Jump to content
Fallout

MIG-urile Forţelor Aeriene Române ar putea fi înlocuite cu avioane de luptă Gripen

Recommended Posts

MIG-urile Forţelor Aeriene Române ar putea fi înlocuite cu avioane de luptă Gripen

România decide anul acesta cine va furniza avioanele pentru armată, în condiţiile în care în 2009 expiră durata de viaţă a aparatelor MIG-21 Lancer. După studierea tuturor ofertelor, guvernul va decide ce aparate de luptă vor echipa Forţele Aeriene Române.

Unul dintre ofertanţi este concernul suedez SAAB, care propune avionul JAS 39 Gripen. SAAB furnizează avioane de luptă Gripen unor ţări precum Suedia, Marea Britanie, Cehia, Ungaria sau Africa de Sud. Producătorii îl laudă pentru fiabilitate şi pentru costurile reduse, atât la cumpărare, cât şi la întreţinere. Aparatul a fost prezentat ieri la Bucureşti de o femeie inginer din România, care lucrează pentru SAAB ca inginer teste de zbor.

Sursa: Realitatea.net

Link to comment

O simpla parere:

1. JAS-39 Gripen: pare bun dar netestat in lupta si cam scump pentru un avion care nici macar nu a participat la vreun teatru de razboi.

2. EF2000: ajunge sa te uiti la pret...

3. F-16C/D: avion versat, a participat cu succes in numeroase campanii,platforma buna de upgradat(mai ales ca avem relatii bune cu israelienii),a real pain in the *ss cand vine vorba de maintenance dar vin pe gratis si daca platim 100 milioane $, suntem acceptati in programul JSF.

Dupa mine,cea mai buna afacere pare sa fie cea cu F-16-urile dar probabil o sa cumpar JAS-39-uri dupa un lung si "sangeros" razboi dintre Palate.

Link to comment

Si totusi la ce ne trebuiesc avioane de lupta ?

Ca oricum la orice razboi am participa (avand in vedere ca in apropierea noastra nu prea mai sunt sanse sa se intample asa ceva) trimitem doar trupe terestre, deoarece ar fi prea scump sa deplasam avioanele de lupta pana acolo, si din cauza ca avem un numar atat de limitat nu ne-am prea permite sa le pierdem.

Dupa mine toata treaba asta e doar un mod de a cheltui banii care puteau ajunge altundeva si sa fie implementati cu muuult mai mult succes.

Link to comment

Iti trebuie avioane performante datorita pozitiei tale strategice la Marea Neagra si datorita faptului ca esti la o scuipatura de rusi.Si oricum nu cred ca le-ar mai trece alora prin cap sa ne ameninte cu posibile razboaie civile cand ai o masina militara bine unsa.

Aaa si last but not least, nu uita ca RoAF deja isi face un renume din misiunile de air policing.

Link to comment

Iti trebuie avioane performante datorita pozitiei tale strategice la Marea Neagra si datorita faptului ca esti la o scuipatura de rusi.Si oricum nu cred ca le-ar mai trece alora prin cap sa ne ameninte cu posibile razboaie civile cand ai o masina militara bine unsa.

Aaa si last but not least, nu uita ca RoAF deja isi face un renume din misiunile de air policing.

Dragul meu trigger ce ai facut tu e o afirmatie stupida !

Daca vor rusii sa ne distruga, nu le ia mai mult de 2 zile :cool2: ....

Si daca ar fi razboi civil in tara ...ai veni sa controlezi multimea cu avioanele ? :blink:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...