Jump to content
Lancelot

Revolutia din 89'

Recommended Posts

Ce tari suntem noi, credem in teoriile conspiratiei...deci gandim diferit ceea ce ne face supremi! pac pac!

Mie mi-ar fi rusine sa fi scris ce-au scris unii in topicul asta.

Aici sunt viitorii mari cronicari ai tarii. Sunt curios cati stiu oare de ce e 1 decembrie ziua nationala...fara sa dea search pe google desigur.

PS: Iertati-ma, sunt doar foarte prost dispus, ceea ce ma bucura niţel, ca e mai bine decat sa fiu doar prost.

warn up si suspend pana pe 1 decembrie

=) vai cat ma distrez

Link to comment
Share on other sites

@ puncu

In primul rand, nu ai afirmat, ci ai intrebat. Invata ce inseamna fiecare cuvant in parte inainte sa afirmi ca ai afirmat.

Exact asta ai spus. Eu nu vad nicaieri cuvantul "topic" sau propozitia "daca a fost lovitura de stat sau revolutie".

Oricum, ai demonstrat ca e foarte bine ales nick-ul.

Daca D-zeu bea vodka si danseaza cazacioc - atunci poti emigra direct in Africa - mana rusilor este omniprezenta in istoria romaniei.

Exact asta a fost: lovitura de stat organizata de comunistii moderati condusi de Iliescu cu ajutorul URSS?

Cine este suficient de nebun sa creada tot ce scrie in cartea de istorie moderna... :crybaby: ii plang de mila, pt ca nu va putea in veci sa vada peste gardul curtii sale.

Ceausescu s-a pus in bete cu rusii inainte ca URSS sa decada - simplu s-a hotarat la Kremlin schimbarea tovarasului - nu stiu exact dc nu a fost lasat sa vb si executat rapid (si asta e o teorie).

Cine l-a votat pe tov Iliescu - trebuia sa stie ca a fost un apropiat al clanului Ceausescu si sunt n poze compromitatoare cu ei impreuna la vanatoare....etc.

Dar de... asa e romanul parsiv, acu e prieten, acu te impusca - lectie bine invatata de la dragutii de rusi.

:gun:

Mi-e sila sa mai enumar si alte evenimente care au dus la marea piesa de teatru din '89.

Pace vesnica celor carora le place sa doarma somnul celor drepti si oropsiti in romania.

:clap: :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

@ lovitura de stat organizata de comunistii moderati condusi de Iliescu cu ajutorul URSS?

NU A EXISTAT NICIODATA O LOVITURA DE STAT CU 2 MILIOANE DE CONSPIRATORI.

Loviturile de stat se dau de catre un grup restrans de persoane, eventul cu ajutorul unei parti a armatei.

In cazul loviturilor de stat totul dureaza 30 minute - 1 ora, nu exista haos.

NICIODATA, grupul de conspiratori care a dat o lovitura de stat nu a inarmat populatia civila, ca doar nu erau nebuni.

@ revolta spontana si necontrolata de nimeni?

NU, revoltele, de obicei nu sunt controlate, dar tocmai din cauza asta nu reusesc mai nimic, decat sa fie amintite in istorie.

De ce nu reusesc revoltele? Tocmai ca nu exista unul sau mai multe grupuri de conducatori, pentru ca nu au obiective precise, sunt un mod de manifestare spontana a nemultumirilor si atat.

@ o miscare care a scapat de sub control si au aparut luptele de strada?

Cat de dement(i) ar trebui sa fie cnducatorul (ii) sa scoata vreo 2-3 milioane de oameni in strada, sa lase depozite de arme si munitii nesupravegheate, sa inarmeze voit 35-40.000 de oameni si sa creada ca poate CONTROLA chestia asta?

Dincolo de ce - inca - mai spun unii "intelectuali" sau "analisti" pe la diverse televiziuni, a fost o revolutie. Numai ca noi, romanii suntem indeajuns de idioti, ca sa murdarim orice lucru de valoare pe care - foarte rar - poporul asta il face.

@Burne : in orice revolutie exista un grup sau mai multe de conducatori si complotisti. Altfel nu ar avea sorti de izbanda. Cineva trebuie sa formuleze idealurile pe care revolutia cu pricina le urmareste (sub forma de "declaratii", "constitutii", "platforme", etc.)

A fost o revolutie, chiar daca in acelsi timp, pe teritoriul Romaniei avea timp in acelasi timp, poate cel mai mare "meeting" al serviciilor secrete din istorie, o revolutie ca oricare alta:

- Revolutia lui Tudor Vladimirescu a fost sprijinita de Eteria, organizatie secreta greceasca

- Revolutia Franceza nu ar fi fost posibila fara tradarea si conspiratiile din partea "Clerului" - clasa dominanta a Frantei de atunci

- Revolutia Americana (urmata de Razboiul de Independenta) a fost sprijinita de Masonerie

- etc

Cu ce e diferita Revolutia din '89 fata de altele? Cu nimic... Ba da... difera cu ceva... americanii, francezii, oricine altcineva le sarbatoresc cu fastul care se cuvine unui eveniment istoric national major. Numai noi, romanii ne adunam spre Craciun pe la televizoare, cu 2-3 analisti care sa terfeleasca memoria a vreo 1000 de tineri care nu au apucat sa isi traiasca viata - pentru ca altii sa aiba posibilitatea acum sa isi dea cu parera pe forumuri

Exact asta a fost: lovitura de stat organizata de comunistii moderati condusi de Iliescu cu ajutorul URSS?

Daca tot le cunosti asa de bine pe toate, poate imi spui si mie... Daca tot a fost o lovitura de stat (daca chiar ai idee despre ce e vorba) poate imi explici si mie... CE DRACULUI CAUTAM EU IN CLAIREA CC al PCR - avand nici 17 ani pe atunci ? Sa nu imi zici ca la 17 ani puneam la cale lovituri de stat...

Si inca ceva... CARE DRACULUI E LOGICA SA INCEPI O LOVITURA DE STAT (just LOL) LA TIMISOARA CA SA DAI JOS PUTEREA CARE SE AFLA LA BUCURESTI?

Iar fata de ceea ce s-a intamplat atunci... nici astazi, dupa mai bine de 300 de ani, nu se cunosc toate tradarile, comploturile, rasturnarile de situatie din Revolutia Franceza.

Mda... Lovitura de stat a lui ILIESCU si URSS... care sunt ingropati (si Iliescu si ureseseul) la Cimitirul Eroilor Martiri...

http://imageshack.us

http://imageshack.us

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca cineva este in stare sa dea un rospuns concret la aceasta intrebare deodata ce acolo au fost oameni de la C.I.A si din K.G.B(cel putin asa ziceau ziarele din afara ) e greu de zis care si cum si in ce fel sa ajutat ........

Link to comment
Share on other sites

Dincolo de ce - inca - mai spun unii "intelectuali" sau "analisti" pe la diverse televiziuni, a fost o revolutie.

Si, desigur, chiar daca sunt destui care spun ca n-a fost doar o revolutie, sunt niste tampiti. Pentru ca asa spune Thora, pe tonul lui/ ei caracteristic de entitate omniscienta.

Link to comment
Share on other sites

Si, desigur, chiar daca sunt destui care spun ca n-a fost doar o revolutie, sunt niste tampiti. Pentru ca asa spune Thora, pe tonul lui/ ei caracteristic de entitate omniscienta.

1. Nu sunt "destui". Sunt "aceeasi". Acelasi grup de 8-9 persoane care reprezinta "totum" in Romania : si societatea civila, si spiritul civic, si Grupul de Dialog Social, si intelectualitatea, etc. Ma intreb cand au timp sa respire.

2. Cand unul ca Tismaneanu - care in decembrie '89 era in State - vine dupa 17 ani sa scrie despre Revolutia din '89 cu r mic si ghilimele si sa afirme ca de fapt a fost o lovitura de stat, este normal sa te enervezi. De ce? Pentru ca as vrea sa il vad pe Tismaneanu in prag de Revelion '89-'90 explicandu-le mamelor care isi plangeau copiii la cimitirul din Pieptanari, ca nu sunt mame de Eroi, copiii lor fiind de fapt niste nenorociti care au participat la o lovitura de stat si si-au luat-o in freza.

3. Nu trebuie sa fi "entitate omniscenta" ca sa vezi ca o definitie nu se aplica peste un eveniment dat. Si sa faci paralele cu alte evenimente.

Lovitură de stat = act de violare a constituţiei stabilite prin care un grup de persoane preia cu forţa puterea într-un stat.

Daca tu crezi ca 2-3 milioane de oameni aflati in strada, raspanditi pe 257.500 kilometrii patrati pot constitui un grup omogen care are ca scop preluarea puterii intr-un stat inseamna ca poporul roman a dovedit la nivel de mase largi existenta telepatiei.

4 Real, daca imi dai un singur exemplu de lovitura de stat din istorie la care au participat milioane de complotisti, a durat 10 zile si care seamana cat de cat cu Revolutia din '89 imi cer scuze si recunosc ca am gresit.

Link to comment
Share on other sites

pt aia care inca mai cred ca a fost revolutie : eu sincer nu prea cred ca stiti ce inseamna lovitura de stat organziata.Si apropo nu a fost organizata de URSS sau / si Ilici...

In 89' TOATE statele din europa de E care inca mai erau comuniste trebuiau sa cada...prin orice metoda.

Link to comment
Share on other sites

Si, desigur, chiar daca sunt destui care spun ca n-a fost doar o revolutie, sunt niste tampiti. Pentru ca asa spune Thora, pe tonul lui/ ei caracteristic de entitate omniscienta.

Tu chiar esti un tampit. Ai citit macar ce a scris in postul ala?

Revolutie si atat.

Link to comment
Share on other sites

pt aia care inca mai cred ca a fost revolutie : eu sincer nu prea cred ca stiti ce inseamna lovitura de stat organziata.Si apropo nu a fost organizata de URSS sau / si Ilici...

Eu sincer cred ca bati campii...

Tu ai auzit cumva de vreo lovitura de stat neorganizata?

Loviturile de stat si revolutiile sunt organizate.

Rascoalele, revoltele si razmeritele sunt neorganizate.

In 89' TOATE statele din europa de E care inca mai erau comuniste trebuiau sa cada...prin orice metoda.

In 1821, Eteria a "decis" ca dominatia Otomana din Grecia - in primul rand - si din Balcani in general trebuie sa se incheie, prin eliberarea popoareleor respective de sub stapanirea turcilor.

Totul a fost organizat, iar spirjinul material si logistic a fost asigurat de burghezia comerciala greaca.

In 1821 au inceput Revolutii in Muntenia, Moldova, Grecia, Bulgaria, Serbia.

In momentul declansarii Revolutiei de la 1821, oastea de panduri a lui Tudor Vladimirescu numara peste 20.000 de panduri.

Intrebare : cum interpreteaza istoria universala evenimentele din 1821 din Tara Romaneasca?

Raspuns: Revolutia de la 1821.

Intrebare: a contat ca in spatele Revolutiei lui Tudor s-a aflat o miscare secreta - Eteria?

Raspuns: Nu.

Intrebare: a contat ca Tudor avea o oaste pregatita de dinainte?

Raspuns: Nu.

Intrebare: a contat faptul ca Tudor a fost numit "Domnul Tudor" la intrarea in Bucuresti ?

Raspuns: Nu.

A contat faptul ca urmare a Revolutiei din 1821, regimul domniilor fanariote a fost abolit, adica societatea a suferit transformari radicale (in plan social, economic si politic), pe cand o lovitura de stat nu urmareaste transformarea societatii, ci doar preluarea puterii.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...