Jump to content
Guest spydy007

retea

Recommended Posts

Guest spydy007

Am nevoie de nishte ajutor in legatura cu configurarea unei retele, asa ca daca ma poate ajuta cineva sa-si lase mailul.

Link to comment
Share on other sites

Guest spydy007

Pei sa zicem ca am doua calculatoare si vrea sa le leg in retea. La unul din ele (care vreau sa fie si serverul) am doua placi de retea. In una intra cablul de internet iar in cealalta cablul de la al doile calculator. Cum trebuie configurata reteaua astfel incat sa functioneze. Precizez ca distanta intre calcultoare va fi pe undeva la 80 m

Link to comment
Share on other sites

Ai mai multe variante din care poti alege:

Cu Internet Connection Sharing din Windows. Pe placa de retea care este legata la modem pui IP-urile alocate de ISP si pe a doua placa de retea activezi ICS (Internet Connection Sharing). IP-urile vor fi automat alocate de Windows.

Iti pui un Proxy pe computerul care este legat la Internet. Pe a placa de retea care are access in LAN pui IP-ul 192.168.0.1. Pe celalalt computer pui 192.168.0.2 cu Gateway 192.168.0.1. Apoi configurezi Proxy-ul sa ii dea access la net si computerului 192.168.0.1.

Link to comment
Share on other sites

Guest spydy007

Hai ca parca mai vin de acasa. Practic tot ceea ce tre sa fac este sa pun un ip la placa pt lan si un ip la celalalt computer, iar la placa celuilalt gateway ip-ul meu. Toate aste fara sa umblu la placa de retea legata la modem? Daca nu cer prea mult spune-mi mai multe despre proxy.

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea ca la distanta pe care ai spus-o tu (in jur de 80 de m) sa se piarda semnal pe o conexiune 1 la 1...eu am acasa de 10 m, si tot se misca destul de prost...de net nu mai vorbim, desi chiar am reusit intr-un timp sa fie pe sever cu modem - windows XP si pe celalalt fara modem - windows 98 se si sa mearga netul prin sharing...interesant nu?

Link to comment
Share on other sites

Daca cablul este bun, nu are probleme la 80 de m - bineinteles, sa fie si Windows-ul optimizat, adica sa nu stea sa filtreze pachetele sau mai stiu eu ce porcarii.

Nu am inteles chestia cu Internet Connection Sharing-ul din Windows XP. De ce nu ar trebui sa mearga cu Windows-ul 98 ?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...