Jump to content
ArCade`

Un asteroid ar putea lovi Terra în 2036

Recommended Posts

Dumitru Prunariu: Un asteroid ar putea lovi Terra în 2036

Imagine IPB

Astronautul Dumitru Prunariu a declarat, vineri, la Sibiu, că un asteroid ar putea lovi Terra în anul 2036, iar un grup de specialişti de la Asociaţia Exploratorilor Spaţiului Cosmic încearcă să găsească soluţii pentru a evita impactul.

"Asteroidul care este cel mai vehiculat şi despre care se vorbeşte cel mai mult este asteroidul Apofis, care va trece prin preajma pământului la o altitudine cam de dimensiunea orbitelor geostaţionare ale sateliţilor, la vreo 36.000 de kilometri altitudine, în anul 2029. Orbita lui va fi modificată de atracţia gravitaţională şi va putea, eventual, lovi Pământul în 2036. El are o dimensiune cam de 350 de metri”, a declarat Dumitru Prunariu la a doua manifestare a Comitetului pentru obiecte cosmice naturale cu potenţial periculos de impact cu Terra.

Prunariu a vorbit şi despre consecinţele unui astfel de impact şi a spus că ar fi “dezastruoase”.

“Consecinţele ar fi dezastruoase pentru un continent întreg, dacă nu şi mai mult, pentru că nu numai impactul propriu-zis cu solul este de luat în considerare, ci toate consecinţele ulterioare: cutremure, unda de şoc care distruge pe mii de kilometri tot ce este viu, inclusiv vegetaţtie, apoi posibilitatea de a penetra pănă la stratul magmatic al pământului la o viteză de aproximativ 40.000 kilometri pe oră, cu care ar putea intra în atmosfera şi de a degaja gaze ferbinţi în atmosferă şi a o polua în câteva zile la nivel global", a spus Prunariu.

Potrivit acestuia, pentru a evita producerea acestei tragedii specialiştii caută soluţii.

Întrunirea de la Sibiu este a doua de acest fel după cea din Franţa din aprilie 2007. Vor mai exista două în Costa Rica şi California, iar în 2009 specialiştii vor prezenta toate informaţiilor ONU, care va lua decizii.

Sursa.

Link to comment

cool , vesti bune

tot o sa murim la un moment dat :boohoo:

=))=))=))

Trimit americanii sau rusii ceva racheta nucleara si-l crapa asteroidu in 2 ca in Armagheddon. :dance:

Poate vor gasi o solutie pentru iei dar pentru noi nu prea cred fiindca noi cu ce iam ajutat ? a neam dus pe la ei prin tari am omorat am furat......

Cine nu ar vrea ca romania sa dispara de pe harta 8-|

Link to comment

Mda , e vrajeala m-am interesat mai mult si uite ce am aflat

" Additional observations of the trajectory of Apophis revealed the "keyhole" would likely be missed and on August 5, 2006, Apophis was lowered to a Level 0 on the Torino Scale. As of October 19, 2006, the impact probability for April 13, 2036, is estimated at 1 in 45,000. An additional impact date in 2037 has been identified; however, the impact probability for that encounter is 1 in 12.3 million. "

Source: Wikipedia.

Deci sansele sunt de 1 / 45 000 .

Link to comment

Where gonna dieee , go make love and populate Mars , hurry hurry , come on , go

au inventat rusii bomba cu efect la fel de distrugator ca cea nucleara dar fara radiatii nucleare , that sounds nice , isn't it? :->:)) , pana atunci descopera si alte bombe cu efecte mult mai ... ;) :)

Link to comment

Where gonna dieee , go make love and populate Mars , hurry hurry , come on , go

au inventat rusii bomba cu efect la fel de distrugator ca cea nucleara dar fara radiatii nucleare , that sounds nice , isn't it? :->:)) , pana atunci descopera si alte bombe cu efecte mult mai ... ;) :)

Link to comment

Trimit americanii sau rusii ceva racheta nucleara si-l crapa asteroidu in 2 ca in Armagheddon. :dance:

Si atunci o sa avem 2 asteroizi mai suparati ca niciodata pentru ca i-am infipt taticului mai mare o nucleara in fund si un bruce willis wannabe care o sa moara degeaba :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...