Jump to content
Lancelot

Viata pe net

Recommended Posts

In cazul meu internetul e un mod de a alunga plictiseala din viata de zi cu zi.Stau la calculator cand nu am nimic mai bun de facut ( de exemplu decat sa boschetez pe afara si sa nu fac nimic mai bine stau la pc ) si ies din casa doar in oras si cand am un motiv intemeiat sau persoane ok si pe placul meu cu care sa ies.

Link to comment
Share on other sites

Avantaje si beneficii ? Nu cred sa sunt ... adica eu nu vad niciunul ... dar in schimb imi alunga plictiseala ... personal, stau cam 4-5 ore pe zi la PC ... in acest timp joc ceva, vad 1 film, ascult muzica, ma mai uit la stiri si stau si putin pe mess ... restul zilei, merg cu prietenii prin oras, ma plimb cu bicicleta, stau si pe la atelier sa il ajut pe tata la masini ETC ...

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord cu "I Need Money" si la fel procedez si eu . Personal eu vad un mod mai bun de ati consuma plictiseala jucand ceva sau vorbind pe net decat sa te faci muci printr-un bar sau sa umblii treleleu sa te bati cu toti tiganii din Bucuresti :) . Dar fiecare face ce vrea cu viata lui .

Link to comment
Share on other sites

pt mine e mai atractiv real life si daca am cu cn iesi in oras ies cu placere dar daca nu am cu cine sa ies nu merg singur k nare nici un farmec :) ...stau la pc cand nam cu cn iesi

avantaje/placeri/beneficii nu prea aduce statu pe net ...dar mai alunga plictiseala cand nai ce face

oricum...eu is pentru real life ;)

Link to comment
Share on other sites

pt mine la calculator mi se pare k ai benefici ,nu stai afara sa te injure tot sa te faca in toate felurile,lacalculator nu ai pe nime care sa te faca in asa fel,si real live mi se pare desul de buna cand merg cu parintii in vacanta ect.Si cand sunt nervos de afara k ma injura aia ma bag la un COunter Strike si omor niste teroristi pe acolo si imi trece

Link to comment
Share on other sites

Sincer, cu ce ramai din 8 ore de calculator, si ce ramai cu 8 ore din scoala? 2 ore pe zi ajung la calculator. Plictiseala poate fi alungata in mai multe moduri, trebuie doar cautate. Fiecare persoana e diferita.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, cu ce ramai din 8 ore de calculator, si ce ramai cu 8 ore din scoala? 2 ore pe zi ajung la calculator. Plictiseala poate fi alungata in mai multe moduri, trebuie doar cautate. Fiecare persoana e diferita.

Cu 8 ore de calculator ramai poate cu niste levele facute :rofl1: cu 8 ore de scoala ramai cu oboseala maxima (rar sa mai si prinzi ceva).

On-Topic :

Ma distrez vorbind cu oameni cu care n-am sansa sa vorbesc foarte des in RL, imi alunga plictiseala si cel mai important imi da dureri de spate =))

Link to comment
Share on other sites

well... imi e greu sa cred ca toti stati la calc de plictiseala...

acum petrec ceva mai mult timp in fata calc pt ca e prea frig afara si nu mai pot sta cum statea in vara...de la 6-7 pana la 4-5 dimineata.

ce beneficii ai cat te joci ?

1. iti distrugi ochii

2. daca joci mult timp fara sa dormi si mananci cand iti este foame iti modifici metabolismul.

3. pa-pa rezistenta la efort ( 1-2 ore pe zi nu ar strica putina miscare)

Link to comment
Share on other sites

Sunt multi care nu are prieteni si nu are ce face in viata este obsedat de calculator si sta in fata lui toata ziua , eu de ex numai seara am timp sa relaxez , ascult muzica , ma joc un dota , sau vb cu prietenii pe mess , max 4-5 ore , restul zilei cu prietena mea sau alte chestii etc . . . multi in problema asta vada bucuria , but whatever nu poti sa faci nimic contra acestuia !

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei-JB

Sunt multi care nu are prieteni si nu are ce face in viata este obsedat de calculator si sta in fata lui toata ziua , eu de ex numai seara am timp sa relaxez , ascult muzica , ma joc un dota , sau vb cu prietenii pe mess , max 4-5 ore , restul zilei cu prietena mea sau alte chestii etc . . . multi in problema asta vada bucuria , but whatever nu poti sa faci nimic contra acestuia !

8-|

tu esti cel mai analfabet om de pe acest forum

Link to comment
Share on other sites

De ce the real life nu e asa atractiva pentru voi?>

Ideea de "real life" este de multe ori fortata... de multe ori este vorba mai degraba de schimbarea unor comportamente. Inainte ca internetul sa fie foarte accesibil, o mare parte din timpul liber era ocupata de televizor/telefon, fara ca asta sa fie considerata "viata virtuala".

Acum 7-8 ani, de exemplu, dimineata dadeam drumul la televizor in ora de "tabieturi" matinale..., acum cat timp imi beau cafeaua citesc mailul, ma uit pe cateva site-uri de stiri.

Acum 10 ani, se statea cu orele la telefon seara, acum se sta pe Y!M. In principiu cam acelasi lucru.

Intrebarea mea este ce avantaje/placeri/beneficii aveti din asta?

Avantaje : Posibilitatea de a "intalni" si discuta cu oameni cu care altfel ai fi avut o sansa la milioane sa te cunosti.

Dezavantaje : desocializarea, eliminarea factorului "chimic" dintr-o relatie (amicitie, prietenie, iubire). Sunt nenumarate cazuri in care, oameni care s-au inteles si "rezonat" perfect "virtual", odata ce s-au cunoscut IRL au constatat ca nu se suporta... si vice-versa.

Un alt dezavantaj major este calitatea de cele mai multe ori proasta a informatiei care circula pe net.

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu internetul e un mod de a alunga plictiseala din viata de zi cu zi.Stau la calculator cand nu am nimic mai bun de facut ( de exemplu decat sa boschetez pe afara si sa nu fac nimic mai bine stau la pc ) si ies din casa doar in oras si cand am un motiv intemeiat sau persoane ok si pe placul meu cu care sa ies.

Word money :)

La fel ca el ... cand sunt chemat ies pe afara ... cand ma mai plictisesc incep sa chem si eu prietenii m ai iesim la o bere ceva... in rest aproape numai in casa stau cam 7-8 ore le petrec in casa dormind sau stand la pc doar e vacanta pentru mine ... 2 sapt dorm dorm , distractie etcc...

Link to comment
Share on other sites

Ideea de "real life" este de multe ori fortata... de multe ori este vorba mai degraba de schimbarea unor comportamente. Inainte ca internetul sa fie foarte accesibil, o mare parte din timpul liber era ocupata de televizor/telefon, fara ca asta sa fie considerata "viata virtuala".

Acum 7-8 ani, de exemplu, dimineata dadeam drumul la televizor in ora de "tabieturi" matinale..., acum cat timp imi beau cafeaua citesc mailul, ma uit pe cateva site-uri de stiri.

Acum 10 ani, se statea cu orele la telefon seara, acum se sta pe Y!M. In principiu cam acelasi lucru.

Avantaje : Posibilitatea de a "intalni" si discuta cu oameni cu care altfel ai fi avut o sansa la milioane sa te cunosti.

cred ca lance se referea la cei care pierd zeci de ore pe servere de cs mu cod etc...

nu zic nu jocurilor dar nici sa joci ca disperatu..sa chiulesti de la scl sa refuzi o plimbare o partida de fotbal.

bun sa zicem ca nu ai deloc prieteni... incerci sa iti faci altii dar nu te inchizi in lumea jocurilor sau iti cauti prieteni pe mess,hi5 sau ami stiu eu ce siteuri.

Link to comment
Share on other sites

1.mai scapi de plictiseala in zilele in care nu poti pleca nicaieri si esti nevoit sa stai acasa.

2.vezi un film

3.te mai informezi asupra unor lucruri care te intereseaza si la care nu pre ai acces altfel decat accesand internetul.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...