Jump to content
Fury

Puma intră direct pe piaţa românească

Recommended Posts

Grupul Puma, unul dintre primii trei producători de echipament sportiv din lume, va deschide o reprezentanţă în România, până la sfârşitul acestui an.

Puma era prezentă în România prin firma Mexxem din Cluj-Napoca, unic importator şi distribuitor.

Compania Puma a fost înfiinţată în anul 1924, în Germania, iar acum este prezentă în peste 40 de ţări şi are aproape 8.000 de angajaţi.

La jumătatea lunii iulie a acestui an, compania PPR, proprietarul francez al marcii de lux Gucci, a anunţat că a ajuns să deţină 62,1% din acţiunile Puma, în urma unei oferte publice de 5,3 miliarde de euro. Restul de 37,9% din acţiunile companiei sunt listate la bursa.

Vânzările Puma au crescut cu peste 33% în 2006, comparativ cu anul anterior, la 2,37 miliarde de euro, dar profitul net al grupului s-a diminuat cu 7,9%, la 263,2 milioane de euro.

Ştirea a fost publicată pe terminalul MEDIAFAX în data 12.11.2007 la ora 11:47

Link to comment

Cred ca fac bine ... acu` sa vedem daca se inghesuie romanii sa cumpere :D

da, da! :))

Si totusi, ce poa` sa aduca nou pe langa ceea ce este in magazinele puma de la noi in momentu de fatza ?

more junk! =))

E mult mai bine` ptr ca se va fabrica in tzara asta inseamna pretz mai scazut fara TVA , import etc. ;)

so' crezi tu!

puma is going down!

ps: parerea mea!

Link to comment

pai nu ati vazut ce oferte au tot bagat.... 1+1 gratis , 1 +1/2 .... din astea rezulta ca nu prea mai aveau vanzare si s-au hotarat sa atraga clientii cu ele
asa cred si eu :P

@Diabolik_01 mai au mult pana sa ii depaseasca pe cei de la nike ;)

Oricum e bine pentru noi :)

Link to comment

eu sunt fan adidas, inafara de modelul Men's Munich CC nu imi prea place nimic de la puma, dar cine stie ce haine aduc, eu sunt de parere ca orice companie e bine venita in tara inseamna locuri de munca si cu cat concurenta e mai mare cu atat scad preturile.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...