Jump to content
ReNuX

Un motociclist a murit pe loc

Recommended Posts

Un tinar care urca pe Copou a cazut de pe motocicleta si s-a izbit cu capul de un maxi-taxi care urma sa vireze pe linga Casa de Asigurari. Impactul a fost atit de violent incit tinarul a murit pe loc. Martorii si politistii sustin ca motoclistul avea viteza mare

Motociclistii din Iasi sint in doliu. Un tinar si-a pierdut viata aseara intr-un groaznic accident. Motociclistul, care urca spre Copou, a intrat in plin intr-un microbuz care voia sa vireze spre stinga. Impactul nimicitor i-a fost fatal. Acesta a murit pe loc, avind capul zdrobit si aproape bagat in intregime in interiorul corpului. Din primele verificari, politistii spun ca vina apartine motociclistului.

Accidentul s-a petrecut aseara in jurul orei 21,30. Daniel Alexandru Gorduz (29 de ani) urca pe bulevardul Carol cu o motocicleta Yamaha cu o viteza foarte mare, dupa cum spun martorii. In fata Casei de Asigurari de Sanatate, tinarul a pierdut controlul bolidului si s-a izbit violent de un microbuz al firmei „Unistil“, care intentiona sa vireze spre stinga si care se retragea din cursa. „Din primele cercetari rezulta ca motociclistul circula cu viteza peste limita legala. Motocicleta a derapat, iar el s-a dezechilibrat si s-a lovit frontal de microbuz. Impactul a fost doar intre motociclist si partea din fata a microbuzului. Nu a avut loc nici o coliziune intre motocicleta si microbuz“, a explicat inspectorul Dragos Moisuc, din cadrul Serviciului Politie Rutiera. Imediat dupa impact, motocicleta si-a continuat drumul si a mai mers peste o suta de metri inspre Copou. In urma impactului, corpul barbatului a fost aruncat aproape zece metri si s-a oprit pe spatiul verde de pe marginea trotuarului. Politistii spun ca, desi nu avea echipament de protectie, tinarul purta totusi casca. „Avea casca de protectie, dar i-a cazut inaintea impactului“, a mai mentionat inspectorul Moisuc. Motociclistul era insotit de alti doi tineri motociclisti, dar care ramasesera putin mai in spate. Soferul microbuzului implicat in accident a fost dus aseara la spital pentru recoltarea probelor biologice pentru a se stabili daca a consumat bauturi alcoolice. „Nu aveam viteza. L-am vazut doar ca venea inspre mine si am frinat“, a declarat Gheorghe Spiescu, soferul microbuzului. Anchetatorii spun ca este posibil ca motociclistul sa se fi speriat cind a vazut microbuzul ca vireaza spre stinga si atunci s-a dezechilibrat si s-a izbit de masina. Din primele verificari, vina pare sa ii apartina in intregime motociclistului, linia de demarcatie a sensurilor de mers fiind discontinua in zona respectiva. Mai mult, banda pe care circula victima era libera si isi putea continua drumul fara nici o problema. La fata locului au ajuns imediat citeva zeci de motociclisti, prieteni ai celui decedat. „Nu stiu ce sa zic, nu mai am cuvinte. Ce cauta oare pe aici?“, a suspinat unul dintre apropiatii tinarului. „Are fetita de doua luni acasa. Am anuntat-o acum si pe sotia lui. Este groaznic ce s-a intimplat. Mai ducem pe inca unul dintre noi la cimitir“, a adaugat un alt prieten al tinarului decedat, in timp ce aprindea o luminare.

Sursa

Pentru asta m-a trezit taicameu azi dim.. ca ieri am zis ca vreau motor :D

Condoleante.. desi avea 200 km/h asa au spus martorii..

Link to comment
Share on other sites

Asta e, mai moare lumea...oricum mergi cu viteza, dar in afara orasului unde ai timp sa franezi/incetinesti...

"Din primele verificari, politistii spun ca vina apartine motociclistului." da poi daca merge cu 200km/h a cui poate sa fie vina ? :blink: RIP

Link to comment
Share on other sites

frate ma lasi k nu a avut 200, io ii vad pe astea in craiova cum merg cu masinile cu 150 si fac accidente in nestire barem de aia cu motocicletele care se dau smecheri pe bulevard care se aude mai bine si care merge mai rpd pe aia chiar nu ii mai suport. poate ati auzit de accidentu ala din craiova de acu 1 sapt si ceva 2 de a dat unu cu pasatu cu 100 si ceva in unu care trecea strada si l-a aruncat pe alta masina pe sensu celalt de i-a facut capu zob, din curiozitate am trecut alaltaieri prin locu ala si inca mai erau creieri aluia pe o masina care e expusa la vanzare ;) pe cine il intereseaza am si poze sa vada cam ce a fost acolo :| k erau 500 de persoane si calcau pe creieri lui pe strada :|. parerea mea e ca nu tre sa mergi cu viteza mai ales in oras poti sa ai u si hummer nu mori u da omori pe altu nevinovat si il ai pe constiinta, am ajuns sa imi fie frica sa merg si cu taxi barem prin ce trecui azi de dim k era sa faca ala 5 accidente in 10 min ramasai masca :| nici nu erau din vina lui.

p.s rip pt motociclist da toate astea cred ca se puteau evita ....

eu unu nu am nimic cu motociclisti da sa nu se mai dea frate atata in spectacol sau sa mearga cu viteza aia k nu se intampla nimic daca ajunge cu 5 min mai tarziu .... asta saracu de el ce a rezolvat k a mers cu 200 ? a ajuns acasa intre 4 scanduri si cu capu facut varza sa nu il mai poata pupa nimeni nici rece :| doamne frate

Link to comment
Share on other sites

frate ma lasi k nu a avut 200, io ii vad pe astea in craiova cum merg cu masinile cu 150 si fac accidente in nestire barem de aia cu motocicletele care se dau smecheri pe bulevard care se aude mai bine si care merge mai rpd pe aia chiar nu ii mai suport. poate ati auzit de accidentu ala din craiova de acu 1 sapt si ceva 2 de a dat unu cu pasatu cu 100 si ceva in unu care trecea strada si l-a aruncat pe alta masina pe sensu celalt de i-a facut capu zob, din curiozitate am trecut alaltaieri prin locu ala si inca mai erau creieri aluia pe o masina care e expusa la vanzare ;) pe cine il intereseaza am si poze sa vada cam ce a fost acolo :| k erau 500 de persoane si calcau pe creieri lui pe strada :|. parerea mea e ca nu tre sa mergi cu viteza mai ales in oras poti sa ai u si hummer nu mori u da omori pe altu nevinovat si il ai pe constiinta, am ajuns sa imi fie frica sa merg si cu taxi barem prin ce trecui azi de dim k era sa faca ala 5 accidente in 10 min ramasai masca :| nici nu erau din vina lui.

p.s rip pt motociclist da toate astea cred ca se puteau evita ....

eu unu nu am nimic cu motociclisti da sa nu se mai dea frate atata in spectacol sau sa mearga cu viteza aia k nu se intampla nimic daca ajunge cu 5 min mai tarziu .... asta saracu de el ce a rezolvat k a mers cu 200 ? a ajuns acasa intre 4 scanduri si cu capu facut varza sa nu il mai poata pupa nimeni nici rece :| doamne frate

N-am auzit de accidentu asta dar din cate ai zis e groaznic ... cand am citit partea cu creierii calcati in picioare mi-a venit sa vars :wacko:

OT : Pacat de motociclist ... toti se incoarda ca sa arate ce poate motoru` si multi ajung prin spitale, daca nu si mor instantaneu ... nasol ... si la mine a fost un accident de a vrut unu cu motoru` sa intre intr-o curba si n-a vazut ca vine un taxi, s-a agatat de spoileru` taxiului si a intrat direct intr-un perete de la o casa ... a fost in coma 2 luni ... acum sa il vezi pe baiat, e cu masina si ce incet merge ...

Link to comment
Share on other sites

tocmai citeam despre accidentul asta pe alte forumuri si am vazut si niste poze care ulterior au fost scoase de pe forum ... si da , faza cu creierii e adevarata . nu vreti sa vedeti cum arata motociclistul dupa acccident !

Link to comment
Share on other sites

Sorry eram prea adormit si am gresit sectiunea :D

Totusi, eu vreau sa-mi iau un motor.. care nu necesita permis :D cu 49 cmc .. un aprilia rs 50 sau gillera dna 50 sau yamaha tzr 50

Accidentul putea sa-l evite motociclistul daca nu mergea cu o viteza atat de mare

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt pe aproape de a ma inscrie ptr A..dar dat fiind antecedentele mele cu viteza..nu prea ma sustine nimeni =))

@ motociclistii..la ora actuala sunt mai expusi decat pietonii in cazul unui accident la noi pe strazi...si in plus..mai merg cam toti cu o viteza pe masura fetei care le sta in spate ;)

Link to comment
Share on other sites

Casca ar fi putut să-l salveze

Martorii susţin că în momentul impactului Cătălin Gorduza încă se mai afla pe motocicletă, însă era pe jumătate căzut. S-a lovit cu capul de spoilerul microbuzului, după care a fost aruncat peste zece metri cu capul de bordura din faţa Casei de Asigurări de Sănătate. Martorii au susţinut că motocicleta nu s-a izbit deloc de maxi-taxi, ci doar conducătorul acesteia. Îngrozitor, după ce a fost lovit cu capul de bordură, motociclistul a fost aruncat în urma impactului cu capul de un copac, rămânând urme de creier pe scoarţa acelui arbore. De parcă chinurile de până acum nu ar fi fost de ajuns, un ochi i-a sărit la doi metri de corp, pe asfalt. Reprezentanţii motocicliştilor susţin că totul s-a petrecut din cauza vopselei de pe trecerea de pietoni, care este foarte alunecoasă. "Noi am reclamat de mai multe ori faptul că vopseaua folosită pentru marcajele stradale nu este bună şi este alunecosă. Atunci când a murit Ovidiu (motociclistul care a murit după ce s-a izbit de o vacă - n.r.) am ridicat această problemă şi nimeni nu ne-a dat vreun răspuns. După ce a derapat pe trecerea de pietoni, motociclistul s-a izbit în maxi-taxi. Marele lui ghinion a fost că nu avea casca asigurată. Casca i-a căzut înainte de impactul cu microbuzul. Casca îl proteja sigur şi avea şanse mari să scape cu viaţă", a declarat Liviu Ţigănuşu, unul dintre reprezentanţii motocicliştilor. Trebuie menţionat că motocicleta a mers singură încă 109 metri de la locul impactului. "Din primele cercetări şi din declaraţiile martorilor motocicleta a venit cu viteză dintre Fundaţie spre Copou peste limita legală şi a intrat în coliziune cu microbuzul. Motocicleta a continuat să se deplaseze după impact, 109 metri, iar motociclistul a căzut şi s-a izbit frontal de microbuzul care cobora Copoul şi se înscrisese să facă la stânga", a declarat inspectorul Mihai Moisuc, de la Serviciul de Poliţie Rutieră

Link to comment
Share on other sites

Casca ar fi putut să-l salveze

Martorii susţin că în momentul impactului Cătălin Gorduza încă se mai afla pe motocicletă, însă era pe jumătate căzut. S-a lovit cu capul de spoilerul microbuzului, după care a fost aruncat peste zece metri cu capul de bordura din faţa Casei de Asigurări de Sănătate. Martorii au susţinut că motocicleta nu s-a izbit deloc de maxi-taxi, ci doar conducătorul acesteia. Îngrozitor, după ce a fost lovit cu capul de bordură, motociclistul a fost aruncat în urma impactului cu capul de un copac, rămânând urme de creier pe scoarţa acelui arbore. De parcă chinurile de până acum nu ar fi fost de ajuns, un ochi i-a sărit la doi metri de corp, pe asfalt. Reprezentanţii motocicliştilor susţin că totul s-a petrecut din cauza vopselei de pe trecerea de pietoni, care este foarte alunecoasă. "Noi am reclamat de mai multe ori faptul că vopseaua folosită pentru marcajele stradale nu este bună şi este alunecosă. Atunci când a murit Ovidiu (motociclistul care a murit după ce s-a izbit de o vacă - n.r.) am ridicat această problemă şi nimeni nu ne-a dat vreun răspuns. După ce a derapat pe trecerea de pietoni, motociclistul s-a izbit în maxi-taxi. Marele lui ghinion a fost că nu avea casca asigurată. Casca i-a căzut înainte de impactul cu microbuzul. Casca îl proteja sigur şi avea şanse mari să scape cu viaţă", a declarat Liviu Ţigănuşu, unul dintre reprezentanţii motocicliştilor. Trebuie menţionat că motocicleta a mers singură încă 109 metri de la locul impactului. "Din primele cercetări şi din declaraţiile martorilor motocicleta a venit cu viteză dintre Fundaţie spre Copou peste limita legală şi a intrat în coliziune cu microbuzul. Motocicleta a continuat să se deplaseze după impact, 109 metri, iar motociclistul a căzut şi s-a izbit frontal de microbuzul care cobora Copoul şi se înscrisese să facă la stânga", a declarat inspectorul Mihai Moisuc, de la Serviciul de Poliţie Rutieră

doamne,parca e un horror film :| saracu,poate nici casca nu salvea viata lui

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca oricine ar detine un motor puternic ar merge cu viteza... este practic imposibil sa rezisti tentatiei de a accelera. asa ca cine se stie vitezoman (lance) sa nu-si ia niciodata asa ceva :lol:

pe mine una era sa ma coste viata indiferenta unui sofer de autoturism pe 4 roti, iesind in depasire cand noi il depaseam deja :sef: ... asa ca ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...