Jump to content
AngelGirl

Fericirea...

Recommended Posts

Un profesor de filozofie a explicat fericirea ca un raport intre satisfactii si dorinte.

fericirea = satisfactii/dorinte < 1

Oameni fericiti nu exista pentru ca niciodata nu ai tot ce-ti doresti, cand obti ceva iti doresti ceea ce nu ai.

Cu cat discrepanta intre dorinte si indeplinirea lor (satisfactia) este mai mare cu atat nefericirea e mai mare.

Ca sa reduci nefericirea fie maximizezi numaratorul, fie reduci numitorul.

Ca sa nu fi nefericit(a) sunt doua alternative

- sa-ti satisfaci dorintele luptind pentru realizarea lor

- sa reduci dorintele, pana la a te multumii cu ce ai.

Voi ce credeti? Este vreo persoana care poate spune cu mana pe inima :"Eu sunt fericit(a), am tot ce-mi doresc, nu mai am nevoie de nimic"?

Link to comment
Share on other sites

una dintre cele mai proaste remarci = "Oameni fericiti nu exista pentru ca niciodata nu ai tot ce-ti doresti, cand obti ceva iti doresti ceea ce nu ai."

cum adica? daca esti om rational, cu o oarecare bunastare, cu o relatie sociala avansata si realizat pe plan profesional, nu exista sa nu fii fericit.

Link to comment
Share on other sites

defineste cuvantul "fericire" pt a primi un raspuns cat mai clar...

in functie de context acest cuvant are mai multe semnificatii.

si da omul nu este fericit (per toatal) si chiar multunit fiindca tot timpul gaseste ceva doreste si nu poate obtine, de la bani pana la sanatate si chiar nemurire

Link to comment
Share on other sites

Cum sa te gandesti sa explici fericirea printr un raport? Nu poti gandi asa pragmatic ... oricat de filozof ai fii. Eu de exemplu am fost foarte fericit cand am ajuns la al doilea parc de distractii ca marime din europa.Si poate ca nici nu stiam ca o sa ajung acolo.. ideea este ca fericirea te poate lua prin surprindere... sau poate ca nu te gaseasca o perioada lunga de vreme. Chiar si oameni trecuti prin tot felul de mizerii ajung sa fie fericiti la un moment dat.. eu sunt un om fericit.

Link to comment
Share on other sites

e o idee proprie nu trebuie ca toti sa creada la fel ... insa si eu sunt de acord cu el... pentru ca de multe ori mi s-a intamplat sa imi doresc ceva si apoi cand capat acel ceva sa vreau si mai mult apoi si mai mult ....

acum o intrebare : unui cersetor de pe strada ii dai 1 cozonac si unui presedinte ii dai o masina ultimul ragnet . cine va fi mai fericit ???

Link to comment
Share on other sites

Voi ce credeti? Este vreo persoana care poate spune cu mana pe inima :"Eu sunt fericit(a), am tot ce-mi doresc, nu mai am nevoie de nimic"?

Sunt multi care pot spune asta la un moment dat, dar daca ii mai intrebi dupa perioade de timp, nu iti vor da acelasi raspuns. Daca fericirea se confunda cu perfectiunea, atunci nu e de atins.

Si raportul e adevarat, dar foarte instabil. Poti obtine tot ce-ti doresti, dar nu poti pastra tot. Si dorintele pot fi reduse doar pana la un anumit punct.

In cel mai bun caz poti adopta un optimism deprimant si te poti bucura de alternanta dintre bucurie si tristete.

Link to comment
Share on other sites

fericirea = satisfactii/dorinte < 1

ce descrii tu aici e multumirea, nu fericirea. si ca sa nu fiu in totala discrepanta cu definita fericirii data de voi in acest topic, poate fi vorba maxim de fericirea ta sau fericirea altuia.

poate putem incerca sa privim fericirea ca pe ceva universal valabil, spre care ar trebui sa tindem cu totii. ca pe un adevar universal valabil, pe care trebuie sa-l imbratisam. poate ca intr-adevar fericirea are de-a face cu adevarul. poate ca recunosterea, intelegerea si acceptarea adevarului e primul pas inspre sansa la fericire. odata descoperit adevarul, poti incepe sa cladesti ceva pe baza lui. poti alege daca impartasesti lumii ceea ce cladesti sau cladesti doar pentru tine. indiferent de alegere, doar asta poate fi drumul corect. si intr-adevar, fericirea tine de multumire, dar nu de multumirea obtinerii unei masini noi, a unui barbat / unei femei ok sau a unei situatii materiale bune. ci de multumirea care te face sa simti ca lumea e a ta, prin prisma frumusetii ei, a tot ce se intampla si a tot ceea ce faci tu sa se intample.

Ca sa nu fi nefericit(a) sunt doua alternative

- sa-ti satisfaci dorintele luptind pentru realizarea lor

- sa reduci dorintele, pana la a te multumii cu ce ai.

ca sa nu fii nefericit(a), poate. ca sa fii fericit(a), in nici un caz.

Voi ce credeti? Este vreo persoana care poate spune cu mana pe inima :"Eu sunt fericit(a), am tot ce-mi doresc, nu mai am nevoie de nimic"?

da, eu :)

sunt ironica, desigur. uite... si eu am fost dezamagita in ultima vreme de o gramada de intamplari, s-a jucat viata cu mine si lumea cu sufletul meu de m-a intors pe dos. sunt intr-adevar trista de cateva luni incoace in continuu. si n-a fost asta defel prima data. singurul sfat pe care-l pot da... fii puternica, nu presupune adevarul, cauta-l, si mai ales nu-i lasa pe altii sa te darame consecvent. cateodata e bine sa citesti printre randuri, postul asta e de la mine pentru tine cu sincera simpatie. si nu persevera in distrugere, mai ales in autodistrugere. invata din trecut si mergi mai departe cu capul sus.

acum o intrebare : unui cersetor de pe strada ii dai 1 cozonac si unui presedinte ii dai o masina ultimul ragnet . cine va fi mai fericit ???

presedintele, evident. cersetorul mananca cozonacul si se intoarce la viata lui mizera. fericirea se construieste, nu se primeste.

Link to comment
Share on other sites

aici se discuta de fericirea permanenta, pe termen lung sau de cea de moment?

deasta am cerut o definitie a fericirii, fiecare om are propria "fericire" depinde de mentalitatea si educatia lui, eventual si de mediul in care traieste

ps: partial sunt deacord cu edelweiss (desi nu imi place apa minerala edelweiss), fericirea se construieste, dar poate disparea dintr-o mica/mare neatentie...

Link to comment
Share on other sites

gexy, stop spamming :D

Eu zic ca afirmatia e corecta, mereu aflii de ceva nou , pe care nu poti sa il ai ,asta , te poate face trist, sau , nu pe deplin fericit

Un exemplu:

Ionel vrea calculator . Ionel primeste calculator . Sta el pe calculator...cauta toate programele...etc..joaca soiltaire ...Dupa 4 zile , Ionel e trist , nu are internet! Ionel isi ia internet , vorbeste cu prietenii, downlodeaza jocuri gratis ( joaca silkroad =)) ) ..si..eh..se plictiseste...Ionel vrea WoW , ia WoW, peste 2 luni..nu mai are bani sa platesca..vede ca altii au console, isi ia o consola , ii place , eh , acuma vrea jocuri, s-a saturat de atatea jocuri , etc....Ionel ia 8 ...e trist..nu mai vrea nimic...sterge jocurile din nervi , cumpara cd-uri cu muzica...se strica calculatorul..etc

Nu poti fi fericit pe deplin niciodata....dau exemplu un prieten de al meu:

Vrea xbox360 de...4-5 luni..dar nu are inca bani...e very sad...right?Well...isi ia xbox360...sta ..se uita ca la un bibelou..n-are jocuri....strange bani..isi cumpara jocuri...dupa aia vrea xbox live..etc etc etc etc...

Eu,personal , pot fi fericit deplin doar pe moment , cand obtin ceva pe care l-am vrut atat de mult , si uit de toate celelalte lucruri pe care le vreau..apoi...fericirea ta este din nou 40-50-60%..etc..

Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun..oh.....and also, dupa cum spune cineva, poti fi fericit doar pe anumite planuri....

Link to comment
Share on other sites

eu acum nu sunt fericit deloc :) dar daca imi dai 3 mil imediat zambesc :D, tre sa ai ceva bani sa fi fericit nu neaparat zeci de milioane ci cat sa iesi la suc si la pizza cand te cheama cineva si pe la disco :)

asta in cazui in care nu ai suferinte in dragoste si in viata de zi de zi si nu iti cad belele pe cap cel putin 3 pe saptamana ;)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...