Jump to content
Al3xius

Ce le faceti celor kre se tin de prostii gen port scan?

Recommended Posts

82.77.163.30 - de 5 ori port scan azi...

82.77.163.132 - port scan

80.97.0.147 : 1988 asta e al vostru? Attempt to connect to local computer using the Net Bus Trojan horse BLOCKED!

Astea in ultimele ore...da dak ma apuc sa-i scriu pe toti va umplu forumul... cu astia ce se intampla? eu am citit in contract k li se reziliaza contractul da din kte vad nu se tine nimeni de promisiune..de acum cum primesc port scan o sa dau si eu in adresa aia pana fuge ala dupa modem prin ksa.. nu ma laud sau ceva da` poate din greseala nu are firewall! Si park vad k eu dak ma apuc de prostii de genu asta imi sariti in kp...alora dc nu le reziliati contractele?

Link to comment
Share on other sites

Asta e. Probabil daca nu ati fi avut firewall nici nu ati fi deschis acest thread pentru ca nu ati fi stiut de existenta acestor atacuri asupra dvs.

Oricum, 99 % din aceste "atacuri" nu va fac nici un rau, sunt inofensive. (de exemplu un ping poate fi interpretat drept un "atac" high risk"...sa fim seriosi). Astfel de atacuri sunt tot mai comune, iar singura protectie 100 % eficienta este sa scoateti cablul utp din placa de retea :>

Link to comment
Share on other sites

Guest mralinush

"atacuri" bine pus in ghilimele pentru ca un port scan nu este un atac.... cu toate acestea, sunt interzise si cei care fac lucrul asta ar trebui sanctionati. Al3xius, trimite mail la cablelink@linkmania.ro cu logul sau du-te la sediul RDS tot cu logul. Ei nu au cum sa stie de aceste scanari pana nu sunt sesizate, nu crezi?

Link to comment
Share on other sites

Am o prupunere : cei care sunt au alti provideri sunt rugati sa posteze aici daca au si probleme asemanatoare si daca s-a facut ceva in privinta rezolvarii lor.

p.s. : nu postati numele providerului, postati doar non-rds, sa nu facem reclama :>

Link to comment
Share on other sites

In mod normal astia care se tin de scanat porturi ar trebui inchisi daca ar fi sa facem analogia cu un strain care probeaza din 5 in 5 minute daca ai usa la casa deschisa, iar eu personal i-as impusca nu-spun-unde ca va zice lumea ca vorbesc obscen pe forum :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...