Jump to content
blk

ZEITGEIST, The Movie

Recommended Posts

Guest stefteo21

Sunt atatea indicii consider eu. Sa luam de exemplu natura... un sistem perfect creat, fiecare vietate are rolul ei fara de care natura nu ar fi la fel.

Link to comment
Share on other sites

stefteo21 , nu e bine sa o iei pe calea fanatismului. Vad ca deja sari cu acuze cum ca cei care cred in alte teorii au creiere de maimuta , etc. Vezi ca inchizitia a disparut de ceva vreme. Cum zici tu ca nu crezi in teoria hazardului , la fel zic si eu ca ma indoiesc ca o singura "creatura , faptura , duh sau cum i se mai zice ..." a avut imaginatia sau nu stiu cum sa ii zic, sa dezvolte viata in atatea feluri. Hai sa fim seriosi , de multe ori ne uitam la animal planet sau alte canale tv cu documentare si vedem atatea vietati ciudate si aparent fara niciun scop , incat e greu de sustinut si ce zici tu ( e prea mare diversitatea ). Ah da , eu nu am nimic cu cei care cred , e dreptul lor , dar urasc un lucru la orice religie. Nicio fapta din biblie nu poate fi dovedita in felul in care a fost scrisa. Poate cel mult fi atestata temporal , in rest nu exista absolut nicio dovada de vreo minune sau alta minunatie. Cel mult exista marturia cuiva. La fel ca in orice alt fenomen paranormal.

Link to comment
Share on other sites

Sunt atatea indicii consider eu. Sa luam de exemplu natura... un sistem perfect creat, fiecare vietate are rolul ei fara de care natura nu ar fi la fel.

Ai perfecta dreptate aici .Rolul celor ca tine este sa ma enerveze pe mine . Despre film . L-am vazut , interesant insa trebuie si putina documentare dupa ce il vezi sa fii sigur ca nu este doar un film propagandistic . Nu stiu ce sa spuns , partea cu religia mi-a placut insa BF si WTC e deja o telenovela .

Link to comment
Share on other sites

A meritat timpul petrecut pentru a-l viziona si pot spune ca nu a facut decat sa-mi intareasca propriile convingeri in legatura cu religia. Il puteti considera un documentar, nu material de propaganda cum insinueaza unii, pentru ca oricum cei care au anumite idei bine cladite si stabile nu si le vor schimba nici daca le oferi argumente imbatabile ("Crede si nu cerceta").

[omegga], atunci cand murim ajungem hrana pentru viermi, ne descompunem si ramane doar un schelet din noi care se va deteriora in timp si o amintire in sufletul celor care ne-au iubit care la randul ei se va sterge odata cu moartea lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

[omegga], atunci cand murim ajungem hrana pentru viermi, ne descompunem si ramane doar un schelet din noi care se va deteriora in timp si o amintire in sufletul celor care ne-au iubit care la randul ei se va sterge odata cu moartea lor.

Te contrazici singur ? :D Nu crezi in Dumnezeu si in viata dupa moarte, dar ai suflet. Sufletul este ceva strans legat de Dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma contrazic deloc, sufletul, in conceptia mea, reprezinta totalitatea sentimentelor si gandurilor pe care le avem. E o diferenta de semantica pentru noi 2 in legatura cu acest cuvant, deoarece avem convingeri proprii total diferite in legatura cu subiectul divinitate. Tu vezi conceptul de Dumnezeu in majoritatea lucrurilor, eu nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

De unde crezi tu ca vin sentimentele daca nu din ceea ce eu numesc "suflet" ? Cum le conshtintizezi ? Sa nu-mi zici si tu ca iubesti cu creierul ca am mai primit raspunsul asta si mi se pare o prostie.

Link to comment
Share on other sites

Te contrazici singur ? :D Nu crezi in Dumnezeu si in viata dupa moarte, dar ai suflet. Sufletul este ceva strans legat de Dumnezeu.

Sufletul sau constiinta sunt acelasi lucru . Biserica se crede mai originala si ii spune suflet pe cand stiinta o numeste constiinta . Parerea mea e ca dupa ce murim asta e . Show's over . Nimic. Din pacate nu cred ca mai exista ceva dupa cu toate ca mi-as fi dorit sa fie . E aiurea sa se piarda atatea cunostinte cand omul moare dar asta e . Unii mor altii se nasc .

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Explicati-mi in termeni stiintifici emotia, bucuria, supararea. Dar in principal emotia, pentru ca toti stim cum se manifesta si nu cred ca tine de constiinta.

Link to comment
Share on other sites

E aiurea sa se piarda atatea cunostinte cand omul moare dar asta e . Unii mor altii se nasc .

Cunostiinta nu se pierde , ea se invata de cei care se nasc, o invata de la cei care o stiu si o exprima prin diferite metode (carti , referate , doctorate etc.) orice poate fi inteles de o alta finta umana. Nimeni nu se naste invatat.

Filmul este foarte interesant din pacate nu mi-am facut timp sa il si vizionez...

Link to comment
Share on other sites

Explicati-mi in termeni stiintifici emotia, bucuria, supararea. Dar in principal emotia, pentru ca toti stim cum se manifesta si nu cred ca tine de constiinta.

Nu prea ma pricep la biologie sa iti explic cum functioneaza creierul uman insa cert este ca exista o partea a sa exact cu aceasta functie .

Cunostiinta nu se pierde , ea se invata de cei care se nasc, o invata de la cei care o stiu si o exprima prin diferite metode (carti , referate , doctorate etc.) orice poate fi inteles de o alta finta umana. Nimeni nu se naste invatat.

Filmul este foarte interesant din pacate nu mi-am facut timp sa il si vizionez...

Ma refeream la alt tip de cunostinte . Trairile , experientele care le-ai avut , caracterul tau. Fiecare suntem unici un felul nostru .

Link to comment
Share on other sites

interesant filmul. cea mai buna parte mi s-a parut a III-a , celelalte 2 cam stiam ca asa sta treaba.

din film am inteles ca bancherii cam controleaza totul ce tine de bani , razboaie si orice actiune din care ar putea produce niste bani. dupa ce am vazut filmul am facut conexiunea cu criza in care ne aflam si dupa ce zice in film ar trebui sa urmeze ceva razboi sau de genu. in ultimul timp razboaiele sunt declasante de americani , dar acum cu noul presedinte nu se stie...

Link to comment
Share on other sites

Acum am intrat sa vad ce s-a mai scris aici. Si, sincer, ma doare capul.

De unde crezi tu ca vin sentimentele daca nu din ceea ce eu numesc "suflet" ? Cum le conshtintizezi ? Sa nu-mi zici si tu ca iubesti cu creierul ca am mai primit raspunsul asta si mi se pare o prostie.

Ti se pare TIE o prostie. Iubirea inseamna, de fapt, "ancore" fixate pe anumite emotii. Acestea din urma sunt provocate de niste substante pe care le elibereaza creierul in diferite situatii. N-am timp sa scriu o explicatie mai lunga, dar, pe scurt, asta e.

Explicati-mi in termeni stiintifici emotia, bucuria, supararea. Dar in principal emotia, pentru ca toti stim cum se manifesta si nu cred ca tine de constiinta.

Vezi mai sus.

Totul pleaca de la creier, iar iubirea si ura, de exemplu, sunt emotii pe care le intretinem singuri. Nu s-a intrebat nimeni de ce iubirea se poate transforma in obsesie?

Link to comment
Share on other sites

Te contrazici singur ? Nu crezi in Dumnezeu si in viata dupa moarte, dar ai suflet. Sufletul este ceva strans legat de Dumnezeu.

Ma scuzi ? sufletul e al tau, faci ce vrei cu el. Rad si curcile de tine cand spui ca sufletul este strans legat de dumnezeu. Poate ajungi si tu ca SWAt2000 de si-a facut propriul dumnezeu urat si idiot (involuntar, desigur).

On-T :

Nu considerati filmul asta un adevar suprem, intr-adevar are cateva idei interesante, dar unele amanunte sunt fortate.

Link to comment
Share on other sites

Ma-m uitat si eu la film . Si vreau sa spun ca este prea adevarat ! Ne dezvaluie ca tot ce se petrece pe Pamant are o legatura spirituala cu universul si ca noi oamenii avem un singur Dumnezeu in mai multe forme (se definitiveaza in functie de religii) . Ne arata ca totul tine de univers si de Dumnezeu ! Acum se mai pune o intrebare : oare sunt adevarate toate acestea ? In orice caz sunt niste chestii paranormale si complicate care sunt greu de inteles pentru noi (oricat de destepti am fi) ! Noi , oricat de dezvoltati psihic si matur suntem nu ne vom putea face o idee concisa despre existenta !

@Blaidy : Sufletul tau chiar este strans legat de Dumnezeu . Este locul unde sta Dumnezeu in tine ! Sa stii asta :) !

Link to comment
Share on other sites

Deci nu.

L-am dat exemplu pe Herodot pentru ca este notoriu. Despre Zamolxes si practicile sale initiatice sunt peste 20 de atestari antice intre care ale lui Platon, Strabon, Iordanes, Apulius, Porphyrius, etc.

Depinde ce intelegi prin furt. Multe din colindele de Craciun maramuresene sunt evident la origini pagane sau precrestine (vezi "Leru'i ler"), adaptate la ritul ortodox. Crezi ca a existat vreo conspiratie in Maramures de "ciordeala" a cantecelor pagane? Eu nu prea cred, pentru ca nu vad cine si mai ales pentru ce ar fi facut-o.

Da, exista simboluri crestine care se regasesc si in "paganism" sau precrestinism (vezi Crucea Celta care apare si in Zeitgeist), dar banuiam ca numai bunica'mea poate generaliza in asa hal incat de la o particularitate sa ajunga la sintagma "toata lumea".

De la faptul ca anumite simboluri crestine au fost sau sunt folosite si in alte religii pana la faptul ca intreg crestinismul este o copie dupa religia egipteana (si aici as intreba "care dintre religiile egiptene ?" pentru ca lol-documetarul trateaza mai mult decat simplist si superficial problema), greaca, babiloniana, etc.

Voi continua cu aberatiile din lol-documentar mai jos un pic.

Aberatia asta de 2 ore nu contine o virgula aiurea... este plina de asemenea "virgule".

Aberatia premianta mi se pare a fi faptul ca povestea din noul testament este un remake dupa povestea lui Horus.

Pe langa faptul ca exista oameni care si-au dedicat toata viata studiului mitologiei egiptene si nu au ajuns la concluzii clare, daca ai citi ceva din mitologia egipteana ai vedea ca unul din subiectele principale este sexul. De toate felurile, in toate combinatiile posibile (intre frati, parinti-copii, de veri nu mai vorbesc), relatii homosexuale, dar si masturbari in vederea auto-inseminarii.

"Horus s-a nascut dintr-o virgina". Pai dupa toate astea, singura concluzie la care se poate ajunge despre Isis (mama lui Horus) este ca daca mai era virgina undeva era in urechi.

"Horus era cast". Da, daca consideri faptul ca i'a tras'o inclusiv maicasii si matusasii ca nefiind din categoria relatiilor sexuale (ceva in genul Bill Clinton).

"Horus a avut 12 discipoli". Never

"Horus a fost rastignit". In visele "producatorilor" documentarului.

"Horus a inviat". Aici este o problema... deoarece, la un moment dat - pe parcursul schimbarii religie egiptene - Horus se confunda cu Osiris si poate fi interpretat ca Horus ar fi reincarnarea lui Osiris, oricum nu poate fi vorba de mort - 3 zile - inviat.

"Horus s-a nascut pe 25 decembrie" Nu stiu, este posibil.

Cert este ca Krishna de ex. nu s-a nascut nici pe 25 decembrie si nici macar de vreun solstitiu, dat fiind ca data nasterii ste undeva prin iulie din cate stiu. Si nu putea fi nascuta din virgina, din moment ce a fost al "n"shpelea copil al maicasii, si din cate stiu eu, Krishna a murit, dar a uitat sa invie.

Dintre toti cei insirati in "documentar" singurul nascut pe 25 decembrie ar fi Mithra (atat cat cunosc eu), numai ca exista putine date despre religia care l-a avut ca zeu principal, stiindu-se ca era o religie bazata pe astrologie.

Bine, o alta mostra de aberatie este faptul ca pe lista este trecut si Buddha, autorii "documentarului" uitand sa spuna un lucru esential... care dintre Buddha.

Black, pot printa toata lista aia si sa iti iau fiecare zeu in parte despre care aia de au montat prostia asta spun ca s-ar fi nascut din virgina, ar fi avut 12 apostoli, si-ar fi inceput "lucrarea" la 30 de ani, ar fi fost rastigniti si ar fi inviat dupa 3 zile si sa iti arat ca la nici unu nu se potriveste... mai putin in mintea autorilor.

De cel putin 10.000 de ani incoace nu a existat niciodata o singura civilizatie pe Pamant.

Pai din moment ce vorbesti despre un complot la nivel mondial, care are ca scop final un Guvern unic stapan peste tot pamantul, nu ti se pare firesc sa abordezi problema la nivelul intregului? Sa spui in 2007 ca ai descoperit ca o mana de evrei controleaza finantele SUA si emisiunea de dolari este ca si cand ai spune ca ai descoperit apa calda.

De altfel, dupa ce prezinta oarecum pe larg criza din '33, undeva spre sfarsitul partii a III-a se spune ca dupa modelul "SUA-Canada-Mexic" s-au creat UE, Organizatia Unitatii Africane si o uniune asiatica.

In primul rand "documentarul", "uita" o mica tara care nu se incadreaza nicaieri... Federatia Rusa.

In al doilea rand Uniunea Africana (fosta OUA) este doar pe hartie, in fapt tarile componente au mari probleme in ceea ce priveste propriile granite si propriul statut.

Iar in ceea ce priveste ASEAN... nu pot decat sa imi exprim un mare LOL. O uniune asiatica care nu cuprinde China si Japonia.

De asta zic, ca doar sa prezinti niste aspecte din istoria sau prezentul finantelor americane si sa zici ca pe acelasi model aplicat UE, ASEAN si OUA este o mare prostie.

Da, exista de vreo 3500 de ani.

Nu cred in conspiratii pan-seculare. In mod normal, cei care ar fi demarat ideea sunt deja morti.

Si "comunismul" a fost tot o conspiratie care avea ca scop final creearea unui Guvern Mondial, a unei maini de stapani peste tot Pamantul. Si comunismul este ulterior Razboiului de Independenta.

Acum, este evident ca razboiul de independenta si infiintarea SUA este un experiment masonic, dar asta se stie de demult.

Despre cele 2 razboaie mondiale si implicarea SUA, de asemenea nimic nou.

Despre Vietnam mi s-a parut absurda ideea ca americanii nu si-au dorit sa castige. Ti-as aminti ca o natiune se prapadea de ras cand a auzit ca SUA ataca Vietnamul : cea chineza ("or sa le manance urechile"). China, intr-una din perioadele ei de glorie, de asemenea a incercat sa ocupe Vietnamul si ia ghici... desi era la o aruncatura de bat nu i-a iesit.

Intr-un final, nu am inteles daca consipratia a inceput acum 5000 de la cei care l-au inventat pe Horus... si daca nu ce treaba are Horus cu Guvernul Mondial.

Pot remarca inca o aberatie monumentala, aceea ca Imparatul Constantin este cel care a inventat povestea lui Isus cu scopul de a stapani masele Imperiul Roman in vederea creearii unei mase de cetateni aserviti. Cu doua asterixuri : atata ca cel putin cu 200 si ceva de ani sunt atestate carnagii in arenele romane in care crestinii (Oo pe care urma sa ii inventeze peste 200 de ani Constantin) erau sfasiati de animale salbatice. Si al doilea asterix : de bun ce a fost crestinismul pentru stapanirea si aservirea maselor, la putin peste 100 de ani de la proclamarea sa ca religie unic si oficiala a Imperiului Roman, acesta s-a destramat.

Si inca ceva black, prostia asta de "documentar" este total anacronica. In primul rand trage un semnal de alarma cum ca exista o consipratie ca o mana de oameni sa formeze un Guvern Mondial, care sa ne transforme pe noi, ceilalti, in sclavi. Pana aici e ok. Problema este ca desfiinteaza religia in general ("religiuos institutions <make random bullshits>, religion <asa si pe dincolo>, religious ppl <blabla bla>) si abia de pe la minutul 25 face 2-3 referiri strict la crestinism.

Pai unul din principalele obstacole in calea formarii unui Guvern Mondial este insasi diversitatea religioasa, care de cele mai multe ori sta la baza formarii statelor (vezi scrisoarea lui Baruch Levy din postul anterior). Tu de ce crezi ca milita "comunismul" pentru eradicarea religiei initiale a statelor si inlocuirea acestora cu o religie unica - ateismul, concomitent cu "formarea omului de tip nou"?

Si acum, Black, doua intrebari...

1. De ce documentarul, dupa ce prezinta o insiruire logica a schimbarii "religiilor" (care in viziunea autorilor sunt doar cele nord atlantice, de parca restul lumii nu ar exista) in functie de zodia prin care trece Pamantul Povestea Vitelului de Aur (Zodia Taurului) - Povestea lui Moise (Zodia Berbecului) - Povestea lui Isus (Zodia Pestilor) uita - in primul rand - de musulmanism. Trebuia musulmanismul sa acopere Zodia Varsatorului si s-a nascut la 7 luni? Este o eroare genetica a religiilor? Ce-i cu el? Si in cazul in care nu te-ai prins, musulmanismul este destul de prezent in viata religioasa americana.

2. Unde este macar o referire la Taoism? Si daca nu e de ce nu e?

Si un PS :

Diaconescu si Lazarus abereaza la fel pe ZeroTV, numai ca pe alte teme. Daca li s-ar fi dat tema asta, aproape sigur le-ar fi iesit mai bine.

bai omule esti nebun! iti citesc posturile din placere, si nu in ultimul rand pentru modul in care reusesti sa iti expui fiecare opinie in parte. dar mai mult ma socheaza nivelul de cunostinte pe care il dobandesti.

tot respectul, desi stiu ca nu inseamna mai nimic pentru tine :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...