Jump to content
IceMan

Studentii si cadrele didactice recunosc ca ofera si primesc mita

Recommended Posts

Imagine IPB

Aproximativ 7% dintre cadrele didactice sustin ca le-a fost oferita mita pe care au acceptat-o, iar 13% dintre studenti spun ca in facultate, cel putin odata, li s-au cerut bani , cadouri sau servicii, pe care au acceptat sa le dea,

potrivit unui studiu al Fundatiei Soros.

Studiul intitulat "Sistemul univeristar romanesc - Opiniile cadrelor didactice si ale studentilor" a fost realizat pe baza rapunsurilor date de peste o mie de cadre didactice si 1.100 studenti la intrebari legate de propria persoana, organizarea si functionarea sistemului univeristar, autonomia universitara, coruptia academica si procesul educational. Astfel, potrivit studiului, 22% dintre studenti declara ca cineva de la facultate le-a cerut, cel putin intr-o situatie, cadouri, bani sau servicii, 13 la suta recunscand ca au dat curs acelei cereri cel putin

odata. Aproximativ aceeasi pondere a cadrelor didactice, adica 23%, declara ca li s-au oferit bani , cadouri

sau servicii de catre studenti, dintre acestia 7% recunoscand si faptul ca au acceptat-o (aproximativ 2% din totalul cadrelor didactice).

sursa

Link to comment

sunt niste prosti si elevi si profesori :| am vazut un reportaj la tv cu o eleva care zicea k a dat mita si acu nu mai poate mai nimeni sa puna o pila ceva la bac la un examen k le e frica la profi sa primeasca :| io cand ii vad asa prosti sa scape ei si generatiile care vin sa nu mai rezolve nimic :| ca dak o prindeam pe aia o rupeam cu bataia :)

Link to comment

exact ... cat de prost tre' sa fii sa dai mita si dupa aia sa te plangi ca ti s-a cerut ? :| ce uameni

yo mor cand vad bolovani proaspat iesiti de la examene .. ce urla in gura mare .. MAMA CAT AM COPIATTTTTTTT :comp2: si mai is care zic asta si in fata unui reporter .. cum zice Fane *** SIII mai is si care se lauda pe forums :readthis: duamne ce imbecili ...

Link to comment

ganditi-va ca aces stiudiu a fost efectuat pe un numar mic de elevi si cadre didactice .. numarul lor este mult mai mare .. deci va datzi seama cat de grav e .. eu in principiu sunt impotriva acestor "Favoruri" sau "mici atentii" dar recunosc ca am fost pus in astfel de situatii .. si in unele cazuri chiar am fost nevoit sa cedez ..

aceste lucuri se datoreaza in primul rand salariilor mici, nevoii mari de bani .. si la unii .. lacomie si magarie.

cum a zis si blondulet .. numarul acestor cazuri in loc sa scada .. cresc :| dar deja in Romania totul este posibil .. a devenit ca america .. "tara tuturor posibilitatilor"

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...