Jump to content
Lancelot

Patriotismul

Recommended Posts

Spre deosebire de alte tari in care sentimentul de patriotism inca ii face pe multi sa se simta eroi gen Rambo la noi patriotismul pare ca s-a ajuns sa se masoare in bani sau in orice fel de avantaje care pot sa apara in urma exploatarii acestui termen....Oare in afara de pozele alea din cartile de istorie mai e ceva care sa defineasca termenul asta usor comunist?

PS uitati-va la americani care din patriotism au facut o religie si care din cauza lui devin la fel de fanatici ca si musulmanii

Link to comment
Share on other sites

Spre deosebire de alte tari in care sentimentul de patriotism inca ii face pe multi sa se simta eroi gen Rambo la noi patriotismul pare ca s-a ajuns sa se masoare in bani sau in orice fel de avantaje care pot sa apara in urma exploatarii acestui termen....Oare in afara de pozele alea din cartile de istorie mai e ceva care sa defineasca termenul asta usor comunist?

PS uitati-va la americani care din patriotism au facut o religie si care din cauza lui devin la fel de fanatici ca si musulmanii

U LOKE LANCE :whistle:

C ITI OFERA TARA ASTA IN AFARA D IMPOZITE ???

C SATISFACTII ???

PT C PATRIOTISM ??? :right:

Link to comment
Share on other sites

"patriotism" , hmm eu cred ca ar trebui sa dispara din dictionare acest cuvant.Spui ca esti patriot si ti-ai da si viata pentru patrie,bun,dar de ce ai face asta? sa dam exemplu Romania .E cineva pe aici care si-ar da viata pentru "Romania" ? traim intr-o tara de 2 lei , in care toti fura si nimanui nu-i pasa ca tu nu ai bani sa iti intreti familia,am devalizat aceasta tara de la primu cersetor pan` la domnul presedinte Traian Basescu.Mie rusine ca sunt ROMAN!

ps:vorba lui MIrca Badea , daca as castiga la loto primul cuvant as spune " au revoir "Romania si PA!

Link to comment
Share on other sites

sa-ti dai viata pentru Romania ... nu cred, cate nenorociri se intampla, si zeci de familii sunt evacuate din blocuri si raman in strada, cu promisiuni. tineri cu talent n-au cum sa iasa in evidenta pentru ca nu au sustinere, geniile parasesc tara si cauta un trai mai bun in alte tari, de ce ? pentru ca asta e Romania, o tara unde omul avut se uita numai inainte iar omul care este in puterea de a schimba ceva, se lasa pagubas ...

deci patriotism in romania gasim, dar la oamenii trecuti de 60 ani, tineretul n-are absolut nici un motiv pentru care sa se mandreasca ca e roman. apropo de asta, in 80% din tarile europene, daca zici ca esti roman esti privit cu alti ochi [ in sensul rau ]

Link to comment
Share on other sites

interesant subiect...prin asta ne dam de fapt seama de sistemul si liderii care guverneaza o tara... pt noi romanii patriotismul nu inseamna nimic; de ce? pt k peste tot auzim cat de nasoala e tara asta si k e plina numa' de corupti, talhari, de violatori etc. (de ex: stirile de la ora 17:00 pe orice post in afara de violuri, crime si accidente nu arata altceva)...dar in alte tari de ex SUA se vor mai gasi patrioti; acolo aveti impresia k nu sunt hoti, corupti si violatori? ba sunt...si sunt mult mai multi si fac lucruri mult mai rele decat fac "ai nostri"... dar lucrurile astea nu sunt asa mediatizate sau dak sunt, ele sunt mascate sub forma de reality show sau altceva ( la noi sunt stirile sunt modificate incat sa para cu mult mai rau)... la ei s-a format intr-adevar o doctrina, ceva de genu "nu intreba ce poate face tara pt tn, ce ce poti face u pentru tara", si tocmai acest lucru i-a a dus unde sunt acum... in varfu lumii... deci cum am spus totu' depinde de lideri

Link to comment
Share on other sites

"patriotism" , hmm eu cred ca ar trebui sa dispara din dictionare acest cuvant.Spui ca esti patriot si ti-ai da si viata pentru patrie,bun,dar de ce ai face asta? sa dam exemplu Romania .E cineva pe aici care si-ar da viata pentru "Romania" ? traim intr-o tara de 2 lei , in care toti fura si nimanui nu-i pasa ca tu nu ai bani sa iti intreti familia,am devalizat aceasta tara de la primu cersetor pan` la domnul presedinte Traian Basescu.Mie rusine ca sunt ROMAN!

ps:vorba lui MIrca Badea , daca as castiga la loto primul cuvant as spune " au revoir "Romania si PA!

Mi-ai furat cuvintele...cu siguranta nu mi-as da viata pt tara asta. Nu mi-e rusine ca sunt roman, avem o tara asa de frumoasa, pacat ... e locuita :)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot spune ca mi-e rusine ca sunt roman intrucat avem si noi o multime de valori care au dus numele tarii peste hotare. Insa, sunt prea multe neajunsuri in tara asta ca poti spune ca esti cu adevarat patriot.

PS: nu prea urmaresc stirile (sunt inca adolescent si nu prea ma intereseaza ce se intapla) dar am urmarit putin initiativa lui Andrei Gheorge, care cu ajutorul nostru vrea sa puna taxa aia la zid... poate fi o solutie :-??

Link to comment
Share on other sites

Nu este nimic in lumea asta mai frumos decat propria tara , chiar daca este vorba de Italia , Romania sau Somalia , tara natala ramane intodeauna in sufeletului omului, si parca nicaieri nu i se pare mai bine ca asa.

ai perfecta dreptate...

traim intr-o tara de 2 lei
asta este ...noi o facem sa fie asa...nu doar Basescu,Tariceanu...etc

sunt patriot!!!

Link to comment
Share on other sites

la noi patriotismul pare ca s-a ajuns sa se masoare in bani sau in orice fel de avantaje care pot sa apara in urma exploatarii acestui termen....

La noi, patriotismul a ajuns monopolul a doua persoane care ar putea face obiectul de studiu al psihiatriei : Becali si Vadim. Orice incercare de a da dovada nu de patriotism, macar de mandrie nationala te va pune alaturi de unul dintre ei sau amandoi.

"patriotism" , hmm eu cred ca ar trebui sa dispara din dictionare acest cuvant.

Da, si sa mutam granitele la Brasov, Piatra Olt si Bistrita.

Ca sa dispara patriotismul trebuie sa dispara tarile (patriile).

Si daca tot am ajuns aici, sa desfiintam si Jocurile Olimpice, steagurile, stemele, simbolurile, sa ardem cartile, sa parjolim campiile, sa ne intoarcem acolo unde nu existau patrii... in pesteri.

Macar sa fim retro pana la capat.

sa-ti dai viata pentru Romania ... nu cred

Parerea mea e ca nu exista patrioti morti. Sunt cel mult eroi. Ca sa faci ceva pentru tara trebuie sa fi viu.

Si daca ai vorbi cu persoane care au lupatat in al doilea razboi ai sa intelegi ca moartea - in razboi - nu e deloc patriotica... e jegoasa, miroase urat, te face sa vomiti si te lasa cu probleme psihice dupa.

PS uitati-va la americani care din patriotism au facut o religie si care din cauza lui devin la fel de fanatici ca si musulmanii

Parerea mea e ca la maericani nu e patriotism ci un raspuns la paranoia care se preda non-stop in SUA.

Ca exemplu, dupa ce au cam epuizat dusmanii clasici : Rusia, China, Iraqul, comunistii, Cuba, Bin Laden, teroristii...

Si cand parerea americanilor despre "lume" este asta... cum sa nu fi "patriot"

http://imageshack.us

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca la maericani nu e patriotism ci un raspuns la paranoia care se preda non-stop in SUA.

Ca exemplu, dupa ce au cam epuizat dusmanii clasici : Rusia, China, Iraqul, comunistii, Cuba, Bin Laden, teroristii... SUA inventeaza un nou dusman... culmea "superstatul UE"

:right: Reportajul ala e atat de stupid incat devine chiar amuzant . "Conspiring? Do it quietly? Rumors? Then how do you know?"

tot nu mi-as da viata pt. tara asta ...

nu mi-as da viata pt tara si nu as participa la nici un razboi

Patriotismul nu inseamna moartea pt patria mama.... si daca tot veni vorba pot spune ca am o samanta de 'patriot' in mine.

PS: cum ceapa masi a ajuns topicu asta si cel cu "Primu Sarut" la Subiecte importante?

Link to comment
Share on other sites

Patriotismul inseamna tocmai sa faci tu ceva pentru tara, atunci cand altii nu fac si sa nu astepti o recompensa. In strainatate am ajuns sa vad romani care se leapada de Romania la fel cum s-a lepadat si Petru de Isus - rusine sa le fie!

Am vizitat multe state, nicaieri nu-i mai bine ca acasa!

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

C ITI OFERA TARA ASTA IN AFARA D IMPOZITE ???

:rofl1:

Mie rusine ca sunt ROMAN!

sad but true ... pot zice acelasi lucru

Am ajuns sa ne furam unul pe altul si asta doare cel mai tare ..

indeed

patriotism pt tara da, pt oamenii din ea in niciun caz, acum depinde cum pui problema :)

wise words young padawan

Link to comment
Share on other sites

PS: cum ceapa masi a ajuns topicu asta si cel cu "Primu Sarut" la Subiecte importante?

I'm back . C'mon sunt singurul care vede ca astea doua topicuri sunt moarte si aproape ingropate?Primu sarut a facut in 8 zile abea 3 pagini , iar asta in 2 zile nu a incarcat nici macar o pagina....wtf :blink: ?!?!?!

Pe ce motiv se ridica un topic la subiecte importante?

Link to comment
Share on other sites

e vorba aia "nu te gandi ce poate tara sa faca pt tine...gandeste-te ce poti sa faci tu pt tara" (sper ca n-am gresit)

eu inca n-am reusit sa trec de partea "nu te gandi ce poate sa faca tara pt tine..."

pe scurt..viata nu mi-as da-o NICIODATA pt Romania... viata mi-as da-o pt o persoana care merita...in niciun caz pt aceasta gluma de tara

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...