Jump to content
Lancelot

Job-uri de viitor

Recommended Posts

Care credeti ca sunt job-urile de viitor in Romania moderna si integrata in NATO si UE? Ce cariera va atarage pe cei care sunteti inca in liceu?

@In afara de domeniul IT care deja a devenit "banal" as adauga ingineri in constructii de care am inteles ca e mare nevoie..hmm cred ca si experti in limbi straine gen rusa sau ceva limbi nordice au mare cautare la momentul actual

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei sa spui prin job de viitor?

Dupa ce criterii clasifici un job ca "fiind de viitor"?

Asa poti sa faci un pomelnic imens cu astfel de joburi...

ps: un job de viitor este preotimea

mda..tu nu ai citit? era vb despre ce meserie poate fi banoasa/ atractiva in Romania de azi...ma rog Amin parinte

Link to comment
Share on other sites

deja sunt pe domeniu de constructii la scoala si lucrez mai toata ziua cu Autocadu :) @mama e inginer constructor si imi mai arata cate ceva in alte programe cu care lucreaza ea la servici si anu asta am bacu si o sa dau tot la Constructii sa ma fac inginer constructor :D

mai stiu sa umblu si pe la calculatoare sa le repar si putina engleza defapt chiar mai multa engleza :D cu franceza nu ma impac deloc ;;)

@ce aiurea am scris :) @numai bine :bye:

Link to comment
Share on other sites

inca 2 ani de acum o sa fie criza de lucratori in sistemul bancar, iar daca te bagi acum ai mari sanse sa promovezi repede pana aproape de director de sucursala...bani frumosi sunt sigur, numai sa te duca capul.

bani buni se mai fac si din internet, cu tot ce tine de acest domeniu.

Link to comment
Share on other sites

ha? ai precizat asta undeva, sry I don't follow you...

oricum, cea mai banoasa meserie e cea de parton :P

Patron de siguranta la tabloul electric poate.

Sa fi patron nu e o meserie.

Si eu sunt patron(am firma mea adica) dar sunt un "patron de carton". De ce ai impresia ca a fi patron e ceva usor si faci avere peste noapte?

Link to comment
Share on other sites

inca 2 ani de acum o sa fie criza de lucratori in sistemul bancar, iar daca te bagi acum ai mari sanse sa promovezi repede pana aproape de director de sucursala...bani frumosi sunt sigur, numai sa te duca capul.

bani buni se mai fac si din internet, cu tot ce tine de acest domeniu.

asta e cea mai mare aberatie pe care am putut-o auzi. Sistemul bancar NU e dintre cele mai profitabile, am fosti colegi de faculta care s-au indreptat in directia asta, si eu as fi putut, doar ca din sist bancar nu se fac bani... cel putini nu indeajunsi pt efortul depus. Stress la maxim+ plata modica= efortul nu este justificat. Sa nu mai pomenim ca trebuie sa incepi de jos... si jos se lucreaza faptic cu bani... si unde sunt bani e posibil sa iti fie minus la monetar... stiu caz de angajat de banca, care a ramas fara salar 1 luna pentru ca a facut o eroare in numararea banilor. Si nu din vina lui, ci din vina clientului. Oricum, dupa parerea mea sistemul bancar e chiar ultima mea solutie.

+ ca ai sansa sa te plafonezi, sa devii un mic robotel care asculta ordinele sefilor. Nu stiu de ce nu mi-a placut niciodata cuvantul Sef.

+ ca promovarea nu e sigura, avand in considerare ca inca nepotismul e la putere

+ Am zis ca banii sunt putini? :))

Dupa parerea mea, merg bine meseriile in care te poti lansa freelancer dupa ce stapanesti "tips and tricks" cum ar fi: jurist, contabil, designer web, avocat...

Link to comment
Share on other sites

De ce ai impresia ca a fi patron e ceva usor si faci avere peste noapte?

am zis eu asta?

doar un patron bun si cu idei "originale" are succes, nu peste noapte dar intr-un viitor apropiat

si mai stiu ca pt a castiga bine trebuie sa muncesti 12 ore pe zi (poate chiar mai mult)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...