Jump to content
Lancelot

Despre Romania

Recommended Posts

Hmm..m-am gandit sa fac un topic usor nationalist :P Periodic voi alege un subiect legat strict de Romania pe care sa il dezbatem..in completarea caruia voi sa aduceti informatii noi si de interes...sau inedite :)

M-am gandit ca ar fi atat util cat si funny sa cunoastem mai multe despre niste teme de interes larg..si sa v aputeti exprima oinia personala fata de ele :)

So..ptr inceput

Dracula

Una dintre cele mai enigmatice figuri din istoria Romanieie..Vlad Tepes sau Vlad Dracu ( numele aceasta il purta datorita faptului ca facea parte din familia Draculestilor) a aprins imaginatia vesticilor o data cu apartia romanului Dracula de Bram Stoker...

In cronicile timpului sau Vlad Tepes isi capatase renumele de stapanitor crud ( datorita felului in care ii trata in special pe otomani- trasul dusmanilor in teapa devenind un fel de amprenta a sa ) dar si cinstit care pedepsea orice tentativa de hotie sau de minciuna extrem de aspru.

Astfel, prinr-o combinatie de fantezie si fapte reale..Vlad Tepes a devenit una dintre cele mai cunoscute legende urbane..creatura cu puteri supranaturale..Contele Dracula..vampirul insetat de sange.

@ ca o parere personala nu e un motiv de mandrie ca unul din cei care s-au luptat ptr tara noastra safie transformat in creatura de circ de cine stie ce scriitoras..dar din moment ce nu mai avem ce face. tara noastra ar putea sa exploateze cum trebuie notorietatea personajului

Aici ma refer in primul rand la Castelul Bran care ar putea deveni un centru de atractie contsanta a sute de mii de turisti amatori de dorinte tari...( chit ca acum este in mijlocul unui scandal juridic legat de retrocedarea sa)..parerea mea e ca povestea in sine are un potential urias din punct de vedere al marketingului:)

So astept parerile voastre si alte date legate de acest sbiect...Este contele Dracula un lucru benefic ptr imaginea Romaniei sau doar inca un motiv de ras ptr cei din Occident?:)

Link to comment
Share on other sites

Din cate am vazut eu strainii nu prea rad de Dracula, ci mai degraba sunt fascinati de el. Cel putin pana fac o excursie la Bran, si atunci afla ca a fost un om normal, fara aripi si dinti uriasi =))

parerea mea: e putin cam aiurea ca imaginea Romaniei in ochii multora este Vlad Tepes (Dracula), un om crud si cu o pasiune uriasa pentru tortura, un vampir

ar fi fost de preferat daca ne-ar fi reprezentat ceva pozitiv...

Link to comment
Share on other sites

Din cate am vazut eu strainii nu prea rad de Dracula, ci mai degraba sunt fascinati de el. Cel putin pana fac o excursie la Bran, si atunci afla ca a fost un om normal, fara aripi si dinti uriasi =))

parerea mea: e putin cam aiurea ca imaginea Romaniei in ochii multora este Vlad Tepes (Dracula), un om crud si cu o pasiune uriasa pentru tortura, un vampir

ar fi fost de preferat daca ne-ar fi reprezentat ceva pozitiv...

Multe ar fi fost bine.. E bine ca ne stiu macar si pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

nu prea avem cu ce ne lauda, singurule lucruri prin care este vestita romania, fiind dracula, hagi si manastirile. primul fiind perceput nici macar pe aproape de ce a fost, un domnitor, si nu un vampir. sunt lucruri mult mai importante si frumoase in tara noastra, dar in loc sa se puna ele in valoare prin investitii, se merge pe "drept inainte". tipic pt romania

Link to comment
Share on other sites

In fiecare lucru exista ceva bun ! A fost si intr-un alt topic vorba despre frumusetiile Romaniei , e clar daca aude cineva numele lui Dracula apare prima data in mintea lui Vlad Tepes , dar tara asta mai are multe frumusete care nu vede oamenii si sunt multe lucruri care trebuie sa multumeasca lumea pe care au facut romanii . . . :|

Link to comment
Share on other sites

nu e vb de frumusetile Romaniei :)

EU zic ca ptr moment e un atuu al nostru care nu e destul de exploatat din punct de vedere al marketingului

daca eram in alta tara pun pariu ca deja exista un Dracula Park..functionabil nu o teapa de aia trasa de Guvern credulilor :)

Link to comment
Share on other sites

Strainii nu prea cunosc Romania,cred ca americanii habar nu au unde se afla pe harta.

Totusi daca zici Hagi si Dracula stiu despre ce e vorba :readthis:

off: americanii nu au habar unde se afla america pe harta

on: mah e bine ca suntem cunoscuti si noi pentru ceva, chiar daca chestia cu dracula e prost inteleasa dar atata timp cat aduce turisti e bine

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...