.

Link to comment

chiar in Romania acum vreo 2 luni cand satenii au dezgropat pe unu si au bagat tzarushe in el

La faza asta tin sa te contrazic: este cat se poate de adevarata si nu este singurul caz din Romania. A fost acum vreo 2 ani si un documentar facut de cei de la Discovery in Romania (a fost parca prezentat si la stiri pe Prima respectivul caz) referitor la subiectul asta si crede-ma, asta nu are nimic de-a face cu psihicul...pur si simplu se intampla tot felul de fenomene ciudate, iar dupa faza cu tarusul toate acestea inceteaza....nu trebuie neaparat sa crezi in astea, dar eu am auzit povestindu-se asemenea lucruri si la sat la bunici si stiu ca nu pot fi doar minciuni sau inchipuiri ale oamenilor. Nu confunda problemele psihice cu paranormalul!!! Triunghiul Bermudelor exista, nu este doar o inchipuire a oamenilor! La fel mai sunt multe lucruri inca neexplicate pe lumea asta si care asteapta sa-si gaseasca raspunsul in descoperirile oamenilor de stiinta.

Link to comment

mai seba nu am argumente foarte precise sa te contrazic de aceea nici nu o fac, dar nu pot intelege de ce cazurile astea apar doar in comunitati restranse, de ce spre exemplu la mine in Pantelimon unde sunt vreo 4 cimitire nu umbla noaptea vampirii pe strada, probabilitatea ca ei sa apara e mult mai mare in localitatile aglomerate unde nr. de morti este cu mult mai mare decat in rest...

P.S.:

nu inseamna ca neg existenta fenomenelor paranormale, ci pur si simplu consider ca acestea sunt de fapt fenomene ce nu se supun actualelor legi ale fizicii sau matematicii si ca nu avem inca puterea de a le intelege (iar omului ii este frica prin natura lui de lucrurile pe care nu le intelege sau nu le poate stapani, practic asta ar fi si leaganul religiei), dar intr'un viitor oarecare se vor putea explica pe cai rationale si nu prin cai empirice

Link to comment

Eu consider ca stiinta va ajunge la apogeul evolutiei ei atunci cand se va gasi antidot la orice boala, iar moartea va fi ceva ce va tine de domeniul trecutului...(sa nu intelegeti ca as incuraja clonarea oamenilor!).

Oare vreau prea mult??? Voi ce ziceti, va ajunge vreodata stiinta asa de departe?

Link to comment

din cate am vazut/auzit sa dovedit ca triunghiul bermudelor cat si lucrurile care se petrec acolo au fost dovedite stiintific si anume ca anumite bule de nush de gaz emanat din solul de sub ocean provoaca nush ce curenti + doza mare de magnetism din zona... :unsure: :unsure:

Link to comment

Eu consider ca stiinta va ajunge la apogeul evolutiei ei atunci cand se va gasi antidot la orice boala, iar moartea va fi ceva ce va tine de domeniul trecutului...(sa nu intelegeti ca as incuraja clonarea oamenilor!).

Oare vreau prea mult??? Voi ce ziceti, va ajunge vreodata stiinta asa de departe?

Cum adica moartea sa fie de domeniul trecutului?? Moartea daca te cauta nu o poti opri nici cu stiinta ajunsa la apogeul evolutiei...

Daca te referi la boli atunci sa zicem...

Dar daca te loveste un tren, atunci nu mai prea poti face nimic cu stiinta...

Eu unu nu suport o parte a stiintei :: The Origin of Species(Charles Darwin).

Link to comment

chiar daca stiinta va ajunge asa de departe niciodata nu va putea sa invinga moartea.Este un curs firesc al naturii.Intotdeauna se va ajunge la un echilibru.

Atunci cand se creeaza un dezechilibru ,legile vietii vor echilibra automat.

Omul poate ajuge perfectibil si nu perfect. (asa cum este Divinitatea)

Ceea ce are in inceput are si un sfarsit .Pt ca asa cum binele nu poate exista fara rau nici viata nu poate exista fara moarte

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...