Jump to content
blk

ZEITGEIST, The Movie

Recommended Posts

http://video.google.com/videoplay?docid=5547481422995115331

Un film de 2 ore pe google videos. Mult mai mult adevar decat ati vrea vreodata sa vedeti.

Daca aveti timp sa-l vedeti.. lasati un comentariu.

Printre altele, originile crestinismului, intamplarile de pe 9/11 si oamenii din spatele scenei.

Vizionare placuta.

p.s. Daca veti considera ca e prea lung, nu vreau sa vad un comentariu cum ca "omg e prea lung am lucruri mai bune de facut". Mai bine nu postati daca nu aveti chef sa-l vedeti.

Link to comment
Share on other sites

prima parte, cea cu religia, e extrem de logica (normal ca cei religioisi se vor incapatana sa spuna ca sunt vrajeli, deci o discutie nu isi are rostu). legat de 911, nu pot spune cat e adevar si cat nu, dar e clar ca a fost ceva putred la mijloc. cea mai interesanta mi se pare ultima parte (desi mai am aprox 30 min din ea), cu sistemul bancar. e clar ca acei oameni fac legea.

pt cei care ezita sa "piarda" 2 ore vizionandu-l: merita fratilor!

P.S.: istoria se repeta

Link to comment
Share on other sites

Cele mai interesante 2 ore din viata mea :o .Nu am cuvinte.In legatura cu religia da,atatea asemanari si interese.Faza cu wtc-u se stia ca ar fi fost doar un pretext si filmul asta arata foarte bine ce si cum.Iar partea a treia m-a lasat masca,mai ales la faza cu mass-media,lucru foarte adevarat de care nu mi-am putut da seama singur pana acum.Ms mult blk de link :P .A meritat cele doua ore.

@ShadyMonto eu folosesc firefox,incearca sa vezi daca iti merge cu el

Link to comment
Share on other sites

Poate cineva sa ma ajute si pe mine? dc nu pot vedea filmul ? folosesc IE , va rog cei care l-ati putu viziona sa da-ti un edit/replay si sa mentionati ce browser folositi.

parca ti-am trimis pe mess kitu` de la opera :whistle: install it and watch the movie :wub:

Link to comment
Share on other sites

Antagonic, anacronic, superficial. O varza cu tenta documentara (sau o varza "documentata").

Just another idiotic (american) point of view.

@Visanity : daca ar fi ceva ce sa intelegi din filmul asta, ar fi faptul ca nu te poti baza pe informatii "la cald" si ca cititul a mult mai multor surse, din epoci diferite, cu autori diferiti, te pot conduce spre a putea sa iti formezi singur un punct de vedere. Daca chiar vrei sa intelegi ceva despre religii, incearca sa incepi cu "Legendele Olimpului" si continua cu Mircea Eliade.

Black, cea mai practicata religie la ora asta il are in prim plan pe Mohamed.

Stii care e culmea? Ca nici nu s-a nascut din virgina, nici nu a inceput sa practice la 30 de ani, nu l-a botexat nimeni, nu a fost cast - ba dimpotriva s-a insurat cu fiica minora a fratelui sau - a avut copii, nu a avut 12 cevauri, nu a inviat, si in general nu s-a intamplat nimic din "sablonul" nasterii unei religii asa cum se prezinta in "documentar".

Si ce e cel mai important, Mohamed nu a aparut la grantita temporala (pamanteana) dintre "veacuri".

Hai ca prima parte ti-am facut-o praf in 30 de secunde (asta ca nu am timp sa ma refer si la religiile central-sud americane si cele asiatice).

Ma grabesc, acum, dar pot sa demontez toate cele 3 parti la fel de usor.

Si da, ideea evreiasca de a domina (a se citi subjuga) lumea prin influenta politico-economica e veche de cand lumea. Problema e ca nu au reusit si nici nu cred ca vor reusi (din nenumarate motive).

Si inca un da. Da, istoria se repeta. Imperiul america seamana izbitor de mult cu Imperiul Roman. Si cred ca va avea aceeasi soarta.

Link to comment
Share on other sites

Thora, ai demonstrat nimic.

Filmul vorbea despre crestinism deci vorbesti pe langa cand imi spui despre Mohamed.

Si uiti, Mohamed era un PROFET, nu a zis nimeni ca e un zeu. Iar bagi lumea in ceatza prefacandu-te inteligent.. Deh.. meseria de jurnalist te prinde bine.

Link to comment
Share on other sites

mai am vreo 40 de minute de vizionat.

so far partea I mi s-a parut revelatoare, partea II mi s-a parut usor trasa de coada

ps Vartan e extra cunoscut ca majoritatea conducatorilor lumii alaturi de marile "minti" au fost masoni..

ps ultima scena din partea 2, cea in care este o convorbire la telefon cu un om prins in turn...e socant :(

partea a 3-a a fost cam ...inutila, cel putin pentru mine. nu ca nu e posibil sa fie adevarat, ci pentru simplul fapt ca nu ma intereseaza. though au fost si acolo cateva dezvaluiri senzatie.

Link to comment
Share on other sites

Thora, ai demonstrat nimic.

Filmul vorbea despre crestinism deci vorbesti pe langa cand imi spui despre Mohamed.

Si uiti, Mohamed era un PROFET, nu a zis nimeni ca e un zeu. Iar bagi lumea in ceatza prefacandu-te inteligent.. Deh.. meseria de jurnalist te prinde bine.

1. Inteligenta si cunoasterea sunt doua lucruri total diferite.

2. Uita de faza cu "meseria de jurnalist". Nu am nici o treaba.

3. "Documentarul" cu pricina este o varza cu carne si ti-l fac praf minut cu minut. Este o "salata" tipic americana, care se bazeaza pe necunoasterea celorlalti.

4. Macar ca roman, ar fi trebuit sa te frapeze faptul ca la categoria "mituri ale caror personaje principale nu au existat in realitate", alaturi de Jesus, Horus, Dionysos, etc... surpriza... apare mentionat de 3-4 ori Zamolxes.

Hai ca americanii sunt indeajuns de superficiali incat sa considere ca Zamolxes nu poate fi decat un altfel de Dracula, "just another f***ing commercial myth"... asta o inteleg. Numai ca Zamolxes a existat in realitate, este cel care a dat in fapt ordinul de taiere a viilor in Dacia, si acelasi care este mentionat de Herodot alaturi de Burebista.

Se intoarce Eliade in mormant... "ffs"

5. Si nu in ultimul rand, filmul pleaca de la o alta manipulare. Si anume aceea ca pe lumea asta exista o singura civilizatie... cea occidentala (a se citi nord-atlantica), restul oricum nu mai conteaza. Se bazeaza pe faptul ca daca trage cineva un partz la Washington se cutremura lumea. Probabil ca asa gandeau si romanii acum 2000 de ani. Numai ca desi Cezar era asasinat, productia de matase in China nu s-a orpit, iar faptul ca Imparatul Constantin a decretat crestinismul ca unica religie a imperiului nu a insemnat ca programul de protectie sociala din Imperiul Incas s-a dus dracului. (partea cu Imparatul Constantin este una din capodoperele de "aberatie" din "documentar").

6. Cat despre crestinism, in prima jumatate de ora nu se face nicio o referire totul fiind despre "religion" & religious institutions" , doar la sfarsitul primei parti exista 2 referiri la crestini.

7. Ideea de Guvern Mondial evreiesc nu a fost inventata la 9.11, ea apare de exemplu si in scrisoarea lui Baruch Levy catre Karl Marx de la sfarsitul sec XIX : "Poporul evreu ca intreg isi este insusi Mesia. Stapanirea lui asupra universului trebuie obtinuta prin unirea lator rase umane, prin suprimarea granitelor si monarhiilor care sunt intarituri pentru particularitati si impiedica aparitia unei republici mondiale unde cetatenia evreilor este pretuindeni recunoscuta. In aceasta noua forma de organizare, fii lui Israel, vor fi de aceeasi rasa si de aceeasi traditie culturala, fara a forma o alta nationalitate si vor fi, fara putinta de tagada, elementul conducator in toate partile, in mod particular daca reuseste sa se aseze deasupra maselor de muncitori o conducere permanenta evreiasca. Guvernarea popoarelor trece odata cu formarea republicii universale, fara nici un efort in mainile israelitilor, favorabili victoriei proletariatului. Apoi, proprietatile private ale conducatorilor vor putea fi suprimate de capii poporului evreu ce vor guverna pretutindeni asupra proprietatii popoarelor. Apoi se va implini promisiunea Talmudului, ca atunci cand timpul lui Mesia va veni, evreii vor avea in posesia lor toate bunurile popoarelor lumii."

Nu au le-a iesit prin comunism, acum incearca cu terorismul.

Numai ca, istoria atesta faptul ca sfarsitul oricarui imperiu a inceput atunci cand a vrut sa stapaneasca (cucereasca) intreaga lume.

Nu stiam ca si Kennedy credea in astfel de "societati secrete" .

ps Vartan e extra cunoscut ca majoritatea conducatorilor lumii alaturi de marile "minti" au fost masoni..

JFK a fost singurul presedinte american care NU a fost mason.

Si acum depinde ce intelegi prin "mari conducatori ai lumii" dar, in general marii conducatori ai lumii nu au fost masoni : Alexandru cel Mare, Caesar, GinGhisHan, Hitler, Stalin, Elisabeta, Victoria. Intre marii conducatori masoni ar fi : Napoleon, Gorbaciov, Washington.

Link to comment
Share on other sites

Deci pentru ca singurul nostru istoric a zis ca Zamolxes a existat (desi e considerat mitologie in general) spui ca MOTIVELE si SIMBOLURILE futare de crestinism de la civilizatiile antice sunt si ele inventate?

Cum gandesti frate ca eu nu m-am prins.. te iei de o virgula aruncata aiurea si asa demonstrezi ca toata ideea nu e buna?

Si ce daca ei considera ca e o singura civilizatie? A zis ceva despre europa? Nu. A vorbit despre America. Nici nu trebuia sa fie despre lumea intreaga.

Ce legatura are asta cu validitatea lucrurilor expuse, nu inteleg. Vorbeste despre un fapt particular, de unde pretentia ta sa vorbeasca despre tot globul?

Ideea de guvern mondial exista dinainte de 9/11.

Care parte din "oamenii acestia lucreaza la aceasta idee de 60 ani" nu ai inteles?

Care parte din istoria americii de la Razboiul lor de Independenta trecand prin cele 2 razboaie mondiale si vietnam ti se pare tie ca "se refera doar la 9/11" ?

Sper ca vei observa ca postul meu e PLIN de intrebari. Sper ca urmatorul tau post va raspunde concis la ele si nu se va mai lega de o virgula pusa aiurea.

Link to comment
Share on other sites

parca ti-am trimis pe mess kitu` de la opera :whistle: install it and watch the movie :wub:

il instalasem ... pana a inceput sa faca figuri cu niste updateu'ri .. si dupaia fatal eror , asa ca acum nu mai merge . O sa-l reinstalez pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Deci pentru ca singurul nostru istoric a zis ca Zamolxes a existat (desi e considerat mitologie in general)

Deci nu.

L-am dat exemplu pe Herodot pentru ca este notoriu. Despre Zamolxes si practicile sale initiatice sunt peste 20 de atestari antice intre care ale lui Platon, Strabon, Iordanes, Apulius, Porphyrius, etc.

spui ca MOTIVELE si SIMBOLURILE futare de crestinism de la civilizatiile antice sunt si ele inventate?

Depinde ce intelegi prin furt. Multe din colindele de Craciun maramuresene sunt evident la origini pagane sau precrestine (vezi "Leru'i ler"), adaptate la ritul ortodox. Crezi ca a existat vreo conspiratie in Maramures de "ciordeala" a cantecelor pagane? Eu nu prea cred, pentru ca nu vad cine si mai ales pentru ce ar fi facut-o.

Da, exista simboluri crestine care se regasesc si in "paganism" sau precrestinism (vezi Crucea Celta care apare si in Zeitgeist), dar banuiam ca numai bunica'mea poate generaliza in asa hal incat de la o particularitate sa ajunga la sintagma "toata lumea".

De la faptul ca anumite simboluri crestine au fost sau sunt folosite si in alte religii pana la faptul ca intreg crestinismul este o copie dupa religia egipteana (si aici as intreba "care dintre religiile egiptene ?" pentru ca lol-documetarul trateaza mai mult decat simplist si superficial problema), greaca, babiloniana, etc.

Voi continua cu aberatiile din lol-documentar mai jos un pic.

Cum gandesti frate ca eu nu m-am prins.. te iei de o virgula aruncata aiurea si asa demonstrezi ca toata ideea nu e buna?

Aberatia asta de 2 ore nu contine o virgula aiurea... este plina de asemenea "virgule".

Aberatia premianta mi se pare a fi faptul ca povestea din noul testament este un remake dupa povestea lui Horus.

Pe langa faptul ca exista oameni care si-au dedicat toata viata studiului mitologiei egiptene si nu au ajuns la concluzii clare, daca ai citi ceva din mitologia egipteana ai vedea ca unul din subiectele principale este sexul. De toate felurile, in toate combinatiile posibile (intre frati, parinti-copii, de veri nu mai vorbesc), relatii homosexuale, dar si masturbari in vederea auto-inseminarii.

"Horus s-a nascut dintr-o virgina". Pai dupa toate astea, singura concluzie la care se poate ajunge despre Isis (mama lui Horus) este ca daca mai era virgina undeva era in urechi.

"Horus era cast". Da, daca consideri faptul ca i'a tras'o inclusiv maicasii si matusasii ca nefiind din categoria relatiilor sexuale (ceva in genul Bill Clinton).

"Horus a avut 12 discipoli". Never

"Horus a fost rastignit". In visele "producatorilor" documentarului.

"Horus a inviat". Aici este o problema... deoarece, la un moment dat - pe parcursul schimbarii religie egiptene - Horus se confunda cu Osiris si poate fi interpretat ca Horus ar fi reincarnarea lui Osiris, oricum nu poate fi vorba de mort - 3 zile - inviat.

"Horus s-a nascut pe 25 decembrie" Nu stiu, este posibil.

Cert este ca Krishna de ex. nu s-a nascut nici pe 25 decembrie si nici macar de vreun solstitiu, dat fiind ca data nasterii ste undeva prin iulie din cate stiu. Si nu putea fi nascuta din virgina, din moment ce a fost al "n"shpelea copil al maicasii, si din cate stiu eu, Krishna a murit, dar a uitat sa invie.

Dintre toti cei insirati in "documentar" singurul nascut pe 25 decembrie ar fi Mithra (atat cat cunosc eu), numai ca exista putine date despre religia care l-a avut ca zeu principal, stiindu-se ca era o religie bazata pe astrologie.

Bine, o alta mostra de aberatie este faptul ca pe lista este trecut si Buddha, autorii "documentarului" uitand sa spuna un lucru esential... care dintre Buddha.

Black, pot printa toata lista aia si sa iti iau fiecare zeu in parte despre care aia de au montat prostia asta spun ca s-ar fi nascut din virgina, ar fi avut 12 apostoli, si-ar fi inceput "lucrarea" la 30 de ani, ar fi fost rastigniti si ar fi inviat dupa 3 zile si sa iti arat ca la nici unu nu se potriveste... mai putin in mintea autorilor.

Si ce daca ei considera ca e o singura civilizatie?

De cel putin 10.000 de ani incoace nu a existat niciodata o singura civilizatie pe Pamant.

A zis ceva despre europa? Nu. A vorbit despre America. Nici nu trebuia sa fie despre lumea intreaga.

Ce legatura are asta cu validitatea lucrurilor expuse, nu inteleg. Vorbeste despre un fapt particular, de unde pretentia ta sa vorbeasca despre tot globul?

Pai din moment ce vorbesti despre un complot la nivel mondial, care are ca scop final un Guvern unic stapan peste tot pamantul, nu ti se pare firesc sa abordezi problema la nivelul intregului? Sa spui in 2007 ca ai descoperit ca o mana de evrei controleaza finantele SUA si emisiunea de dolari este ca si cand ai spune ca ai descoperit apa calda.

De altfel, dupa ce prezinta oarecum pe larg criza din '33, undeva spre sfarsitul partii a III-a se spune ca dupa modelul "SUA-Canada-Mexic" s-au creat UE, Organizatia Unitatii Africane si o uniune asiatica.

In primul rand "documentarul", "uita" o mica tara care nu se incadreaza nicaieri... Federatia Rusa.

In al doilea rand Uniunea Africana (fosta OUA) este doar pe hartie, in fapt tarile componente au mari probleme in ceea ce priveste propriile granite si propriul statut.

Iar in ceea ce priveste ASEAN... nu pot decat sa imi exprim un mare LOL. O uniune asiatica care nu cuprinde China si Japonia.

De asta zic, ca doar sa prezinti niste aspecte din istoria sau prezentul finantelor americane si sa zici ca pe acelasi model aplicat UE, ASEAN si OUA este o mare prostie.

Ideea de guvern mondial exista dinainte de 9/11.

Da, exista de vreo 3500 de ani.

Care parte din "oamenii acestia lucreaza la aceasta idee de 60 ani" nu ai inteles?

Nu cred in conspiratii pan-seculare. In mod normal, cei care ar fi demarat ideea sunt deja morti.

Care parte din istoria americii de la Razboiul lor de Independenta trecand prin cele 2 razboaie mondiale si vietnam ti se pare tie ca "se refera doar la 9/11" ?

Si "comunismul" a fost tot o conspiratie care avea ca scop final creearea unui Guvern Mondial, a unei maini de stapani peste tot Pamantul. Si comunismul este ulterior Razboiului de Independenta.

Acum, este evident ca razboiul de independenta si infiintarea SUA este un experiment masonic, dar asta se stie de demult.

Despre cele 2 razboaie mondiale si implicarea SUA, de asemenea nimic nou.

Despre Vietnam mi s-a parut absurda ideea ca americanii nu si-au dorit sa castige. Ti-as aminti ca o natiune se prapadea de ras cand a auzit ca SUA ataca Vietnamul : cea chineza ("or sa le manance urechile"). China, intr-una din perioadele ei de glorie, de asemenea a incercat sa ocupe Vietnamul si ia ghici... desi era la o aruncatura de bat nu i-a iesit.

Intr-un final, nu am inteles daca consipratia a inceput acum 5000 de la cei care l-au inventat pe Horus... si daca nu ce treaba are Horus cu Guvernul Mondial.

Pot remarca inca o aberatie monumentala, aceea ca Imparatul Constantin este cel care a inventat povestea lui Isus cu scopul de a stapani masele Imperiul Roman in vederea creearii unei mase de cetateni aserviti. Cu doua asterixuri : atata ca cel putin cu 200 si ceva de ani sunt atestate carnagii in arenele romane in care crestinii (Oo pe care urma sa ii inventeze peste 200 de ani Constantin) erau sfasiati de animale salbatice. Si al doilea asterix : de bun ce a fost crestinismul pentru stapanirea si aservirea maselor, la putin peste 100 de ani de la proclamarea sa ca religie unic si oficiala a Imperiului Roman, acesta s-a destramat.

Si inca ceva black, prostia asta de "documentar" este total anacronica. In primul rand trage un semnal de alarma cum ca exista o consipratie ca o mana de oameni sa formeze un Guvern Mondial, care sa ne transforme pe noi, ceilalti, in sclavi. Pana aici e ok. Problema este ca desfiinteaza religia in general ("religiuos institutions <make random bullshits>, religion <asa si pe dincolo>, religious ppl <blabla bla>) si abia de pe la minutul 25 face 2-3 referiri strict la crestinism.

Pai unul din principalele obstacole in calea formarii unui Guvern Mondial este insasi diversitatea religioasa, care de cele mai multe ori sta la baza formarii statelor (vezi scrisoarea lui Baruch Levy din postul anterior). Tu de ce crezi ca milita "comunismul" pentru eradicarea religiei initiale a statelor si inlocuirea acestora cu o religie unica - ateismul, concomitent cu "formarea omului de tip nou"?

Si acum, Black, doua intrebari...

1. De ce documentarul, dupa ce prezinta o insiruire logica a schimbarii "religiilor" (care in viziunea autorilor sunt doar cele nord atlantice, de parca restul lumii nu ar exista) in functie de zodia prin care trece Pamantul Povestea Vitelului de Aur (Zodia Taurului) - Povestea lui Moise (Zodia Berbecului) - Povestea lui Isus (Zodia Pestilor) uita - in primul rand - de musulmanism. Trebuia musulmanismul sa acopere Zodia Varsatorului si s-a nascut la 7 luni? Este o eroare genetica a religiilor? Ce-i cu el? Si in cazul in care nu te-ai prins, musulmanismul este destul de prezent in viata religioasa americana.

2. Unde este macar o referire la Taoism? Si daca nu e de ce nu e?

Si un PS :

Diaconescu si Lazarus abereaza la fel pe ZeroTV, numai ca pe alte teme. Daca li s-ar fi dat tema asta, aproape sigur le-ar fi iesit mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Adineauri am terminat si eu filmul .

Prima parte : superba niste asemanari care dezvaluie originea crestinismului ... dar totusi faza cu horoscopu e cam abigua : in film dupa Berbec urmeaza Pesti si apoi Varsator :blink: . Oricum destul de interesant ... si ar mai fi de luat in seama ca in 2150 o sa fie o schimbare majora pe tema credintei (va incepe o noua "era/varsta") . Probabil ca lumea o sa se indeparteze de la Crestinism pe motivu ca e o simpla poveste si purtata de val o sa urmeze alte cai .(pana cand se va termina si era asta..:) ). Btw nu mi-a schimbat deloc credinta in Dumnezeu filmuletul asta . (fiecare cu motivele lui)

Despre a doua parte ce sa zic , cred ca cu toti banuiam ca guvernul american a inscenat si musamalizat totul atat pe 11 sept 2001 cat si in cazul razboiului cu Sadam. Totusi frumoase dezvaluri :o , declaratii date chiar si de fostul sef al F.B.I.

Partea a 3-a m-a cam pierdut si plictisit ... cu toate ca am aflat multe lucruri interesante.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am uitat la film .. ce sa spun este foarte socant. Partea I - cam logic

Partea II - cred ca a fost planificat (pozele in care se arunca oamenii din wtc sunt socante :()

Partea III - foarte corect,cei care fac banii conduc lumea <_< :protest:

Link to comment
Share on other sites

E socant filmul. Ms mult blk pt el ... cred ca au fost printre cele mai bune doua ore folosite din viata mea. Mi-am schimbat parerea despre multe ( in afara de religie , despre care aveam cam aceeasi parere ;;) )

Link to comment
Share on other sites

"Horus s-a nascut dintr-o virgina". Pai dupa toate astea, singura concluzie la care se poate ajunge despre Isis (mama lui Horus) este ca daca mai era virgina undeva era in urechi.

"Horus era cast". Da, daca consideri faptul ca i'a tras'o inclusiv maicasii si matusasii ca nefiind din categoria relatiilor sexuale (ceva in genul Bill Clinton).

"Horus a avut 12 discipoli". Never

"Horus a fost rastignit". In visele "producatorilor" documentarului.

"Horus a inviat". Aici este o problema... deoarece, la un moment dat - pe parcursul schimbarii religie egiptene - Horus se confunda cu Osiris si poate fi interpretat ca Horus ar fi reincarnarea lui Osiris, oricum nu poate fi vorba de mort - 3 zile - inviat.

"Horus s-a nascut pe 25 decembrie" Nu stiu, este posibil.

ai dreptate aici.. si totusi horus (din cate stiu eu este fiul lui isis si al lui osiris.. deci nu prea are cum sa fie confundat cu osiris..).. cat despre inviere: si eu stiam ca a inviat.. cand imi amintesc iti zic mai in amanunt..

"Horus s-a nascut pe 25 decembrie" cand am citit asa ceva mi-a venit sa rad =)) herodot s-a nascut pe 11ianuarie la ora 16:03 =)) =))

1. Inteligenta si cunoasterea sunt doua lucruri total diferite.

4. Macar ca roman, ar fi trebuit sa te frapeze faptul ca la categoria "mituri ale caror personaje principale nu au existat in realitate", alaturi de Jesus, Horus, Dionysos, etc... surpriza... apare mentionat de 3-4 ori Zamolxes.

Hai ca americanii sunt indeajuns de superficiali incat sa considere ca Zamolxes nu poate fi decat un altfel de Dracula, "just another f***ing commercial myth"... asta o inteleg. Numai ca Zamolxes a existat in realitate, este cel care a dat in fapt ordinul de taiere a viilor in Dacia, si acelasi care este mentionat de Herodot alaturi de Burebista.

Se intoarce Eliade in mormant... "ffs"

5. Si nu in ultimul rand, filmul pleaca de la o alta manipulare. Si anume aceea ca pe lumea asta exista o singura civilizatie... cea occidentala (a se citi nord-atlantica), restul oricum nu mai conteaza. Se bazeaza pe faptul ca daca trage cineva un partz la Washington se cutremura lumea. Probabil ca asa gandeau si romanii acum 2000 de ani. Numai ca desi Cezar era asasinat, productia de matase in China nu s-a orpit, iar faptul ca Imparatul Constantin a decretat crestinismul ca unica religie a imperiului nu a insemnat ca programul de protectie sociala din Imperiul Incas s-a dus dracului. (partea cu Imparatul Constantin este una din capodoperele de "aberatie" din "documentar").

1. asa e.. dar in ceea ce ai scris tu despre zamolxe ai demonstrat ca uneori esti doar intelegenta (din cate stiam eu esti fata.. so daca ma insel.. te rog sa ma corectezi).. am sa-ti argumentez la pct 2 de ce am zis asta

2.

Deci nu.

L-am dat exemplu pe Herodot pentru ca este notoriu. Despre Zamolxes si practicile sale initiatice sunt peste 20 de atestari antice intre care ale lui Platon, Strabon, Iordanes, Apulius, Porphyrius, etc.

Numai ca Zamolxes a existat in realitate, este cel care a dat in fapt ordinul de taiere a viilor in Dacia, si acelasi care este mentionat de Herodot alaturi de Burebista.

herodot 480 - 425 IH (din cate stiam eu).. burebista 81-44 IH (din cate stiam eu.. adica burebista este primul care a reusit sa uneasca triburile dacice si sa formeze "Dacia" cu capitala la sarmisegetusa.. si apoi a fost asasinat.. in 44IH in acelasi an cu caius julius caesar, dupa lupta cu pompei.. ma rog nu are rost sa intru in amanunt.. dar daca despre asta e vorba nu ma insel).. so herodot nu prea avea cum sa il mentioneze pe burebista, insa intr-adevar l-a mentionat pe Zamolxe ca un zeul suprem tracic.. si a mai zis despre daci ca erau "cei mai viteji si cei mai drepti din neamul tracilor", de aici rezulta ca dacii erau traci si ca Zamolxe este zeitatea principala a dacilor, insa nu a trait pe aceeasi vreme cu burebista (ps: parerea mea duceti-va si voi pe la pestera lui zamolxe, pe la ruinele cetatii si alte asemenea locuri si nu mai cautati informatii pe internet.. ghidul va poate spune mai multe lucruri).. cat despre "ordinul de taiere a viilor" eu stiu ca este responsabil deceneu (deceneu era un intelept al dacilor care traia pe muntele sfant, kogaionon.. el era slujitor al lui zamolxis iar cand a devenit burebista liderul dacilor, deceneu a fost numit "mare preot".. astfel el l-a ajutat pe burebista, "indemnandu-i pe daci la absinenta"

ABSTIN?NŢĂ, abstinenţe, s.f. 1. Faptul de a-şi impune restricţii de la mâncare, băutură, satisfacerea unor necesităţi fiziologice etc.; abstenţiune. 2. (Ec. pol.; în sintagma) Teoria abstinenţei = teorie prin care capitalul şi acumularea lui rezultă din abţinerea proprietarilor de la consumul personal exagerat. – Din fr. abstinence, lat. abstinentia.. sursa: dexonline.ro )

.. si bine.. sa termin cu zamolxe.. si eu stiu ca nu e doar un mit, principala dovada fiind pestera in care a trait.. insa e doar ceva ce am auzit si eu so nu pot confirma sau infirma nimic.. si thora.. singura zeitate intr-adevar atestata in vreun document este bendis (este atestata de herodot cred, totusi nu sunt sigur de cine e atestata, dar chiar a trait).. bendis- zeita vanatorii.. spunea ca in razboiul dus de daci cu persii (darius I), triburile de daci de la poalele muntilor au fost ajutate de o "fecioara" care isi ducea veacul prin padure, si care a luptat ea insasi cu arcul cu care vana.. ei bine cand dacii au pierdut bendis a disparut, insa trupul nu i-a fost gasit.. si cam din perioada aia este considerata zeitate.. un alt zeu dacic despre care se crede ca ar fi existat este derzales.. stim cu totii povestea asa ca nu vreau sa vorbesc prea mult.. insa sincer mie imi pare ceva gen thor din mitologia nordicilor.. adica un erou intr-un razboi, considerat zeitate.. bine nu mai continui cu ceilalti zei ai dacilor.. dar oricum ideea e ca zamolxe nu a trait pe vremea lui burebista in niciun caz.. cred ca faptul care te-a indus in eroare este tocmai pestera lui zamolxe care are o anumita relevanta cu numele si viata lui burebista..

ps: va rog nu ma contraziceti urmarind documentare de pe discovery.. eu am vazut acolo un documentar in care spunea ca "dracula" chiar a existat si chiar era vampir, insa nu se spunea nimic de vlad tepes.. cred ca cel mai bine e sa cititi carti despre mitologii si sa nu mai cautati informatii pe net :comp1: ca mai mult va dezinformati (de cele mai multe ori)..

cat despre acel film.. mi se pare o banalitate.. cand o sa cititi mircea eliade- istoria religiilor si ceva valid despre mitologiile: daca, egipteana, greaca, romana si nordica; o sa intelegeti de ce am zis aia.. si o sa vedeti cate influente au defapt aceste mitologii in religiile actuale..

ps2: dupa cum a zis si thora.. orice imperiu se va stinge o data.. asa se va intampla si cu americanii.. degeaba incearca sa ne manipuleze.. eu cred ca o sa ramana cu buza umflata.. umflata rau.. abia astept :sef:

ps3: thora daca vrei sa continuam discutia cel mai bine da-mi un pm pe pricoperazvan@yahoo.co.uk ca nu am chef sa iau warn pe forum (cand vorbesc cu o fata obisnuiesc sa fiu cizelat sa stii)

off-topic:

http://youtube.com/watch?v=uk2sPl_Z7ZU&feature=related

http://youtube.com/watch?v=ifDHMeegTLY

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...