Jump to content
Lancelot

Viata de Gamer

Recommended Posts

Ce v-a adus bun viata de gamer..pe care presupun ca multi dintre voi o ducesti avand in vedere specificul forumului pe care activati?

Si cam..cu ce va dauneaza aceasta in opinia voastra?>

+ relaxare fun..mai scapi de grijile cotidiene..un numar relativ de cunostinte mai mult sau mai putin placute

- distruge viata sociala :) cu asta s-ar cam spuen totul..plus efectele negative asupra sanatatii..

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde cum o iei

1.Gamer (Maniac)

2.Gamer (Just 4 fun) :D

Astia maniaci intotdeauna sunt disperati dupa anumite jocuri pe care le joaca ani si ani de zile

Astia "just 4 fun" din cand in cand in fata calculatorului pt un joculetz mic si relaxant :)

Eu ma incadrez in categoria 2. joc si eu Counter strike, da` nici chiar inrait sa stau 24/7 cum alti impatimitzi stau :)

Ce mi`a adus viata de gamer ?

Prieteni noi de prin alte tari si din Romania :right: :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Dupa aproape 3 ani pot sa zic ca viata de gamer este cel mai rau lucru ce se poate intampla unei persoane (gamer dependent).

+ nimic, doar daca scoti bani (testerii si cam atat - restul gamer'ilor la noi in tara mai mult cheltuie decat castiga, imposibil sa ajungi la noi in tara sa castigi de pe urma unui joc, atat cat sa zici ca poti trai (dincolo se poate))

- nevoie de bani (in lumea shooter'elor), de exemplu la CounterStrike1.6 sa facem o lista:

- mouse (am cheltuit cam 5 mil daca nu mai mult);

- pad (in jur de 2 mil);

- casti (in jur de 5 mil).

Lista poate continua cu multe altele cum ar fi:

- ai nevoie de un interviu - sa te angajezi la o firma (poi dupa un an de joc si nimic altceva (invatat) la inteviu te prezinti praf)

- incepi sa pici examene intr-o prostie ca doar..."am jucat, am rupt server'ul"

Lista poate continua!

Link to comment
Share on other sites

pot spune ca si eu sunt destul de dependent si nu mai stiu cum sa scap

plusuri nu vad

minusuri ar fi o multime: iti distrugi viata sociala, aspectul fizic, devii monoton, n-ai chef de nimic doar de jucat, cheltui bani cum a zis si ooo1o1o1 etc

Link to comment
Share on other sites

Ca plusuri pot zice ca am acumulat (de ~10 ani de gaming, de la 5-6 ani am inceput) experienta destul de multa.

Minus nu am (dupa modul meu de joc) deoarece nu ma obsedeaza un singur joc cativa ani buni. Eu spun ca jocurile nu mi-au afectat sociabilitatea generala, sunt intr-un anumit fel de cand ma stiu.

Link to comment
Share on other sites

+ mi-am facut multi prieteni pe o gramada de jocuri, ma relaxeaza ... nu pot spune ca sunt computer addict ... ma joc cam 5 ore pe zi ... ca la lucru nu atat de ocupat si altceva de facut nu imi ramane decat sa ma joc, sa ma uit la filme, pe net sau sa ascult muzica.Si imi ajunge cat butonez la lucru ... acasa cand vin mananc, fac o pauza la TV, merg la bazin 2 ore zilnic ca sa ma mentin cat de cat apoi prin oras cu prietenii ... desi am si acasa PC, rareori ma ating de el ... eventual vreun film, ceva muzica, mai o conferinta pe mess ... de jucat nu ma joc acasa ... doar rareori cand nu am insomnii ...

- ar fi cateva ... cele pe care le-a spus si Zym3r

Link to comment
Share on other sites

Pot spune ca am avut si eu luni bune in care n-as fi facut altceva decat sa ma joc. Dar, dupa aceea, se defecta PC-ul si nu-l reparam perioade lungi.

In prezent am unele perioade in care ma joc. De exemplu, zilele astea ma distrez cu "Pharaoh" si "Zeus". Apoi, probabil ca vor urma 2-3 saptamani in care n-o sa mai joc nimic. Nici MMO-uri nu are rost sa incep sa joc, pentru ca stiu ca nu ma tine "mania" mai mult de cateva zile.

Baschetul e mai bun. Cartile sunt mai bune. Iesirile sunt mai bune. Chiar daca nu am cu cine sa ies (mai sunt astfel de zile), merg in oras si vorbesc cu fete necunoscute, o iau pe una dintre ele la un suc si imi imbunatatesc abilitatile de comunicare.

Gamerii dependenti nu au nevoie de tratamente sau alte minunatii. Astea sunt facute doar pentru ca niste indivizi isteti sa scoata bani. E nevoie doar de un mare efort ca sa iasa din casa de 3-4 ori si sa vada ca soarele e pe cer si lumea e vesela si fara orci. Apoi, vor iesi din pura placere.

Ca sa raspund la intrebare:

1. plusuri: relaxare, daca nu te joci in exces; stimularea imaginatiei (ceea ce poti obtine si de la o carte);

2. minusuri: lipsa vietii sociale; sedentarism; aspect fizic neplacut (da, palid si cu ochii in fundul capului); pierderea contactului cu realitatea; eventuale afectiuni psihice; dependenta; facturi mari la energia electrica; dezvoltarea placerii de a fi o leguma.

Link to comment
Share on other sites

in timpul vacantei e misto sa fii un gamer , ai satisfactii , iti hranesti dependenta :) te bucuri , te uimesti ( asta doar daca ai net acasa :P , aici ma refer la mmo-uri )

cand nu ai net acasa si esti in timpul scolii mai bine lasate de spoturl asta , doar in weekend 4-5 ore :P..

anyway e distractiva viata de gamer :P

Link to comment
Share on other sites

Gamerii dependenti nu au nevoie de tratamente sau alte minunatii. Astea sunt facute doar pentru ca niste indivizi isteti sa scoata bani. E nevoie doar de un mare efort ca sa iasa din casa de 3-4 ori si sa vada ca soarele e pe cer si lumea e vesela si fara orci. Apoi, vor iesi din pura placere.

Deci spui ca modul tau de a vedea viata si fericirea sunt universal adevarate pentru toti oamenii?

Link to comment
Share on other sites

dependent de joace... nu e cazul, de net nici aici...

de jucat joc in general seara si putin dimineata, restul timpului sunt ocupat cu diverse treburi, ocazional mai prind cateva minute dupaamiaza sa deschid pc-ul

oricum in afara de cs si tiberium wars nuprea joc altceva (rareori ma apuc de alte joace... abia astept Fallout 3 sa il intorc pe toate partile)

bani investiti in pc au fost doar ca sa fie cat decat binisor, nu ma omor dupa orice kkt high-end sau "din cauza ca la moda" printre cei ce se intituleaza gameri, deci mai mult de 110 lei pt 1gb de rami si vreo 2 coolere nu am bagat in pc

ba chiar pot spune ca am castigat bani (si chiar amici) de pe urma pasiuniii mele pt pc, deoarece sunt multi care ma cheama sa iil ajut cand nu le mere pc-ul (cum vor ei)

Link to comment
Share on other sites

Deci spui ca modul tau de a vedea viata si fericirea sunt universal adevarate pentru toti oamenii?

on topic ceva de adaugat?.. :dontknow:

se poate sa postati si fara a da quote si sa faceti o afirmatie filozofica despre ce a spus unul mai sus..pur si simplu ceva on topic ar fi nice

Link to comment
Share on other sites

dependent de joace... nu e cazul, de net nici aici...

de jucat joc in general seara si putin dimineata, restul timpului sunt ocupat cu diverse treburi, ocazional mai prind cateva minute dupaamiaza sa deschid pc-ul

oricum in afara de cs si tiberium wars nuprea joc altceva (rareori ma apuc de alte joace... abia astept Fallout 3 sa il intorc pe toate partile)

bani investiti in pc au fost doar ca sa fie cat decat binisor, nu ma omor dupa orice kkt high-end sau "din cauza ca la moda" printre cei ce se intituleaza gameri, deci mai mult de 110 lei pt 1gb de rami si vreo 2 coolere nu am bagat in pc

ba chiar pot spune ca am castigat bani (si chiar amici) de pe urma pasiuniii mele pt pc, deoarece sunt multi care ma cheama sa iil ajut cand nu le mere pc-ul (cum vor ei)

Aproape ca never :D

Link to comment
Share on other sites

on topic ceva de adaugat?.. :dontknow:

se poate sa postati si fara a da quote si sa faceti o afirmatie filozofica despre ce a spus unul mai sus..pur si simplu ceva on topic ar fi nice

On topic e "+1" aparent..

Bun la jocuri : tine prostii ocupati

Rau la jocuri : mareste ego-ul prostilor

Sa dormi la noapte linistit ca am raspuns eu on-topic.

Link to comment
Share on other sites

On topic e "+1" aparent..

Bun la jocuri : tine prostii ocupati

Rau la jocuri : mareste ego-ul prostilor

Sa dormi la noapte linistit ca am raspuns eu on-topic.

amaizing ce profund....

da vad ca si forumul are ptr unii cam acelasi efecte :cool2:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...