Jump to content
Fallout

Inca un secret descoperit in "Cina cea de taina"

Recommended Posts

Inca un secret descoperit in "Cina cea de taina"

Una dintre cele mai celebre, admirate si studiate opere de arta din lume, pictura "Cina cea de taina", a starnit de-a lungul timpului nenumarate controverse. Dupa ce romanul "Codul Da Vinci" al lui Dan Brown a insirat o serie de teorii referitoare la misterul Cinei, un muzician italian a mai facut o descoperire extraordinara.

Giovanni Maria Pala sustine ca Leonardo Da Vinci a camuflat in celebra sa pictura si o piesa muzicala. Aceasta este ascunsa in interiorul liniilor orizontale ale mesei.

Apostolii sunt pictati in patru grupuri de cate trei: un mod codificat de a sugera ca piesa muzicala ar trebui cantata in masura de trei patrimi, sustine italianul in cartea intitulata "Muzica ascunsa".

"Initial m-am uitat la note de la stanga la dreapta, fara nici un rezultat satisfacator. Apoi insa, mi-am amintit ca Leonardo scria de la dreapta la stanga. Interpretata in modul in care a fost scrisa, iese la iveala o scurta piesa muzicala”, spune Giovanni.

Pictura originala a lui Leonado, veche de 500 de ani, se afla intr-o fosta sala de mese a unui calugar, adiacenta unei biserici din Milano.

Cu toate acestea, celebra pictura poate fi vazuta si pe Internet. Pe site-ul haltadefinizione.com se poate accesa o imagine de rezolutie mare cu capodopera lui DaVinci (16 miliarde de pixeli, de 1600 de ori mai puternica decat o poza facuta cu o camera fotografica obisnuita).

Rezolutia mare le va permite expertilor din intreaga lume sa examineze detalii pe care altfel nu le-ar vedea, inclusiv urmele de creion facute de Da Vinci inainte de a incepe sa picteze.

Sursa: realitatea.net

Link to comment

si inca mai putem descoperi o groaza de lucruri..care inca nu ni le putem imagina. o persoana incredibila davinci,sincer nu cred ca este om :).

o chestie ciudata mi se pare alta..un italian..la fel ca leonardo..muzician..studia un tablou..ce legatura avea muzicianul cu tabloul ?

Link to comment

ce legatura avea muzicianul cu tabloul ?

o fi si el un iubitor de arta sau poate doreste sa-si faca un pic de publicitate prin intermediul unui subiect care a starnit multa valva....ce nu face omul in ziua de azi pentru a fi in centrul atentiei. :photo:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...