Jump to content
LeX LuTHoR

Nicolae Dobrin s-a stins din viata

Recommended Posts

Nicolae Dobrin s-a stins din viata

IPB Image

Fostul fotbalist Nicolae Dobrin (60 de ani) a decedat, vineri dimineata, la Spitalul Judetean Pitesti, unde fusese internat in stare grava, a anuntat ProTV.

Dobrin a fost supus, la sfarsitul lunii februarie, la Spitalul Militar Central, unei interventii chirurgicale dificile prin care a fost operata o portiune din lobul superior drept al plamanului, boala sa fiind cauzata in special de fumat. Dobrin a mai suferit o interventie chirurgicala in luna noiembrie a anului trecut, din cauza unei arterite. Atunci, medicii i-au reconstruit o artera infundata, fiind facut un by-pass cu proteza sintetica, pe o portiune cuprinsa intre incheietura piciorului si genunchi.

Sursa : infoportal.ro

Link to comment

Un mare om pe care am avut ocazia sa il intalnesc personal pe cand ma antrenam la Fc Arges . A avut o contributie l-a ridicarea unor mari jucatori ca Mutu, Dica, Coman. SI chiar el insasi a fost o mare legenda a fotbalului Romanesc (Fc Arges alaturi de N. Dobrin castiga in fata lui Real Madrid)

RIP

Link to comment

Mare om , mare caracter ce sa mai " CEL MAI BUN FOTBALIST ROMAN AL TUTUROR TIMPURILOR " imi vine greu sa cred ca se va ma naste un alt talent precum GICU

Sincer l-am cunoscut , la un meci de pregatire disputat contra echipei sale ""SCOALA DE FOTBAL "NICOLAE DOBRIN" "" (in vara anului acesta-insa tin sa spun ca arata rau ... dar ma repet MARE OM MARE CARACTER)

Link to comment

Federatia Romana de Fotbal a decis ieri ca inaintea tuturor jocurilor care se vor disputa in acest sfarsit de saptamana, la toate ligile si la toate nivelurile, sa se pastreze un moment de reculegere in memoria lui Nicolae Dobrin, informeaza site-ul oficial al FRF.

FRF publica si o scurta biografie a fostului fotbalist Nicolae Dobrin, despre care scrie ca a fost "unul dintre cei mai mari fotbalisti pe care i-a dat vreodata Romania".

"Dobrin a fost artizanul celor mai mari performante din istoria clubului pitestean, cucerirea celor doua titluri de campion national (1972 si 1979), ocupand, totodata, de doua ori locul 2 (1968 si 1978) si de trei ori locul 3 (1973, 1980 si 1981). FRF transmite pe aceasta cale sincere condoleante familiei indoliate. Fotbalul romanesc este, de azi, mai sarac. Odihneste-te in pace, Gicule!", se mai arata pe pagina federatiei.

HAGI: "DOBRIN A FOST UN IDOL PENTRU MINE"

"Dobrin nu va fi uitat niciodata pentru tot ce a facut!"

Lobont: "Ne vom aminti intotdeauna de driblingurile si clasa lui Dobrin"

Dani Coman: "Antrenamentele cu Dobrin erau la un alt nivel. Se vedea ca fusese un mare fotbalist"

Balaci: "Dobrin a fost cel mai mare fotbalist roman"

Dobrin s-a stins din viata in aceasata dimineata, in jurul orei 7:20, iar disparitia sa a provocat o mare durere in lumea sportului romanesc.

Moartea lui Dobrin a socat o lume intrega. Site-ul UEFA a avut astazi pe prima pagina vestea mortii sale, iar agentiile de presa de pe toate continentele au amintit despre decesul legendarului fotbalist. Corpul neinsufletit al lui "Gascanul", cum era poreclit Dobrin, a fost depus astazi la Cimitirul Municipal "Sfantu Gheorghe" din Pitesti. Mii de persoane au venit sa isi ia ramas bun de la cel care a fost cel mai complex jucator roman al tuturor timpurilor. (Sport.ro)

Sursa: 9AM

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...