Jump to content
Lancelot

Daca aveai puterea..

Recommended Posts

Sunt din ce in ce mai multe voci care il condamna pe Regele Mihai ptr gestul sau de pe 23 august 1944 prin care a trecut de partea rusilor...

Credeti ca daca ramaneam alaturi de nemtii lui Hitler pana la sfarsit aveam o soarta mai buna dupa razboi? Si nu ramaneam de partea comunista a Cortinei de Fier?:)

Link to comment
Share on other sites

eu personal stiu varianta in care antonescu la momentul respectiv era in tratative pentru armistitiu, care ar fi insemnat iesirea din alianta cu nemtii si in nici un caz o capitulare neconditionata in fata rusilor...

evident ca varianta armistitiului era cea convenabila, dar totusi sa ii multumim regelui mihai pentru "intelepciunea" de care a dat dovada intr-un moment mai degraba sensibil si important.

Link to comment
Share on other sites

de mie imi plac la nebunie evreii ... niste oameni destepti incredibil de perversi , care te-ar vinde pe 2 lei sau chestii de astea ... fix caracterul meu ... deci as fi ajutat rusia sa starpeasca nazistii ... nu dau detalii de ce sunt cei mai smecheri oameni de pe planeta evreii ca poate mai e cineva care a citit sau a vazut documentare ...

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca rezultatul ar fi fost cu mult diferit. Poate ar fi diferit la nivel de individ insa la nivel de popor tot sub"aripa" rusilor am fi ajuns. E adevarat ca lovitura de stat organizata de Regele Mihai impotriva lui Antonescu a favorizat inaintarea trupelor rusesti insa oricum rusii aveau destule interese pe la noi. Asta s-a vazut si in faptul ca dupa razboi desi am fost in final de partea rusilor, Rusia a cerut livrarea petrolului romanesc drept compensatie de razboi. Pe langa asta nu cred ca Stalin ar fi renuntat la influenta asupra Romaniei cata vreme interesul lui era sa consolideze un bloc est-european controlabil de la Moscova..ca doar asta a cerut la conferinta de la Yalta. Din pacate rusii sunt inca o palarie mult prea mare pentru noi.. pe care putini o pot purta. Nici Germania nu a facut fata rusilor in razboi ( nu in conditiile in care avea mai multe fronturi deschise) iar noi nici atat. Dar macar picam cu capul sus. Cred ca nimeni nu stie cum ar fi fost mai bine. E adevarat ca gestul Regelui a scurtat razboiul cu cateva luni (se pare) si a salvat destule vieti. Poate unii dintre noi nici nu am mai fi fost aici aberand si facand spam pe Linkmania.

Concluzie... cred ca tot am fi ajuns sub conducerea rusilor si poate chiar sub o conducere mult mai agresiva daca am fi fost dusmanii lor pana la sfarsit.

Din alt punct de vedere totusi... poate macar acum aveam o alta imagine daca nu ne "dadeam in barci" cu care apucam in pur stil romanesc.

What the heck...noi sa fim sanatosi ;)

Sunt curios daca rezultatul razboiului ar fi fost altul daca am fi luptat alaturi de nemti pana la final :-? Ma indoiesc totusi.. cu sau fara noi celelalte forte implicate erau mult prea mari.

Link to comment
Share on other sites

Romanii erau deja de partea Germaniei asa ca nu se pune problema sa fi trecut de partea lui Hitler. Pe de alta parte, regimul lui Stalin se face vinovat de moartea a unui numar mare de oameni (intre 3-60 milioane) cel mai probabil 20 de milioane pe diverse criterii.. inclusiv etnice. Nemtii au muncit gratis pentru ca fiind principalii pierzatori ai razboiului aveau de platit cea mai mare parte a compensatiilor de razboi.Poate si pentru ca au fost constienti ca altfel nu se poate. Romanii au muncit aproape gratis pentru ca asa i-a obligat nea Nicu`. Daca ar mai face-o ? :)) acum vad ca nici platiti nu mai au chef de munca. Culmea .. cu cat e salariul si functia mai mare cu atat mai putin se munceste. Vezi exemplul oamenilor politici si ai parlamentarilor... Cine dracu` mai are timp de munca? Acum au alte treburi.. isi fac bloguri.. chestii..

:violent: vb cuiva ..mai lipseste sa isi faca Iliescu serv de CS sau Udrea sa dea din maini pe spot in Arena.

A nu se intelege ca sunt de partea nemtilor sau a rusilor sau a lui nea Nicu`.

Link to comment
Share on other sites

In toata istoria noastra am dat dovada de multe ori de o duplicitate dubioasa. Si ca sa nu o mai dam cotita, romanii totdeauna ,de cand ne stim, au sarit in barca care nu se scufunda. Multi istorici de marca ai Romaniei spun ca gestul de la 23 August a scurtat A Doua Conflagratie Mondiala cat sa ii fie fatal lui Hitler. Daca Regele Mihai nu ar fi "intors armele" la Bucuresti, Antonescu ar fi reusit sa isi duca la capat planul lui diplomatic de apropiere a Romaniei de statele occidentale.

Culmea este faptul ca armistitiul dintre Romania si Rusia a fost semnat la 14 septembrie 1944, declaratia Regelui Mihai de pe 23 August "Proclamatia catre tara" fiind doar praf in ochi aruncat romanilor de rand. Si ca sa nu mai mentionez ca in cazul ramanerii alaturi de Germania, dadeam timp lui Hitler sa isi definitiveze the ultimate weapon folosita de americani la Hiroshima si Nagasaki.

In concluzie una peste alta, cred cu tarie ca gestul fatidic din data de 23 August 1944, a impiedicat o lupta mult mai crancena decat ne putem imagina.

Si totusi, in locul Regelui Mihai, ramaneam alaturi de Germania pana la final. :)

P.S.: Germanii au trecut prin doua razboaie mondiale, cu consecinte dezastruoase pentru ei ca natiune, si de fiecare data s-au ridicat inapoi printre cele mai prospere state, pe cand Rusia de-abia la inceputul secolului XX-mai exact in 1917, daca nu ma inseala memoria- a scapat de un regim imperialist.

Link to comment
Share on other sites

Nicio varianta nu era viabila, de partea rusilor se stie cum a fost, de partea Axei poate era mai rau, Romania putea sa ajunga inglodata in datorii si pana la urma tot in comunism ajungeam; planul Marshall nu avea prea mai sanse de reusita, avand in vedere pozitia geografica si geopolitica, inconjurata de tari comuniste...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...