Jump to content
Guest Invisible

Romtelecom creste vitezele prin ADSL

Recommended Posts

Guest Invisible

Romtelecom creste vitezele prin ADSL

Pana la data de 18 septembrie toti cei peste 200.000 de clienti pentru internet de banda larga prin ADSL ai Romtelecom vor beneficia de viteze marite, atat pentru download, cat si pentru upload, anunta un comunicat remis de companie.

Trecerea la viteze mai mari se face automat si gratuit pentru toti clientii. Procesul de migrare a inceput deja si se desfasoara progresiv pentru a evita orice probleme pentru utilizatori, pana in acest moment fiind migrati deja 50% dintre clienti, conform comunicatului.

Cea mai mica viteza pentru internet prin ADSL de la Romtelecom se dubleaza de la 512 kbps la 1 Mbps, iar tariful acestui abonament ramane de 7,5 euro (fara TVA). Cresteri de viteza au fost operate pentru toate abonamentele la internet prin ADSL. Pentru ClickNet Business viteza creste la 6 Mbps, iar pretul scade de la 49 euro, la 24,5 euro lunar, fara TVA.

Astfel, pana la 31 octombrie 2007, clientii noi ClickNet primesc reduceri de 50% pe viata pentru abonamente plus un telefon DECT sau primele trei luni de abonament gratuite pentru contractele semnate pe un an, respectiv sase luni de gratuitate pentru contractele de doi si trei ani.

Pentru toti clientii ClickNet, Romtelecom ofera diferite modemuri ADSL care pot fi dobandite inclusiv gratuit in functie de perioada pentru care se incheie contractul. Daca un client doreste sa inchirieze unul dintre modemurile ADSL AST 330 USB, ADSL AST 516 1XETH, ADSL AST 546 4XETH sau ADSL AST 585 Wi-Fi, beneficiaza de 50% reducere la activarea, instalarea, precum si la chiria acestuia.

Romtelecom a inregistrat in trimestrul al doilea un profit net de 1,4 milioane euro, dupa ce in perioada similara a anului trecut afisase pierderi de 4,2 milioane euro, iar veniturile au ramas constante, in jurul a 217 milioane euro.

Sursa: Newsin

Link to comment

Ma mir :) daca te-apuci sa downloadezi ceva de pe net avand romtelecom, te apuca toti draci.

Eu as zice ca te apuca toti dracii daca downloadezi avand rds,cand vezi viteza 500kb,pe urma 700kb esti bucuros ca a crescut dar in secunda urmatoare ai 5kb,pe urma 10kb,iar intrun sfarsit cade netu :rofl1:

Link to comment

Eu as zice ca te apuca toti dracii daca downloadezi avand rds,cand vezi viteza 500kb,pe urma 700kb esti bucuros ca a crescut dar in secunda urmatoare ai 5kb,pe urma 10kb,iar intrun sfarsit cade netu :rofl1:

De muuult nu mai e RDS asa ....

In ultimul an mi-a cazut netul doar odata, dar a fost rezolvat dupa 1-2 ore.

Clicknet are costuri prea mari pentru ce ofera, in comparatie cu RDS :P

Link to comment

Am clicknet , is multumit , voi dowlodati din retea cu 1mb/s or w/e ...dar ,eu , pe servere de swbf2 , LOTRO , WoW si alte online games (si xbox live ) am ping putin , lag putin , si de pe xbox live downlodez super bine ...

Eu inca platesc 2mil la Clicknet ( nu am upgradat sa platesc mai putin) si viteza mea..e de...4mb or something...ar trebuie sa mi se faca 8 or something..gr8!:D

Cu tot cu adsl...umm..10-16?:D

Nop , viteza mea e constanta , imi place la clicknet ca cu 8 torrente deschise ( speed ..cam...50 kb/s la fiecare) mergea cu 150kb/s si la filefront and etc..so..great:D

Downlodez..hm..cam...8 filme pe zi..cu bit lord-ul deschis cam 6-7 ore....cam 700mb-2gb fiecare :)

Link to comment

Am clicknet , is multumit , voi dowlodati din retea cu 1mb/s or w/e ...dar ,eu , pe servere de swbf2 , LOTRO , WoW si alte online games (si xbox live ) am ping putin , lag putin , si de pe xbox live downlodez super bine ...

Eu inca platesc 2mil la Clicknet ( nu am upgradat sa platesc mai putin) si viteza mea..e de...4mb or something...ar trebuie sa mi se faca 8 or something..gr8!:D

Cu tot cu adsl...umm..10-16?:D

Nop , viteza mea e constanta , imi place la clicknet ca cu 8 torrente deschise ( speed ..cam...50 kb/s la fiecare) mergea cu 150kb/s si la filefront and etc..so..great:D

Downlodez..hm..cam...8 filme pe zi..cu bit lord-ul deschis cam 6-7 ore....cam 700mb-2gb fiecare :)

asta incercam si eu sa explic,ca am vazut pe cineva,nu mai stiu cine ca ia zis lu unu care voia sasi puna clicknet ca cica nare pinguri bune la serverele de jocuri :dooh: .eu de ex spre sv de mu linkmania am 22ms constant,asta e ping slab? :hair:

Link to comment

Confirm cresterea vitezei. Preturi foarte mari erau in ianuarie si in 2006 , cand era 60 lei cam asa 512 kbps , eii acum mie mi s`a dublat viteza ieri , si de vreo 2 luni tarifele sunt micsorate la 1 mbps.

V`ati format o parere proasta despre Clicknet si despre Romtelecom , nu este asa , ofera servicii concurentiale cu RDS`u . UPC nu se pune pentru ca s`a transformat intr`o varza .

Link to comment

3mb cu 12.5 euro nu mi se pare mult,mai ales ca viteza e constanta,acum serios poate sa zica vreun abonat clicknet ca ia scazut viteza??ma refer cand downloadezi de pe siteuri cu upload bun,nu de pe un torrent cu 3 seedsuri :)

e prastie , la RDS cu fibra nu simiti nimica ;) turuie fibra .

ClickNet= preturi mari , viteze mici

RDS= preturi mici ,viteze mari

Link to comment

Eu as zice ca te apuca toti dracii daca downloadezi avand rds,cand vezi viteza 500kb,pe urma 700kb esti bucuros ca a crescut dar in secunda urmatoare ai 5kb,pe urma 10kb,iar intrun sfarsit cade netu :rofl1:

Hmm eu la abonament de 9$ scot cu 5 mega de pe dc ( cu rds ) si de pe siteuri romanesti cu peste 500kb lejer. Deci romtelecom mai trebuie sa creasca :P

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...