Jump to content
Lancelot

Folclorul romanesc

Recommended Posts

Ce parere aveti de obiceiurile populare? De dansuri de costume de tot ce tine de folclorul nostru national? Credeti ca stun doar niste chestii prafuite si depasite ?

@ uitandu-ma la celelalte popoare europene care poate au un potential mai mic ca al nostru..ma gandesc ca s-ar putea scoate mult mai mult din ce avem..fiind cunoscuta curiozitatea turistului eropeean pentru tot ce tine de obiceiuri vechi si originale

Link to comment
Share on other sites

Sunt niste traditii frumoase si unice care ne dau identitatea nationala in cele din urma si care din pacate nu sunt exploatate mai deloc dpdv turistic si care tot din pacate cred ca se apropie de disparitia totala pt ca sa recunoastem viata la sat moare din cauza tinerilor care pleaca in lume pt o viata mai buna si mai usoara.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred ca sunt prafuite

Am crescut la timisoara dar la ori ce chef am fost si la care sa pus muzica populara o fost o atmosfera beton toata lumea a jucat pe populara chiar daca erau oraseni sau de la sate si era mai bine decat pe o melodie straina sau manea sau ori ce alt fel de melodie

pot zice ca la majritatea inca le place o muzica populara chiar daca sunt tineri

Link to comment
Share on other sites

Bury the past, live the present, think at the future.

Grecii - de exemplu - scot din "the past"-ul ala cat bugetul Romaniei...

Noi suntem incapabili sa valorificam ce avem... si mai si distrugem. Muzeul Satului de langa Herastrau este cel mai mare din Europa intre muzeele de profil... nu stiu cati romani stiu ce este acolo, d'apai europenii sau americanii. Acum cativa ani au ars cateva case vechi de peste 600 de ani din muzeu... nu am auzit ca cineva sa raspunda pt. chestia asta... grecii in schimb au interzis accesul auto in centrul Atenei pentru ca li se degradeaza pietrele.

Sunt de acord cu "think at the future", dar tot cu foamea'n gat ne va prinde si viitorul...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...