Jump to content
Diabolik_01

Se apropie 'sfarsitul petrolului'

Recommended Posts

Presedintele venezuelean Hugo Chavez a declarat ieri seara la Lisabona, in timpul unei vizite scurte in Portugalia, ca lumea trebuie sa se pregatesca pentru a face fata sfarsitului erei petrolului, informeaza NewsIn.

Lumea "trebuie sa se pregateasca pentru a face fata sfarsitului petrolului", a afirmat Chavez pentru jurnalistii care asteptau coborarea sa din avion pe aeroportul militar Figo Maduro, de la Lisabona. Presedintele sud-american a adaugat ca Venezuela este, impreuna cu Rusia, Iranul si Arabia Saudita, unul dintre ultimii mari producatori de petrol.

In acest context, Venezuela si Portugalia au semnat un acord de cooperare pe plan energetic. "Venezuela vrea sa fie o sursa importanta de energie sigura pentru Portugalia. Nu suntem egoisti", a explicat Chavez.

Sursa: 9AM, astazi

Link to comment

deci apogeul petrolului sau punctul limita a fost atins in 2005 dar petrol mai e cel putin pana in 2050.Dar mai bine ca se termina ca petrolul asta a produs numai poluare ,lasati ca putem sa folosim energie solara ,soarele fiind o stea de varsta medie daca nu ma insel ,deci avem cam energie solara pentru 3000 de ani.Sau in loc de petrol putem folosi uleiul refiltrat ,am vazut la tv cum foloseau uleiul filtrat dupa prajit la o masina diesel si mergea perfect masina.Dar probabil ca cea mai buna va fi energia solara sau eoliana...doamne exista atatea alternative la petrol incat ne putem lipsi de el...Desi sunt de parere ca ar trebui oprita exploatarea petroului sa mai ramana ceva in resursele subsolului totusi

Link to comment

deci apogeul petrolului sau punctul limita a fost atins in 2005 dar petrol mai e cel putin pana in 2050.Dar mai bine ca se termina ca petrolul asta a produs numai poluare ,lasati ca putem sa folosim energie solara ,soarele fiind o stea de varsta medie daca nu ma insel ,deci avem cam energie solara pentru 3000 de ani.Sau in loc de petrol putem folosi uleiul refiltrat ,am vazut la tv cum foloseau uleiul filtrat dupa prajit la o masina diesel si mergea perfect masina.Dar probabil ca cea mai buna va fi energia solara sau eoliana...doamne exista atatea alternative la petrol incat ne putem lipsi de el...Desi sunt de parere ca ar trebui oprita exploatarea petroului sa mai ramana ceva in resursele subsolului totusi

Da ar fi si energia solara o solutie ... dar cel mai bine automobilele ar merge cu baterii ( am citit un documentar intr-un nr. din revista Arborele Lumii nu demult ) sau pe turbine ... sunt o gramada de modalitati.Oricum petrolul nu va fi terminat complet niciodata ... sunt o gramada de locuri neexplorate unde se pot afla zacaminte imense de petrol ...

Link to comment

Domnul nostru de Fizica ne-a zis acum 1 luna ca peste vreo 40-50 de ani va veni sf lumii ... principala cauza precizata de dansul fiind epuizarea petrolului in 30-40 de ani ... ,

Il citez : ,, Pai dc credeti voi ca americanii s-au gasit sa produca razboiul din Irak ? pt ca acolo sunt resurse f bune ex : petrol " in final a zis ca acesta este inceputul celui de-al 3 lea razboi mondial ...

Nush ce sa zic ... sa il credem sau nu ?

Link to comment

Domnul nostru de Fizica ne-a zis acum 1 luna ca peste vreo 40-50 de ani va veni sf lumii ... principala cauza precizata de dansul fiind epuizarea petrolului in 30-40 de ani ... ,

Il citez : ,, Pai dc credeti voi ca americanii s-au gasit sa produca razboiul din Irak ? pt ca acolo sunt resurse f bune ex : petrol " in final a zis ca acesta este inceputul celui de-al 3 lea razboi mondial ...

Nush ce sa zic ... sa il credem sau nu ?

Dracu stie ... eu zic ca mai traim pe putin 100 de ani

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...