Jump to content
TrC

Spiru Haret

Recommended Posts

As vrea sa stiu daca facultatea Spiru Haret este acreditata sau nu ?

Am auzit niste discutii in care studenti in anii terminali nu-si primeau diplomele deoarce aceasta facultate nu este acreditata de catre MI.

Eu m-am inscris la aceasta facultate crezand ca este acreditata dar ... as vrea sa stiu sigur daca e sau nu .

Link to comment
Share on other sites

Chiar in zilele astea a aparut un scandal aici in Oradea cu privire la Spiru Haret. Se spune ca filiala de aici + altele din tara ar functiona fara acreditare. Eu unul nu stiu ce sa zic, atata timp cat cea de la Bucuresti e acreditata, nu cred ca se pune problema de a ontine o diploma valabila sau nu.

Datorita scandalurilor care circula in presa recent, cadrul didactic de la Spiru a facut o petitie: http://www.spiruharet.ro/images/baza_legala-ziare.gif

Link to comment
Share on other sites

vai d-abia acum ti-a ajuns mintea de facultate? =))

Oricum, in primul rand nu ai scris SECTIA!

eu sunt la spiru haret anul 2 mate-info spec info si anul asta s-a acreditat informatica...la fel nici eu nu stiam anul trecut, era doar autorizata pana anul asta...

ps: vins, nush daca toate din buc sunt acreditate, oricum majoritatea, poate au ramas cateva autorizate

Link to comment
Share on other sites

spre binele tau, sper ca nu te-ai inscris la seral, frecventa redusa sau fara frecventa, pentru ca la spiru e acreditat doar invatamantul de zi. si asta e o certitudine.

mi se pare ca de anul asta s-au mai acredat la F.R, dar nu sunt sigur, oricum s-au acreditat multe dintre ele, eu ssunt la zi si pana anul asta era doar autorizata

Link to comment
Share on other sites

spre binele tau, sper ca nu te-ai inscris la seral, frecventa redusa sau fara frecventa, pentru ca la spiru e acreditat doar invatamantul de zi. si asta e o certitudine.

eu is la drept si administratie publica la distanta ... :| zi-mi daca sa ma sinucid sau nu.

Link to comment
Share on other sites

eu is la drept si administratie publica la distanta ... :| zi-mi daca sa ma sinucid sau nu.

din cate stiu, zicea profu de mate, sunt cam 30 de mii de studenti la drept la spiru, deci nu cred ca toti se sinucid, e posibil sa fie acreditata, daca NU, autorizata => te-ai ars

PS: ma interesez maine( de fapt azi), intreb la secretariat si va zic exact

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu, zicea profu de mate, sunt cam 30 de mii de studenti la drept la spiru, deci nu cred ca toti se sinucid, e posibil sa fie acreditata, daca NU, autorizata => te-ai ars

PS: ma interesez maine( de fapt azi), intreb la secretariat si va zic exact

ok tedi buzz me with the answer :wub:

Link to comment
Share on other sites

conform informatiileo oferite de un rector universitar:

o facultate nou infiintata este acreditata, dar pe o perioada de 3 ani este in verificari deoarece acest proces de acreditare presupune o promovabilitate de celputin 50% (desigur nush daca rectorul vroia sa ma induca in eroare sau spunea adevarul)

Link to comment
Share on other sites

conform informatiileo oferite de un rector universitar:

o facultate nou infiintata este acreditata, dar pe o perioada de 3 ani este in verificari deoarece acest proces de acreditare presupune o promovabilitate de celputin 50% (desigur nush daca rectorul vroia sa ma induca in eroare sau spunea adevarul)

Spune adevarul... fuctioneaza cu autorizatie..daca in decurs de 3 ani promovaza peste 50% dintre studenti..aceasta va primi acreditarea.

Si eu sunt in primul an la id Drept

La Spiru Haret cei mai multi studenti sunt la ID..nu cred ca isi permite sa ii piarda..cred ca probleme si neintelegerile se vor rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am fost la secretara si e cam nebuna (cei care au facut facultatea la spiru acolo langa universitate stiu ce zic) si mi-a zis "da dom'le normal ca este acreditata", well, eu inca nu sunt sigur ca sunt TOATE facultatile acreditate dar zic iar : la drept sunt peste 30 de mii de studenti deci facultate este 99% acreditata.

Iar la zi, cum sunt eu, chiar azi ne-a zis o profa "ca si in anii trecuti prezenta nu este obligatorie" si am intrebat "nici la seminare?" si a zis ca NU, asa ca mai bine te bagi la zi ca examenele se dau foarte usor oricum, intr-un programel numit examview pe care il poti deschide si inchide de cate ori vrei tu, faza e ca facultatea de info unde sunt eu nu se bazeaza pe ceea ce poti sa inveti acolo, ci pe timpul pe care il ai de invatat in particular, iei diploma foarte usor dar inveti si ceea ce-ti place ;).

asa ca propunerea mea : go la zi daca sunteti din bucuresti ca n-aveti ce pierde

Link to comment
Share on other sites

eu sunt anu' 3 din 3 la drept, id. din cate am inteles studentii care au inceput fac inante de intrarea in vigoare a HG 676/2007 (sper ca am retinut corect) isi vor continua studiile in mod normal, ca si pana acum. asta pt ca hg (legea) nu e retroactiva. cat despre secretariat, am intrbat si eu, mi s-a spus sa stau linistit ca e ok. vorba unora "nu isi permit sa piarda 30000 de studenti!"

ps: am o gramada de prieteni care au terminat spiru, drept, id cu licenta, diploma toate cele...

:tiphat: Numai bine!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...