Jump to content
Fallout

Protecţia antivirus, din ce în ce mai neperformantă

Recommended Posts

Protecţia antivirus, din ce în ce mai neperformantă

Programele antivirus protejează într-o măsură tot mai mică utilizatorii de ameninţările noi, conform unor rapoarte recente, în condiţiile în care dezvoltatorii de malware îşi camuflează din ce în ce mai bine aplicaţiile.

Revista germană c`t a testat 17 programe antivirus care au fost expuse unor mostre complet noi de malware, iar rezultatele au fost sub aşteptări: 20-30% rată de detecţie, comparativ cu 40-50% în cazul unui test similar efectuat în anul precedent. Specialiştii c`t au creat şi variante ale viruşilor cunoscuţi şi au descoperit că aproape toate scanerele antivirus le-au identificat necorespunzător.

Studiul va fi publicat în ianuarie şi ridică întrebări serioase privind eficienţa motoarelor de scanare euristice, care examinează fişierele şi le marchează pe cele considerate potenţial periculoase. Datorită faptului că nu au nevoie de semnături de viruşi, acestea pot asigura o protecţie mai bună împotriva viruşilor abia lansaţi.

realitatea.net

Link to comment

Asta pentru ca nu i-a detectat . Asa am avut si eu odata avast parca , si nu am avut virusi , iar cand am instalat bitdefender , cu sutele .

Cu Bitdefender 9 original mi sa virusat calculatorul de nu il mai puteam aprinde :))

Acum folosesc Nod 32 ...Sincer, nu prea am avut probleme :)

Link to comment

Niciun antivirus nu e suficient de bun, pana si nod32 are ceva scapari. Acum 2 zile am fost la cineva care avea nod32 2.75 si avea un drac de troian care cu 3 antivirusi nu am putut sa scap de el... Doar Kaspersky era ceva mia breaz dar tot a trebuit sa reinstalez windows.

Cea mai buna protectie impotriva virusilor este un sistem de operare gen linux.

Link to comment

Folosesc de 2 ani si jumatate Symantec Antivirus Corporate Edition si nu am avut niciodata probleme .. nu zic ca este cel mai bun dar sunt multumit de el :>

@never , e cam greu sa mergi cu linux-ul .. si multe programe / jocuri and stuff nu-s compatibile cu el , tot win-ul ramane la baza.

Link to comment

Asta pentru ca nu i-a detectat . Asa am avut si eu odata avast parca , si nu am avut virusi , iar cand am instalat bitdefender , cu sutele .

Bitdefender sux...l-am folosit si eu un timp am scanat calculatorul de o gramada de ori si am folosit si Bitdefender si Avast si NOD32 nici unul nu a detectat nici un virus B)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...