Jump to content
Lancelot

Viata de Gamer

Recommended Posts

CUM NU PUTETI VOI SA INTELEGETI K AM CUMPARAT REGISTRED PT CAPSLOCK :whistle:

SAU VA ROADE INVIDIA :right: :cool2: ;)

;;) =P

Mai degraba ne dor ochii. Eu unul mi te imaginez urland in gura mare de fiecare data cand scrii ceva.

Avantaje... well:

1. Fun. Probabil mai mult ca la altii, din moment ce tind sa ma distrez enorm cu jocurile (nu atat de mult pe cum ma distram cand eram mai mic, totusi sentimentul e inca acolo).

2. Memorii. Am ceva la care sa ma uit in urma, si nu regret nimic. Mi-am trait viata cum am vrut, si probabil fara jocuri nu as fi vazut niciodata o parte mai nebuneasca a vietii.

3. Prieteni. Desi nu sunt cel care sa isi faca prieteni on-line pentru ca n-are irl, macar prietenii de-aici pot sa-i cunosc ceva mai bine (am luat obiceiul de a analiza oamenii, cred ca de pe forumuri mi se trage) fara sa imi poata face vreunul vreun rau.

4. Un mod de a petrece timpul. M-as fi plictisit rau doar cu televizorul...

5. Experienta (irl). Pot sa zic ca am vazut ceea ce altii nu au vazut, am "trait" experiente interesante ceea ce conteaza pentru mine. Aduce un pic de culoare vietii.

Si or mai fi...

Minusuri:

-niste grasime... se scoate cu un pic de work-out

-niste timp pierdut, niste examene ratate... probabil mai mult din cauza lenei decat pc-ului, insa hai sa-l facem tap ispasitor

-...in rest habar n-am

Link to comment
Share on other sites

+cativa prieteni si ceva implicatii in viata reala;

+o cunoastere mai aprofundata a naturii umane si a moravurilor aferente;

+o experienta de viata;

+o modalitate de refulare a nemultumirilor din rl;

-nici acum nu pot sa dorm mai mult de 3-4 ore pe noapte decat daca ma simt foarte rau sau sunt manga, ceva gen ora de culcare 3-4 dim si trezirea la 7-8;

-restante facute gratuit;

-ceva probleme de sanatate din cauza sedentarismului;

-inlocuirea vietii sociale cu una virtuala si poate ratarea multor ocazii pe acest plan. Desi aproape ca nu mai joc nimic in ultima vreme, vorba aia: Gamer amator: "get a life, dude"; Gamer pro: "A life? I don't need a life!!! I have lots of lives"

Bafta ppl :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

+ un mod placut de a petrece timpul

+ dezvoltarea imaginatiei

+ interactiune sociala lipsita de complexe si timiditate

+ posibilitatea de evadare din realitate si folosirea lumilor virtuale pe post de medicament

- tinand cont ca o sesiune serioasa de gaming tine de la 6 ore in sus in continuu, nu prea mai ramane timp pentru altceva

- caracterul obsesiv al unelor jocuri care duce la dependenta psihologica

- bani investiti in configuratia calculatorului pentru a putea juca ultimele noutati

- bani investiti lunar pentru activarea conturilor la majoritatea mmo-urilor

- lipsa interesului pentru dezvoltarea pe orice plan in viata

- oboseala cronica

- scaderea libidoului

- pierdutul notiunii timpului in fata calculatorului, inversatul zilei cu noaptea

- stare medicala proasta din cauza ignorantei fata de somn, mancare, miscare

- ignoratul vechilor prieteni si ale vechilor obiceiuri (vezi uitat la un film, citit o carte, iesit la o plimabre cu prietena / prietenul)

- pierderea capacitatii de exprimare orala fluenta, corecta

- inchidere in sine

- posibilitatea ridicata de aparitie a unor boli psihice precum schizofrenia, paranoia, borderline personality disorder (nu stiu termenul corect in romana)

keep playing :D

Link to comment
Share on other sites

Avantaje:

*Aumulezi noi cunostinte

*Un mod "destul" de placut sa iti pierzi timpul

*Cel mai important, distractia

*Nopti, zile, saptamani pierdute la un joc... de ex WoW :))

Dezavantaje:

*Automat uiti de prieteni, de tot..esty numai tu si jocul, asta e o problema grava, sa pierzi firea lucrurilor si sa uiti de lagaturile sociale.

*Strici ochii si creierul

*Iti poti deforma coloana daca stay cu ochii in pc toata ziua

*Se ajunge la dependenta, ceea ce e f grav !

Atat ! :D

Link to comment
Share on other sites

+ un mod placut de a petrece timpul

+ dezvoltarea imaginatiei

+ interactiune sociala lipsita de complexe si timiditate

+ posibilitatea de evadare din realitate si folosirea lumilor virtuale pe post de medicament

- tinand cont ca o sesiune serioasa de gaming tine de la 6 ore in sus in continuu, nu prea mai ramane timp pentru altceva

- caracterul obsesiv al unelor jocuri care duce la dependenta psihologica

- bani investiti in configuratia calculatorului pentru a putea juca ultimele noutati

- bani investiti lunar pentru activarea conturilor la majoritatea mmo-urilor

- lipsa interesului pentru dezvoltarea pe orice plan in viata

- oboseala cronica

- scaderea libidoului

- pierdutul notiunii timpului in fata calculatorului, inversatul zilei cu noaptea

- stare medicala proasta din cauza ignorantei fata de somn, mancare, miscare

- ignoratul vechilor prieteni si ale vechilor obiceiuri (vezi uitat la un film, citit o carte, iesit la o plimabre cu prietena / prietenul)

- pierderea capacitatii de exprimare orala fluenta, corecta

- inchidere in sine

- posibilitatea ridicata de aparitie a unor boli psihice precum schizofrenia, paranoia, borderline personality disorder (nu stiu termenul corect in romana)

keep playing :D

well asta e genul de post pe care daca l-ar citi unii parinti, am avea mult mai putini useri pe linkmania.

Link to comment
Share on other sites

well asta e genul de post pe care daca l-ar citi unii parinti, am avea mult mai putini useri pe linkmania.

incercam doar sa dau putin substanta motto-ului "linkmania. keep playing" :)

las k stie Edel ce zice

vb din proprie experienta :P

those were the nights my friend... vorbesc prin prisma a hmm... 9 ani de experienta pe putin. si nu condamn nimic, absolut nimic, doar constat.

Mai ales la sectiunea mu online,sunt unii care stau cu zilele in fata compului.

been there, done that. and probably will do again intr-o noapte de maxima plictiseala.

Link to comment
Share on other sites

+ un mod placut de a petrece timpul

+ multi prieteni noi din alte orase sau chiar, din alte tari

- pentru mine a fost dependenta

- nopti albe fara nici un sens :lol:

well asta e genul de post pe care daca l-ar citi unii parinti, am avea mult mai putini useri pe linkmania.

well, asta e genul de post

care nu are nici un rost

scurta poezie despre spam ;;)

Link to comment
Share on other sites

- tinand cont ca o sesiune serioasa de gaming tine de la 6 ore in sus in continuu, nu prea mai ramane timp pentru altceva

- caracterul obsesiv al unelor jocuri care duce la dependenta psihologica

- bani investiti in configuratia calculatorului pentru a putea juca ultimele noutati

- bani investiti lunar pentru activarea conturilor la majoritatea mmo-urilor

- lipsa interesului pentru dezvoltarea pe orice plan in viata

- oboseala cronica

- scaderea libidoului

- pierdutul notiunii timpului in fata calculatorului, inversatul zilei cu noaptea

- stare medicala proasta din cauza ignorantei fata de somn, mancare, miscare

- ignoratul vechilor prieteni si ale vechilor obiceiuri (vezi uitat l.a un film, citit o carte, iesit la o plimabre cu prietena / prietenul)

- pierderea capacitatii de exprimare orala fluenta, corecta

- inchidere in sine

- posibilitatea ridicata de aparitie a unor boli psihice precum schizofrenia, paranoia, borderline personality disorder (nu stiu termenul corect in romana)

Isn't it weird that i never experienced anything like that? well...i did play for 12 hours but...umm...my head just hurt (as i think i said in a post..)

Singurul lucru..mai rau...e ca atunci, de exemplu sunt intr-o instanta la un joc..la finalul unui joc...si vorbeste cineva cu mine....se intampla ceva....suna telefonul etc..nu aud nimic..sunt concentrat 100% asupra jocului...si uneori devii nervos si dai in pereti ( happened to me quite a lot )<- Specialy on Nintendo Wii golf recently...

Cat despre cazurile rare in care unu e nebun ,joaca manhunt si omoara o asistenta....nu cunosc pe nimeni care sa fii facut chestii de genul asta...si nici nu cred ca voi cunoaste....(only chinese people can kill themselfs cause of WoW)..or only USA people can think that you can actually do what you see in Manhunt..)

Si de ce ar infulenta gaming-ul..umm..paranoia??Nu pot sa imi imaginez cum ai putea deveni paranoic jucand??

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...