Jump to content
demonium

The Purpose Of Meaning

Recommended Posts

Ma voi folosi de aceasta replica deja clasica pentru a va adresa o intrebare si anume de ce EXISTATI.

Pentru ce va treziti dimineata, ce va motiveaza si in definitv pentru ce traiti...

Ah.. si va rog... stay on-topic pls (iar daca nu va place tema, nu postati)

Link to comment
Share on other sites

Ma voi folosi de aceasta replica deja clasica pentru a va adresa o intrebare si anume de ce EXISTATI.

Pentru ce va treziti dimineata, ce va motiveaza

Gindesc, deci exist!

Nu stiu cui apartine citatul dar la cite plagiaturi se "produc" pe linkmania unul in plus nu conteaza.

Descopar-in ultimul timp-o oarecare "agresivitate"din partea moderatorilor(vorba lui KIZ despre moartea "linkmaniei")-dar asta este off topic.

Vreau sa cred ca ne trezim mai buni mai intelepti mai altruisti....mai,mai-hai s-o spunem - mai muncitori.

ASTA ESTE-UN FEL DE NEVERENDING STORY(parerea mea! :camouflage: )

Link to comment
Share on other sites

Prea mult "Dexter's Laboratory"...

Dragutz subiectul dar cam inutil...Inutil pt ca e o intrebare f incomoda!Tu crezi ca poti sa raspunzi la aceasta intrebare?Nu vreau sa par ostil dar sunt sigur ca nici macar tu nu ai acest concept bine definit!

Pt ce ne trezim dimineata si ce ne motiveaza?E o intrebare la care nimeni nu poate raspunde...Cel putin nu pe termen lung...Pe termen scurt, ne trezim dimineata ca sa existam, sa mai treaca inca o zi din viata noastra in care sa progresam fata de ziua anterioara.Ne motiveaza zambetul iubitei sau o vorba frumoasa din partea unui prieten.Ne motiveaza o realizare:o nota buna, un examen promovat cu brio, senzatia ca a mai trecut o zi in care nu ai trait degeaba sau faptul ca iubesti sau te simti iubit si simti ca nu treci prin viata ca un tren printr-o gara parasita.Nu consider ca e bine sa ma culc seara gandindu-ma ca maine dimineata ma trezesc doar pt a face ceva.Fie ca vrem, fie ca nu, fie ca ne facem un anumit scop in viata sau nu, viata isi urmeaza cursul ei si fiecare isi are locul in lumea aceasta...As vrea totusi sa vad si raspunsul tau la intrebare...

Link to comment
Share on other sites

Ca orice om am si eu un scop in viata!Dar asta nu inseamna ca ma trezesc dimineata doar pt a-mi indeplini scopul in viata.Nu traiesc pt un scop...Un scop in viata este pana la urma un etalon!De cele mai multe ori considerat apogeul vietii (si ma refer la adevaratele scopuri in viata si nu cele banale cum ar fi absolvirea liceului samd).Pana la urma traiesc pt a ma bucura de viata si de tot ceea ce imi poate oferi aceasta!

Link to comment
Share on other sites

Dak stai sa te gindeshti care e scopul tau , cind te trezeshti dimineata, apuci sa te culci nemancat, ori dind raspunsuri care par stupide la a adoua analiza. Mai intreaba-te de ce tea-i nascut, sau ce inseamna Dumnezeu shi ai rezolvat-o pe viata. Putini se gindesc la asta, dar realitatea e ca cei ce o fac, nu-s fericiti. Ferice de cei ignoranti ! :(

Link to comment
Share on other sites

Scopul meu in viatza... sa ajung macar la fel ca parintzii mei... Cariera, relatzie, erm... partea financiara and so on... Ca orice om, vreau o sotzie, o fata ... ( personala chestia cu fata:) ), o mashina, o casa... daca nu se poate, atunci un apartament...

Ah well, mai am pana ajung la 25 de ani deci ... am de cladit un viitor intreg :)

Link to comment
Share on other sites

Eu ink mai astept raspunsul lui demonium care se pare ca a facut acest topic si l-a abandonat!Totusi cand initiezi un topic trebuie sa fii primul care sa raspunda dar se pare ca tu nu ai gasit un raspuns pt intrebarea ta si te-ai multumit sa abandonezi topicul! :violent:

Link to comment
Share on other sites

"singuru scop in viata e sa te distrezi"

"daca nu faci ceea ce-ti place, at pt ce traiesti?"

vai de capul nostru daca ne-am lua dupa tine. si cu cei din jur cum ramane? numai tu contezi? :banghead: eu nu m-as putea distra daca cel de langa mine ar fii necajit si fara acoperis deasupra capului.

Link to comment
Share on other sites

vai de capul nostru daca ne-am lua dupa tine. si cu cei din jur cum ramane? numai tu contezi? :banghead: eu nu m-as putea distra daca cel de langa mine ar fii necajit si fara acoperis deasupra capului.

daca cel de langa tine e necajit si nu are un acoperis deasupra capului si-ti pasa de el, inseamna ca iti face placere sa-l ajuti.

"daca nu faci ceea ce-ti place, at pt ce traiesti?"

sa-ti dau si niste exemple:

1. un prieten al meu a fost plecat in strainatate si castiga ~5000$/luna, dar s-a intors aici pt un salariu de 300$ pt ca acolo era departe de familie si nu avea nici un prieten.

2. un om la varsta de 50 ani s-a sinucis pt ca el toata viata a facut ce l-au indemnat altii sa faca, si si-a dat seama ca el nu suporta slujba pe care o avea

"singuru scop in viata e sa te distrezi"

tu pt ce te duci la munca, pt ce vrei sa ai bani? nu cumva ca sa-ti cumperi tot ce-ti doresti, sa poti sa iesi cu prietenii la o terasa, etc?

gandeste inainte de a posta si nu mai interpreta cum vrei tu ceea ce am spus eu

Link to comment
Share on other sites

@ SeanJohn

Nu stau toata ziua pe forum asa k imi cer scuze k te-am facut sa astepti raspunsul meu (pe care vei incepe si il vei diseca si taia in bucatezele imediat cum il voi pune).

Raspuns: nu am nici un scop in viata. Acu esti multumit seanjohn?

Link to comment
Share on other sites

pai cum zicea si Makavelli .... daca stam si meditam de ce existam/care e scopul nostru si alte chestii d`astea .... e probabil ca la 70-80 de ani sa descoperim ca nu am aflat nimic si ca toata viata a trecut pe langa noi.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...