Jump to content
blk

I was uncool before uncool was cool de Corina Petrescu

Recommended Posts

Dani ce e asa rau in a zice pe fata ceva despre un om? prefer oricand un astfel de om, decat cei care se ascund dupa deget.

blk - stiu ca asa scrie in revista, am citit articolul mai intai in revista si abia dupa pe linkmania. pe google n-am gasit nimic special.

Link to comment
Share on other sites

Sincer prefer sa ma imbrac mai trendy, decat sa arunc pe mine o pereche de pantaloni simpli, un pulover cu guler si in picioare o pereche de pantofi sport bontimes sau cum ii zice la firma.

10x, but no 10x !

Mie nu`mi place sa fiu normal, sa fiu ca restu lumii. Prefer sa fiu mai special/ciudat

Nu ti se pare ca te contrazici la mai putin de 24 de ore?

Acum, sa nu imi spui ca tu ai inventat moda cu roz la barbati, ca nu o sa te cred. Iar faptul ca ai putut sa iti cumperi camasi/tricouri roz s-a datorat unei alte realitati - faptul ca exista o cerere imensa de camasi/tricouri/etc roz pentru barbati.

Iar articolul nu este despre minoritatea care tinde catre 0 si care nu vrea sa fie ca restul lumii. Este tocmai despre ceilalti. Si nu este vorba despre faptul ca esti punk/manelar/rocker/minimal.

Este vorba despre faptul ca societatea de consum genereaza monstrii. Problema este ca ei sunt monstrii umani.

Nu o sa intru in amununte despre societatea de consum, doar vreau sa spun ca dupa parerea mea, multe din obiectele de consum si-au pierdut valoarea de intrebuintare, doar de dragul obtinerii unor profituri. De aici si ideea de "trendy". Ideea societatii de consum este ca banii sa se "invarta" foarte repede pe circuitul bani-marfa-bani. Problema apare atunci cand cererea a fost satisfacuta. Ce mai vinzi? Acelasi lucru, dar pe care il faci sa macane. Lansezi la cateva media de succes internationale ideea ca nimicul care macane va fi in tendinte la anul si sute de milioane de isterizati vor da buluc sa cumpere nimicul macanitor. Foloseste la ceva? Nu. Satisface nevoile mai mult sau mai bine decat nimicul simplu? Nu. Dar e in tendinte.

De aici si monstrii. Voi individualiza un pic, desi o discutie despre "trendy" ar trebui sa implice mase enorme de oameni.

Mi-a placut mult moda - poate ca mai e si acum, dar la scara mai mica - prin care orice agricultor isi pune ochelari cu rama neagra, subtire (gen Isarescu) pentru a parea "intelectuali". Evident ca in esenta, un cretin ramane un cretin, indiferent ca poarta ochelari "la misto", camasa roz sau conversi "de firma".

Si ca am ajuns la "conversi". Daca ar fi cineva cu niste "tenishi" sau "bashcheti" chinezesti, normali, pe strada ar starni ironii. Daca apare altcineva cu niste "convershi", mai ales "de firma" (desi toti sunt produsi in China sau Vietnam - din cauza de costuri de manufacturare) starneste admiratie.

Si ar mai fi ceva, una din capodoperele de idiotenie la care am asistat in ultima vreme. Ultima data cand am fost la un meci de fotbal, un pustulica idiot, s-a plimbat prin fata tribunei atat cat a durat si meciul si pauza, prefacandu-se ca vorbeste la un telefon mobil (banuiesc ca "ultima racnet" in materie de "trendy"). Sa mergi pe stadion si sa nu te uiti la meci, si sa stai aproape 2 ore cu un telefon la ureche fara sa vorbesti cu cineva... fara indoiala ca e "trendy", dar pentru mine e cretinism in forma pura.

Ar mai fi de vorbit de cei care isi iau "super-telefoane", dar nu au credit nici sa dea beep.

Sau despre cei care isi iau "super-vapoare" in leasing (pe care de cele mai multe ori nu il platesc) dar nu pot merge cu ele pana la Sinaia, pentru ca sugativa suge mai mult decat mai au ei in buzunar.

Ar mai fi multe... dar ma intorc la vremea cand comunismul ma trimesese pe mine la scoala.

Imi aduc aminte ca de prin clasa a V-a sau a VI-a incepea o adevarata nebunie de personalizare a uniformelor. O olimpiada a ideilor individuale. Fiecare incerca sa scape de uniforma. Chit ca iti faceai 2 pense la pantaloni, sau faceai camasa cu maneca intoarsa, ca faceai sarafan "detasabil" cu fermoar, ca sa il poti da jos imediat cum ieseai din curtea scolii si sa ramai cu blugii rulati pe dedesubt, nu mai spun de sutele de modele de bentite sau de metodele de a purta matricola cat mai putin, de a-ti "camufla" faptul ca ai plete, certurile cu directorii si profesorii despre cum trebuie sa arate cravata de UTCist, etc.

Daca ma uit acum, pot spune ca ideea comunismului ceausit a invins pana la urma in Romania. Tinerii se imbaraca de buna voie in uniforme. Orwell avea dreptate cu 1984, atat ca a gresit sistemul si anul. Nu e vorba de comunism ci de capitalism si nu 1984 ci 2004.

Normal ar trebui sa nu imi pese. Un idiot are sanse mici sa iasa din idiotenie, pe principiul ca betivul din betie isi mai revine, dar prostul din prostie niciodata. Singura problema ar fi ca la un moment dat, aceasta generatie care se face ca vorbeste la telefon, care isi pune ochelari desi nu are probleme de vedere, care isi duce cainele la manichiurist ar trebui sa imi asigure mie la un moment dat pensia.

Link to comment
Share on other sites

Dani ce e asa rau in a zice pe fata ceva despre un om? prefer oricand un astfel de om, decat cei care se ascund dupa deget.

Perfect de acord.

Prefer sa ma confrunt cu un leu in teren deschis decat cu un sarpe in iarba.

P.S. 110% de acord cu ce a zis Thora.

Link to comment
Share on other sites

Nu, ci doar defineam omu simplu, normal.

Mie nu`mi place sa fiu normal, sa fiu ca restu lumii. Prefer sa fiu mai special/ciudat call it how you want !

In momentul de fata a fi normal a devenit mai interesant datorita numarului scazut de persoane din generatia urmatoare care se poarta cat mai natural .... iar nr acelor "speciali"/"ciudati" atat prin vestimentatie cat si prin muzica cat mai urata posibila ascultata(ca sa iasa in evidenta si sa para cat mai unici...si la capitolul asta sunt unici , fiindca putini sunt cei care pot suporta sa asculte unele porcarii la moda din ziua de azi) (vorbesc la general..cine se simte sa nu ma deranjeze) a depasit cu mult cotele normalului ... astfel incat a te purta "special/ciudat" nu te mai face cu nimic special , ci chiar banal (lasand in urma o impresie de mentalitate de masa / adica de turma)

Din pacate multi nu sunt in stare sa aprecieze libertatea.

"Cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unul pe altul"

110% de acord cu ce a zis Thora.

un 95% si din partea mea :P

Link to comment
Share on other sites

Dani ce e asa rau in a zice pe fata ceva despre un om? prefer oricand un astfel de om, decat cei care se ascund dupa deget.

blk - stiu ca asa scrie in revista, am citit articolul mai intai in revista si abia dupa pe linkmania. pe google n-am gasit nimic special.

normal ca si mie sa mi se pare normal.. sa zica in fata numa ca el exagereaza.. stii si tu bine la ce ma refer.. citeste primul paragraf.. ala cu Freud..

Link to comment
Share on other sites

Nu ti se pare ca te contrazici la mai putin de 24 de ore?

Acum, sa nu imi spui ca tu ai inventat moda cu roz la barbati, ca nu o sa te cred. Iar faptul ca ai putut sa iti cumperi camasi/tricouri roz s-a datorat unei alte realitati - faptul ca exista o cerere imensa de camasi/tricouri/etc roz pentru barbati.

Unde m`am contrazis ?

Nu am inventat eu moda, am spus eu asa ceva ? Si nu am tricouri en`gro si camasi cu sutele. Am doar 1 tricou roz si 1 camasa roz pe care o port la costum. What`s the big deal ? Fratilor, get over it. Fiecare se imbraca cum vrea, face ce vrea, isi face freza cum vrea, umbla cum vrea, in cate figuri vrea, etc. Asta e lumea, nu ai ce face. Nu tu ai facut`o, nu tu o schimbi.

Acum lumea "moderna" ii considera fraieri pe cei mai in varsta cum se imbracau la vremea lor si ce freze aveau si ce muzica ascultau.

Peste 50 de ani cum crezi ca o sa fie ? La fel. O sa rada de noi ("trendy"), dar de voi (bontimes in picioare, puloveru in V si pantalonii simpli pe el) o sa rada si mai tare pt. ca e si mai old-style.

Asta e, n`ai ce`i face!

If you can`t beat them, join them ! :)

Link to comment
Share on other sites

Acest articol reflecta realitatea din RO in privinta tuturor categoriilor.

Efectul de turma i se poate atribui, in adevaratul sens al cuvantului, minimalului.

Radu, aici nu e vorba ca fiecare se schimba odata cu aparitia altui stil ci de faptul ca toti adopta toate aceste trenduri din snobism adica fara discernamant . Nu gandesc inainte. Mi se pare o tampenie sa-ti schimbi felul de a gandi si personalitatea doar pentru ca asa fac toti.

95% din acesti "fani" nu le plac cu adevarat ceea ce asculta .. o fac din obligatie, sunt niste falsi.

Minimalul a avut parte de o mediatizare larga ceea ce a dus la situatia de fata.

Daca tranceul era in locul minimalului, urmarile erau similare. Asadar se poate spune ca cei care asculta trance sau orice alt gen nemediatizat, din Romania, sunt fani, inteleg muzica, le plac sa o asculte tot timpul.

Eu am inceput sa ascult trance sau house fara sa ma influenteze nu stiu ce moda.

Snobismul e cel mai mare defect in randul tinerilor si de aici se desprind si celelalte trasaturi negative.

Valabil si pentru faza cu alesul facultatilor sau mai ales a Bucurestiului. "Ma duc acolo pentru ca acolo se duc toti si acolo e distractia cea mai mare, cluburi beton ... pilule pe minimal etc." Idem pentru moda "rozului".

Nu ma deranjeaza deloc moda si de faptul ca trebuie sa ne miscam odata cu ea, mi se pare normal.

Ceea ce ma deranjeaza este modul in care toti fac asta, mod care reflecta capacitatea de a gandi si de a te lasa condus de aparente.

ps: Nu am nimic cu minimalul, e un gen ca oricare altul dar mie nu imi place deci nu ascult. Nu-mi plac tricourile cu 1000 de dungi deci nu cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Acest articol reflecta realitatea din RO in privinta tuturor categoriilor.

Efectul de turma i se poate atribui, in adevaratul sens al cuvantului, minimalului.

Radu, aici nu e vorba ca fiecare se schimba odata cu aparitia altui stil ci de faptul ca toti adopta toate aceste trenduri din snobism adica fara discernamant . Nu gandesc inainte. Mi se pare o tampenie sa-ti schimbi felul de a gandi si personalitatea doar pentru ca asa fac toti.

Probabil i se poate atribui minimalului, dar de ce sariti toti pe mine ? Am pus poze cu mine. Vi se pare ca ma imbrac ca un minimalist ? Minimalistii au pe ei in mare parte culori inchise la culoare. Eu ma imbrac DOAR un culori vii (albastru deschis, portocaliu, ROZ, alb).

Nu neaparat iti schimbi stilul de a gandi si personalitatea, pt. ca face parte din viata noastra. Schimbarile sunt iminente, odata si odata tot se intampla, fie ca sunt rele fie ca sunt bune.

Legat iara de minimal/trance, trance`ul are de 10 ori mai multi fani decat minimalul ! ;) (10 ori fiind o cifra aleasa aiurea).

P.S. : am ascultat minimal MULT, inca mai ascult (nu asa mult ca la inceput), dar ascult. Asta nu inseamna ca trebuie sa ma imbrac ca minimalistii ! :)

Link to comment
Share on other sites

Radule ... acuma foarte sincer ... cu ce esti tu mai special ca mine? [imbracaminte ma refer]

Eu detest rozul pe un barbat ... looks gay [cum zic si marea majoritate ... doar ca il poarta ... ca e la moda ;)] ... detest tenisii 'trendy' ... ca purtam la educatie fizica cand eram in generala ... detest blugii cu sclipici ca nu-s un Power Puff =)) ... come on ... "If you can`t beat them, join them !", il aprob pe Shady ;) ...

Nu va-nteleg ... schimbati look`ul cum cere "moda" ... schimbati muzica ... cum cere moda ;) ... da macar lasati-ne pe noi drq-ului sa fim oldschool ... nu sa aud toti "clubberii" ... ca vezi doamne "suntem faggets" ca ne-mbracam cum ne pica bine si nu cum e moda ...

Moda a devenit ... ceva gen ... O TURMA ...

Nu vreau sa ma cert cu tine ... dar deja mi-au pus capac fazele astea ... sincer iti zic! Mai ales cum evoluati unii la genurile de muzica ... exact ca si cu moda [defapt same shit ... different moment].

PS: Nu va putem egala ... dar va batem oricand ;) ... si v-am batut deja ;) [voi schimbati moda ... cand e cazul ... dar noi ramanem la fel oricand (nu te gandi cu aceleasi haine ... doar ca suntem mai shic ca voi si le schimbam pe chestii care candva erau la moda si ... si acuma arata foarte bine)] ... deci prin ce ai zis tu: If you can`t beat them, join them ! ... ai zis o mare prostie [dupa parerea mea]. Eu unul [si nici alti oldschool] ... nu avem de ce sa va "batem" ... ci doar va zicem frumos ca echipamentele voastre-s cam ... de toata groaza cateodata ;).

Putine mai sunt persoanele unice [la imbracaminte] ... si alea sunt cele oldschool ... ca poarta haine care nu le gasesti prea usor ... - din nou te-ai contrazis :|

PS2: Nu erai asa Raducule ... pana nu te-ai etalat in ale muzicii [nu vreau sa ling pe nimeni in cur ... dar de pe aici adevaratii cunoscatori sunt Thade (o persoana care asculta o muzica destul de grea pentru urechi) si restu` care-s "veterani" in ale muzicii grele ... sau a altor genuri (nu manele in orice caz)] ... si I don`t care who changed you ... but I miss the old Radu [insane, good kid ... and a very good friend ... who loved jokes ...]

Link to comment
Share on other sites

Doar o intrebare dev.

Pana acu ceva vreme, te tundeai normal, si iti faceai tzepi.

De ce dupa ce a aparut freza cu creasta, te tundeai si tu in V in spate ?

DE CE A TREBUIT SA TE IEI DUPA CE E LA MODA DACA TU DETESTI MODA ?

In spatele monitorului toti is buni de gura.

Sunt sigur ca multi pe aici v`ati luat o imbracaminte sau v`ati facut o freza care era la moda ATUNCI, chiar daca nu va statea bine, sau oricat de ridicola vi se parea.Doar ca va e frica sa recunoasteti. Ete ca mie nu mi`e frica sa zic cu ce ma imbrac, cum imi fac freza, cum ma tund, etc.

P.S. : sunt tot eu, old Radu, doar ca ma imbrac altfel, dar gandirea a ramas la fel. Atata tot ca noi 2 ne intalnim rar live, asta`i problema.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am facut freza-n V ... si tzepi ... sa-ti zic asa umpic sincer? Tzepii imi veneau bine ... iar ideea cu V-ul ... era un test pentru curiozitatea unchiului meu ... [sa vada impactul asupra catorva persoane ... interes personal pentru el iar pentru mine un simplu test ;)]. Asta nu-nseamna ca si acuma ma dau in vant dupa avioanele astea cu V ... [tzepii is o moda destul de veche ;)]

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la tzepi, ci la V.

Ma lasi cu teste si de astea ?

De ce pana acu aprox 1 an si ceva nu te`am vazut niciodata cu freza si dintr`o data POC, schimbare de freza si de clothin` ?

De ce va e frica sa recunoasteti ? Asta nu inteleg.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la tzepi, ci la V.

Ma lasi cu teste si de astea ?

De ce pana acu aprox 1 an si ceva nu te`am vazut niciodata cu freza si dintr`o data POC, schimbare de freza si de clothin` ?

De ce va e frica sa recunoasteti ? Asta nu inteleg.

Ce sa recunosc? Ca port tricouri tunate asa umpic prin semne mai 666 ... si ca mi-am luat una/doua/trei perechi de blugi normale ...? FREZA IN V ERA UN TEST! Nu am mai facut prostia aia niciodata :rofl1:

[si sa vezi ce tricouri tunate-mi trag in curand ... si niste blugi, opera mea ... nici de cum ... 'moda'ti ;)]

Link to comment
Share on other sites

Probabil i se poate atribui minimalului, dar de ce sariti toti pe mine ? Am pus poze cu mine. Vi se pare ca ma imbrac ca un minimalist ? Minimalistii au pe ei in mare parte culori inchise la culoare. Eu ma imbrac DOAR un culori vii (albastru deschis, portocaliu, ROZ, alb).

Cam asa se imbraca si minimalistii, mai exact astia "newbye". Minimalul nu are o culoare anume sau stil.

Pe toti care i vezi imbracati ca niste clowni asculta minimal.

Prima data a inceput moda hainelor. Tricourile roz, tricouri in dungi, blugi cu sclipici, tenisi deia cu stele sau ceva de genu si abia la sfarsit s-au gandit, mai exact dupa ce au ascultat in cluburi, ca genul de muzica adecvat este minimalul si asa a inceput moda ...

Traiesc printre astfel de persoane si nici unul nu a inceput intai sa asculte minimal, mai ales inainte sa apara in cluburile din ro. First clothes, then clubbing and last, minimal fans.

Alt lucru care ma amuza teribil este ca multi de la noi "se poarta" emo si asculta minimal. Nu cred ca traditia de "emo kid" presupune sa asculti acest gen :D

No offence Radu. Am vorbit la modul general.

Legat iara de minimal/trance, trance`ul are de 10 ori mai multi fani decat minimalul ! ;) (10 ori fiind o cifra aleasa aiurea).

In Romania NU sau DA daca ne luam dupa fanii adevarati carora le plac ce asculta dar sondajele nu tin cont de asta. Este deajuns sa spui ca asculti numai minimal si deja esti trecut ca fiind fan.

Nu ma deranjeaza moda hainelor deloc, aici chiar nu dau doi bani, mai port si eu un tricou in dungi din cand in cand ... e a lu fratemiu dar il port pt ca e destul de lejer.

Ma deranjeaza, in schimb, legatura dintre haine si muzica. M-au intrebat destui cand m-au vazut cu acel tricou daca ascult minimal. Imi venea sa le crap capul.

Ce-i drept, freza, blugi sau tenisi n-am :)

Link to comment
Share on other sites

Legatura dintre muzica si haine chiar nu prea isi are rostul aici.

Eu unul ma imbrac de obicei la costum (cand nu sunt 50 grade in bucuresti <_< ) si nu o singura data m-a intrebat cineva daca ascult manele pe motiv ca "asa se imbraca manelistii".

Era mai mult vorba de "coolarimea romaneasca" si cele 2 mari principii ale tinerilor de azi

1. it's cool to be uncool

2. remember you're unique, just like everyone else.

Link to comment
Share on other sites

Era mai mult vorba de "coolarimea romaneasca" si cele 2 mari principii ale tinerilor de azi

1. it's cool to be uncool

2. remember you're unique, just like everyone else.

Vedeti episodul Raisins din South Park :D. "If you wanna' be unique, all you have to do is dress like us and listen to our music." :D

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va ofer o mostra din gandirea punker-ilor veterani. Adica, asa-numita "Garda veche". Atunci cand punk-ul era privit ca o nenorocire si fanii lui ca niste depravati, nu-i deranja. Se imbracau cum aveau chef si isi faceau ce freza aveau chef. Si erau ei insisi. Si li se rupea de moda si de ce spuneau cei din jur. De cand e la moda sa fii punker, majoritatea au renuntat la hainele si frezele pe care le arborau inainte. Explicatia: "N-o sa ajung eu sa fiu pus in aceeasi oala cu poponarii astia care acum 6 luni erau clubberi.".

Cam asa se intampla intotdeauna. Un fenomen pe care toata lumea il blama ajunge la moda si i se duce dracului toata esenta.

Acum cativa ani, toti ii luau la misto pe cei care purtau tenisi (inclusiv prin remarci de genul "Uite-l si pe ala, n-are bani sa-si ia o pereche de adidasi!"). Acum e misto sa porti tenisi. N-are rost sa dezvolt, pentru ca s-a vorbit deja despre Converse. Dar, daca vrei sa fii cu adevarat deosebit, iti iei o pereche de tenisi/ bascheti de 20 RON, investesti cateva ore si putina imaginatie si ai ceva personalizat. La fel cu tricourile, pantalonii, camasile si asa mai departe.

Nu simt nevoia sa ma incadrez. Intr-o lume in care obiectivul principal e sa fiu trendy, chiar mi se rupe de cum ma catalogheaza unul care se imbraca in tricouri roz cu bilute de sticla. Ma intreba la un moment dat o fata cum pot sa fiu atat de sigur pe mine si sa-i privesc cu dispret pe cei care se imbraca dupa ultima moda si sunt in centrul atentiei datorita hainelor. I-am raspuns ca ma consider mult mai liber decat ei si ca pot oricand sa ajung in centrul atentiei pentru ceea ce sunt, nu pentru ce port.

Asadar, in momentul in care o sa-mi schimb modul de a gandi sau felul de-a fi, o voi face din convingere. Nu pentru ca asa a spus un designer sau un tampit care a scris un articol in nu-stiu-ce revista de doi bani pe care o cumpara toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

minimal se asculta pentru ca "e la moda", cu toate ca fanii genului habar nu au de muzica. facutul parului cu placa (si la baieti) e la fel...ca si toate tampeniile alea de fite ridicole....eu vad fosti colegi care au haine scumpe si ei mor de foame pe acasa. telefoane de 10 milioane dar nu au credit sa dea un beep...e incredibil ce se intampla...nu stiu de unde a venit valul asta cu minimal. pe cati am auzit minimal e cel mai tare...minimal e muzica...mi se face scarba cand vad gasti d-astea de minimalisti care sufera de ei si se rup in figuri si merg cu ratb-u' si metrorexu'. articolul din primul post ilustreaza cel mai bine realitatea, cel putin aici in bucuresti. peste noapte poti sa ai 92389462 de "prieteni" daca esti trendy si te imbraci cum scrie in articolul ala...cred ca nici nu m-am exprimat corect in ce am scris dar mi-au venit multe in minte cand am citit primul post...

Link to comment
Share on other sites

1. articolul lui andrei gheorghe e relativ ok, spre slabut, sunt convinsa ca se poate face mai mult din stilul publicistic. dar na, la prima vedere, pare un articol :cool2: , deci aparent merita citit - insulta moda de ocazie, ipocrizia de ocazie, stilul de viata de ocazie, cu asa o mirare si inversunare incat parca ar fi o problema abia aparuta in societatea romaneasca...

2. din ce observ, toata lumea confunda moda cu muzica. newsflash - n-au nicio treaba una cu alta. vreti sa vedeti ce se poarta toamna-iarna 2007? uitati-va pe fashion tv, nu pe mtv. sau, daca va uitati pe mtv si va imbracati precum locul 1 din top20, macar nu afirmati sus si tare ca sunteti "la moda"; in cel mai bun caz, sunteti :cool2: in conceptia altora care se uita la top20... ca tot suntem aici, ceea ce intotdeauna va arata superb pe un barbat sunt exact pantalonii simpli, camasa si puloverul criticate de raducu - asta va fi intotdeauna la moda.

3. poti fi cat de ciudat (a se citi trendy sau :cool2: ) vrei tu atata vreme cat stai frumos in banca ta. marea problema a ciudatilor zilelor noastre e ca au impresia ca ar fi artisti. pe mine cel mai mult ma deranjeaza aspectul asta al trendurilor autohtone - moda de a fi artist. "opera" artistilor de bar, desigur, este fie o fortare, fie o balbaiala, fie ambele. desigur, nu toata lumea poate intelege ca a te descurca sa canti ceva pink floyd la chitara nu este chiar asa o mare filosofie, sa scrii o poezie plina de clisee fara sa respecti concepte precum ritm, rima masura, muzicalitate nu te transforma in nichita stanescu sau a avea un sevalet acasa si a exersa cu fervoare triunghiuri si cerculete pe panza nu te face picasso... si nu, nu vreti sa-i prinzi pe acesti artisti de duzina incepand sa filosofeze la un pahar de vin... aberatiile si necunostinta in domeniu te vor face sa iti reconsideri ideea despre ce inseamna sa fii :cool2: si sa te intorci la tunsoarea normala, imbracaminea de bun simt si cartea din biblioteca din care n-ai mai citit de cateva luni.

cat despre mine... eu sunt prima care recunosc ca sunt "totally uncool" conform personalitatii la moda din saptamana asta. si o sa fiu la fel de uncool si in raport cu cea din saptamana viitoare. si peste o luna la fel. poate insa ar trebui cu totii sa ne documentam (pe google) asupra definitiei personalitatii si sa incercam sa ne-o conturam in functie de ceea ce suntem, nu in functie de moda. unicitatea individuala nu trebuie sa fie un tel si nu trebuie fortata sa iasa in evidenta, din simplul motiv ca nu trebuie pretuita de toti, ci doar de cei care merita. desigur ca asta e doar parerea unei persoane demodate (thank god ca nu mai tre' sa fac liceul o data cu gandirea asta), dar deloc marginalizata din cauza asta. in the meantime, u enjoy being :cool2: , i'm enjoying being hot :D

Link to comment
Share on other sites

Fiecare generatie are stilul si caracteristicile ei...le acceptam sau le criticam; le aprobam sau le ignoram.

Ex. cand eram in liceu se purtau blugii cu banda de alt material introdusa in lateralul cusaturii exterioare dp crac (3 cm latime aprox) si sa spunea ca ar fi model Depeche. Mi-am dorit intotdeauna sa am si eu, dar nu am avut parte. Erau alte vremuri. Fiecare varsta are farmecul ei.

Have fun inainte de pensie ! :dance:

Link to comment
Share on other sites

Guest chatte.perdue

eu sunt corina petrescu. i'm glad some people got it. glad the rest didn't. daca intelegea toata lumea eram proasta. exemplele sunt luate din real life, nu inspirate de acolo. si luandu-ma de acest trend nu ma iau de muzica sau haine, ma iau de oamenii fara personalitate

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...