Jump to content
DevicE

Romania si Moldova

Recommended Posts

Am creat acest topic fiindca ma tot intreb de ce nu se poate uni Moldova cu Romania voi va inchipuiti cat de mare ar fi Romania daca sar uni cu Moldova vorbim aceiasi limba avem acelasi sange dar daca vrem sa mergem in Moldova trebuie sa mergem cu buletin si sa tregem granita eu spun ca este o mare tanpenie :banghead:

Link to comment
Share on other sites

Pt ce sa te unesti cu Republica Moldova? Si asa situatia nu e deloc roz la noi ... nu mai e nevoie de alti trantori :| , plus ca Romania nu mai e de capul ei de cand cu U.E si in zona respectiva sunt multe interese ( in special strategice )

Link to comment
Share on other sites

Hmm dar ganditiva si voi cat de mare ar fi romania daca sar uni inapoi toata romania e adevarat ca Moldova este mult mai saraca deacat romania totusi nmi place idia asta vb aceiasi limba avem acelasi sange dar eu sunt moldova si noi romania e o chestie cam ciudata e exact ca si cum teai duce din romania in spania numai ca aia vb aceiasi limba ceva de genul acesta este

@: westy8998 oricum 20-30 de ani romania va merge rau...

Link to comment
Share on other sites

Ar fi ceva sa se uneasca ... intr-un fel ar fi mai bine ... ca am avea un teritoriu mai mare ... dar pe de-o parte ar fi rau ... ca va trebui sa ii tragem dupa noi ... Oricum am avzut la TV cu dezbateau acest subiect si, nu s-a ajuns la nimic si nici nu se va ajunge ... deoarece Romania este o tara care e in urma cu mult fata de celelalte ... daramite Moldova ... deci ... in concluzie e bine asa cum suntem acum ...

PS : Oricum ne sta mai bine asa in forma de peste :P

Link to comment
Share on other sites

Hmm dar ganditiva si voi cat de mare ar fi romania daca sar uni inapoi toata romania e adevarat ca Moldova este mult mai saraca deacat romania totusi nmi place idia asta vb aceiasi limba avem acelasi sange dar eu sunt moldova si noi romania e o chestie cam ciudata e exact ca si cum teai duce din romania in spania numai ca aia vb aceiasi limba ceva de genul acesta este

@: westy8998 oricum 20-30 de ani romania va merge rau...

Tu vrei ca Romania sa fie si mai rau trasa in jos doar pt a fi mai mare dpdv teritorial, si pt a fi impreuna cu "fratii" nostrii de peste Prut? Sincer ne este mult mai bine fara o astfel de povara.

Link to comment
Share on other sites

Pai acia noi nu avem nici o treaba oricum romania se va uni pana la urma daca nu stiti si Germania a fost despartita ceva timp 40 si ceva de ani parca si pana la urma tot sa unit asa va fi si cu romania :) sunt foarte sigur

Link to comment
Share on other sites

Poate se va unii o data si o data poate nu daca ar fi sa se uneasca noi nu mai apucam.......poate copii nostri sau nepoti sau cine stie?

Aia de prin Moldova unii nici macar nu stiu ce este ala internet =)) am fost o data la o manastire am stat acolo 2 zile si era un sat micutz......dar cat de cat dezvoltat aveau tv. si radio =)) asta in urma cam cu freo 4-5 ani sa zic.

Si in momentul actual Romaniei ii va lua pe cel putin 15-20 de anii sa ajunga la standardele europene.

@Deci so away......... :dance:

Link to comment
Share on other sites

vorbim aceeasi limba, avem acelasi sange. diferenta este ca moldovenii dragi au ales comunismul pe cand noi am ales (cel putin asa credem :)) democratia. asa ca lasa-i pe ei acolo, cu tovarasul putin cu tot, si vezi-ti de romania. aia mai trebuie, sa unim romania cu o tara de 2 bani. macar de ar avea resurse naturale, munti sau ceva, insa asa... fix pix. moldova e o tara, romania e o tara. lucrurile raman asa. ce-ar fi sa unim australia cu anglia? aceeasi limba, acelasi sange, acelasi popor...

Link to comment
Share on other sites

Romania a mai vazut un paradox in istoria ei. Unirea cu Transilvania. De regula provincia care se uneste la un teritoriu mai bogat, se ridica la acel nivel. La noi, Transilvania a trebuit sa coboare. Dar am inceput cu o paranteza.

O unire intre cele doua state, in viitorul foarte apropiat, e foarte putin probabila. Ma refer la cea teritoarila. Unele argumente au fost aduse mai sus. In plus, nu exista nici conjunctura internationala care sa favorizeze un astfel de eveniment istoric. De regula, istoria a aratat ca astfel de evenimente au loc in momente "post traumatice" ca sa zic asa. Un exemplu recent e unirea celor doua Germanii, in urma caderii Imperiului Sovietic.

Desigur ca pot exista relatii mai stranse cu Moldova, economice, politice, culturale, etc. Probabil cea mai apropiata forma de uniune va fie cea din momentul in care Moldova ar fi primita in UE. Din cate stiu, Moldova are astfel de intentii.

Sa inchei tot cu o paranteza, avem si acum destul teritoriu care sta degeaba, asa ca nu avem nevoie de un teritoriu mai mare. Cu tot teritoriul asta pe care altii doar ar visa sa-l aiba, avem agricultura la pamant, un turism care te invita sa mergi sa vizitezi tarile vecine etc. Asta nu e un argument valid.

Link to comment
Share on other sites

Nu am fost niciodata in Moldova parintii mei au spus ca au fost cand erau mai tineri si eu nu eram :))) au fost la un restaurant au zis ca au de toate dar nu au bani :(

@: gexy pai daca ma duc si eu intr-un sat la tara si intreb un mos de 70 de ani auzi bre stii cei ala internet ? si el imi raspunde o caruta ? sau o masina ? ceva de genul dar daca ma duc la niste copii de 17 ani si ii intreb imi spun da wa ii din aceala ti pot uita la filmi si pot vb e fain wa...asa miar raspunde nu conteaza ca esti in RO sau in moldova desigur moldova au si iei orase cum e bucuresti cluj timisoara suceva ...si care o mai fi dar adevarul este ca ei sunt cam saraci mult prea saraci daca era o tara cu bani ne uneam de mult timp :D

Link to comment
Share on other sites

DevicE ...Republica moldova ne trage inapoi . Vom vi vazuti si mai prost . Coruptia va fi mai mare , etc . Mai bine se uneste Rusia cu Republica Moldova :| ...eu personal nu vreau sa ne unim...si , chiar daca zici tu ca asta se va intampla..eu iti zic sigur ca nu se va instampla decat cam peste 100 de ani cand situatia in romania va fi putin mai stabila .

Deci , daca ne unim , unii producatori din anumite tari nu vor mai vrea sa aduca unele lucruri in Romania , deoarece vom fi considerati o tara si mai saraca...

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu vreau sa se uneasca ma numai ca nu imi place sa stau cu gandul asta aveam acelasi sange vorbim aceiasi limba dar trecem granita daca mergem in moldova si asta nu depinde de noi oricum se va uni in 20 de ani sigur se va uni asa a stat si germania despartita si tot sa unit dupa 40 de ani

Link to comment
Share on other sites

ciudat e ca o parte importanta din ei nu vor sa se uneasca cu noi..i-a tembelizat deja Voronin...

E trist ce este peste Prut...dar numai noi cei din generatiile care vin putem remedia situatia.....gandti-va cata istorie ne leaga si ca vb aceeasi limba..avem acealeasi traditii..ganditi-va la Germania de Est si de Vest..cat a tars Vestul ca si cei din Est sa poata avea o viata normala

Link to comment
Share on other sites

ciudat e ca o parte importanta din ei nu vor sa se uneasca cu noi..i-a tembelizat deja Voronin...

E trist ce este peste Prut...dar numai noi cei din generatiile care vin putem remedia situatia.....gandti-va cata istorie ne leaga si ca vb aceeasi limba..avem acealeasi traditii..ganditi-va la Germania de Est si de Vest..cat a tars Vestul ca si cei din Est sa poata avea o viata normala

Lance chestia cu sangele si limba e aiurea si lipsita de sens ... eu unul as prefera ca tot ardealul sa apartina Ungariei ( injurati-ma pt asta ) , asa macar nu ar mai trebui ca cei de aici sa duca in spate saracia din Moldova ... si incapabilitatea celor de la Bucuresti ( ma refer politicieni )

Link to comment
Share on other sites

Pai pt ca de cand s-a unit transilvania cu restul Romaniei , cum zicea cineva mai sus in loc sa se imbogateasca provincia , a saracit ... ( in timpul administratiei austro-ungare Transilvania era mult mai dezvoltata decat restul Romaniei )

Link to comment
Share on other sites

Hmm dar ganditiva si voi cat de mare ar fi romania daca sar uni inapoi toata romania e adevarat ca Moldova este mult mai saraca deacat romania totusi nmi place idia asta vb aceiasi limba avem acelasi sange dar eu sunt moldova si noi romania e o chestie cam ciudata e exact ca si cum teai duce din romania in spania numai ca aia vb aceiasi limba ceva de genul acesta este

@: westy8998 oricum 20-30 de ani romania va merge rau...

daca la tine conteaza mai mult cantitatea si nu calitatea asta e.....naspa

nici eu nu as fi deacord sa ne unim cu moldova,ajunge oltenia si celelalte....daca ar fi cel putin la nivelul transilvaniei da sa zicem nu ar fi nici o problema ...

Link to comment
Share on other sites

Lance chestia cu sangele si limba e aiurea si lipsita de sens ... eu unul as prefera ca tot ardealul sa apartina Ungariei ( injurati-ma pt asta ) , asa macar nu ar mai trebui ca cei de aici sa duca in spate saracia din Moldova ... si incapabilitatea celor de la Bucuresti ( ma refer politicieni )

Esti putin cam dur si deviem de la subiect. De ce sa apartina Ungariei? E pamant roamanesc. Eu imi inchipuiam Ardealul un principat autonom atat de Ungaria cat si de Romania. Un fel de Elvetia. Crede-ma, ar fi fost cea mai dezvoltata "tara" din zona :)

Dar aberez ca e ora tarzie si in istorie nu exista "daca", din pacate :). Moldova nu se va uni prea curand cu Romania pentru ca nu exista vointa pt asa ceva nici de o parte, nici de cealalta a Prutului.

Link to comment
Share on other sites

Esti putin cam dur si deviem de la subiect. De ce sa apartina Ungariei? E pamant roamanesc. Eu imi inchipuiam Ardealul un principat autonom atat de Ungaria cat si de Romania. Un fel de Elvetia. Crede-ma, ar fi fost cea mai dezvoltata "tara" din zona :)

Dar aberez ca e ora tarzie. Moldova nu se va uni prea curand cu Romania pentru ca nu exista vointa pt asa ceva nici de o parte, nici de cealalta a Prutului.

Aici Dau dreptate :D

Link to comment
Share on other sites

Din pacate pentru cei din Moldova vor veni niste vremuri cand isi vor dori sa se uneasca cu noi,dar conjuctura nu va mai fi niciodata favorabila unui astfel de eveniment.Romania merge pe un drum bun,schiopatand prin hartoape,dar se indreapta in directia dorita.Cei de dincolo s-au rusificat,sunt mai apropiati ca si cultura de rusi,romanismul se stinge pe zi ce trece tocmai prin faptul ca generatiile vechi incep sa dispara, lasand locul unui tineret debusolat care face orice pentru a emigra.Asa ca multi se vor da romani doar pentru interese economice.Ce nu a reusit sa faca patriotismul si dovezile istorice face depresia economica in care se scalda Moldova.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...