Jump to content
AngelGirl

Cele mai stupide intrebari puse la interviuri

Recommended Posts

In diversele inteviuri pentru angajare la care am participat am fost asaltata cu intrebari de o stupiditate extrema. Iata cateva exemple (comentariile nu-mi apartin, le-am gasit pe un blog).Daca mai stiti si altele... :beer:

# Unde te vezi peste cinci ani? (cu varianta “Care sint obiectivele tale pe termen lung?”)

Din punctul meu de vedere este cea mai stupida intrebare pe care i-o poate cineva pune unui candidat. Ce vrei sa faci cu mine, sa ma iei de barbat? Reconstruiesti strategia pe termen lung a firmei (in cazul fericit in care exista) ca sa se potriveasca cu obiectivele mele? Imi dai sfaturi de cariera? Marturisesc ca eu peste cinci ani ma vad violindu-te anal (daca esti femeie) sau taindu-ti capul cu toporul (daca esti barbat), te face mai fericit sau mai fericita raspunsul meu? De fapt habar n-am unde ma vad si ma intereseaza la fel de mult cit te intereseaza si pe tine, dar daca ai pus intrebarea asta probabil ca deja stiu unde nu voi fi peste cinci ani: in firma asta.

# Lucrezi bine sub presiune?

De ce, voi in firma asta n-ati auzit de planificare? Situatiile de criza sint la voi norma? Nu, nu lucrez bine “sub presiune”, in general ma simt bine la o presiune atmosferica normala de 101,325 kPa. Presiunea mai ridicata imi creste temperatura si ma face sa nu mai gindesc corect, sa fac fel de fel de greseli si sa nu mai respect termenele. Daca nu sinteti in stare sa va planificati treaba ca lumea macar incercati sa disimulati asta la interviuri.

# De ce ai aplicat la acest job?

Simplu, sufar de o boala speciala care ma face sa caut agramatii ce se cred interesanti cind folosesc gresit cuvinte importate din engleza in toate locurile posibile. Sper sa o aud si pe aia cu incentivizarea, pe aia cu bonusul sau macar pe aia cu trainingul.

# De ce ai plecat de la ultimul loc de munca?

Ce testeaza intrebarea asta oare? Capacitatea de a minti creativ? Evident ca n-o sa spui “am plecat pentru ca seful meu era un bou si nu-l mai suportam”, ci o sa invoci un motiv imbecilo-corporatist gen “ma simteam plafonat” sau “imi limita cresterea profesionala”, chiar daca ai plecat pentru ca ai fost prins jucind Solitaire in sedinta sau pentru ca ti s-a pus pata pe colegul care cistiga cu 10% mai mult decit tine.

# Esti dispus sa te adaptezi la situatii noi / calatoresti / inveti lucruri noi / te reorientezi profesional?

Intrebare-capcana care se traduce cam asa: “noi in firma habar n-avem ce dracului am putea face cu tine dupa ce se termina proiectul de acum, asa ca ne gindim sa te inchiriem la straini, sau poate sa te punem la maturat firma, eventual ai putea sa faci si ceva tehnoredactare, dansuri exotice seara si contabilitate daca situatia o cere”. Aceasta intrebare este semnul clar ca, in afara cazului in care esti muritor de foame si disperat sa te angajezi, e momentul sa te ridici si sa pleci.

Link to comment
Share on other sites

Da, sunt cam stupide dar des intalnite.

Mie cel putin intrebarea "De ce ai plecat de la ultimul loc de munca" m-i se pare normala deoarece trebuie sa stie ce te-a nemultumit, sa vada daca nu te-ai confrunta cu aceeasi chestie si la potentialul nou loc de munca.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:# Unde te vezi peste cinci ani? (cu varianta “Care sint obiectivele tale pe termen lung?”)

Raspuns:Peste 5 ani ma vad pe scaunul pe care stai tu iar tu pe scaunul pe care stau eu ! BUM !

Intrebare:# Lucrezi bine sub presiune?

Raspuns:Atunci lucrez mai bine :D

Intrebare:# De ce ai aplicat la acest job?

Raspuns:ca sa ajung bogat =))

Intrebare:# De ce ai plecat de la ultimul loc de munca?

Raspuns:pt ca era borring

Intrebare:# Esti dispus sa te adaptezi la situatii noi / calatoresti / inveti lucruri noi / te reorientezi profesional?

Raspuns:atata timp cat sunt platit bine de ce nu :P

ia niste raspunsuri asa la caterinca =))

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt stupide intrebarile. De obicei sunt insotite si de intrebarea "da-mi un exemplu" si prin fiecare intrebare se poate urmari un scop anume specific fiecarei intrebari sau un scop general specific unui stil de interviu. Se pot pune intrebari aparent stupide (gen: daca ai fi un copac care ar fi acela?) intrebari la care nu se asteapta un anume raspuns ci se evalueaza capacitatea de a trece peste situatii aparent ilogice si fara o legatura cu angajarea, se evalueaza abilitatile de comunicare, daca esti un om hotarat sau nu, etc.

1. Este bine cotat un candidat care are un tel, un obiectiv, indiferent daca acel tel nu are legatura cu jobul la care aplica.

2. Stresul, presiunea si in general aparitia unor situatii neprevazute in planificare sunt specifice firmelor care activeaza in domeniul vanzarilor. Sunt angajati care care in conditii de presiune clacheaza.

3. Se urmareste motivarea ta de a munci. Eu de exemplu am avut oameni la interviu care la intrebarea "de ce vrei sa te angajezi?" (o intrebare stupida pentru unii) mi-au raspuns ca se plictisesc acasa si ca banii nu sunt o problema ca tata are bani la greu :blink: .

4. Bine s-a spus in primul post sunt unele intrebari care "testeaza capacitatea de a minti creativ" dar totusi un bun observator poate sa-si dea seama cand un candidat minte in legatura cu ceva.

5. Eu de exemplu as raspunde la intrebarea asta cu calatoritul ca nu sunt dispus pentru ca am familie si nu vreau ca jobul sa-mi influenteze relatia cu familia mai mult decat este necesar.

Deci nu va mai ganditi la un interviu ca intrebarea x nu are sens pentru ca toate au sens. Poate nu-l observati voi insa el exista. (si asta doar daca cel care tine interviul este profesionist si nu citeste intrebarile din agenda pentru ca asa a vazut el ca se tin interviurile dar nu intelege nici el nimic din ele).

Link to comment
Share on other sites

heh, un psiholog dependent de sinucidere (conform semnaturii) :) oldman are perfecta dreptate.

poate termenul potrivit nu era intrebari "stupide", ci intrebari "incomode". cel mai frumos lucru la intrebarea "unde te vezi peste 5 ani?" e zambetul intervievatorului in timp ce rosteste intrebarea, concomitent cu zambetul tau in timp ce auzi intrebarea formulandu-se in slow motion :) evident ca pe drum inspre interviu te-ai gandit cum sa raspunzi exact la intrebarea asta (trebuie un raspuns specific pt fiecare firma in parte) si raspunsul ti se pare inca extrem de stupid. adica... frustrarea din tine te-ar face sa te ridici si sa intrebi, dand cu pumnul in masa: "unde naiba crezi ca ma vad cand eu as veni la firma asta doar pt salar si vreau sa stau max un an doar pt ceva experienta?"

inca o intrebare "incomoda"... "te-ar deranja rutina in activitatea profesionala?" auch... ok... dublu tais... daca zic "da", e naspa, clar ca orice job implica si rutina; daca zic "nu", mai naspa, par o persoana careia nu-i plac provocarile, diversitatea, care se plafoneaza.

uite o intrebare totusi idioata... "care crezi ca sunt punctele tale slabe?" aha... riiiiiight... adica voi chiar credeti ca eu o sa va zic acum ca sunt lenesa, dezorganizata, ametita? raspunsul cheie la o astfel de intrebare e destul de dificil... trebuie sa gasiti atribute care sa poata fi interpretate si drept calitati, si drept defecte. ceva de genu: "sunt cateodata un pic delasatoare, DAR atunci cand am o motivatie puternica am randament maxim". e treaba lor sa stie sa te motiveze :P

alta chestie importanta... personalizati-va cv-ul, daca mi se permite formularea asta. pt fiecare tip de job, prezentati in cv detaliile relevante pt acel tip de job. am patit sa ma duc la un interviu pt un post de programator si sa ma intrebe: "observ ca in cv ai scris ca in timpul facultatii ai activat in diverse ong-uri, ca ai fost trainer etc. nu crezi ca un job de 8 ore in fata calculatorului nu ar fi potrivit pentru un astfel de om?" well ups damn it. evident, un raspuns politicos gen "alea erau activitatile mele din afara facultatii, formarea mea profesionala este cea de inginer, am invatat destul ca sa devin unul" merge... doar ca... nici raspunsurile politicoase, nehotarate, de mijloc, lipsite oarecum de atitudine nu satisfac prea mult.

astea-s cateva sfaturi din nu prea vasta experienta proprie. bafta la interviuri :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...