Jump to content
Lancelot

La ce arma te-ai inrola?

Recommended Posts

Daca ar fi sa fie..cam ptr ce arma ati opta?

Fortele terestre....cea mai lejera alegere...cei care isi rup bocanceii pe coclauri dar care nu au nevoie de un antrenament special ...un pic de corvoada la bucatarie si au scapat

Fortele aeriene..pilotii parasutistii....instructie mediu- greu...o viata frumoasa...si o alegere ptr cei cu tupeu ( si un pic sinucigasi dat fiind istoricul aviatiei noastre)

Marina....viata buna...dar se intra destul de greu...pe mare..in plimbari..dotari cam al fel de precare ca si la aviatie...

la Tanchisti...hmm nu prea mai avem asa ceva..avem catev harburi si acum achizitionam aparatura de la NATO..trb sa ai ceva dexteritate si sa iti placa mirosul de motorin in sange

Vanatorii de Munte....trupele noastre de elita..antrenamente gen trupe commando...viata numai pe munti..considerati echivalentul marines ...

So boys....ce va atrage atentia?

Link to comment
Share on other sites

Cele mai comune : fortele terestre , arma in mana , ranita in spate...si te duci unde vezi cu ochii , Dumnezeu cu mila. Eu unu asta as fi ales .

Norocu' meu ca nu mai este armata obligatorie . S-au mai desteptat si astia un pic si ne-au facut un bine.

Link to comment
Share on other sites

forte terestre / vanatorii de munte....crede-ma am vazut multe povesti despre razboi...si cele mai captivante au fost cele de la trupele terestre....povesti despre oameni cu mult curaj :right: ....anyway....multi din trupele terestre care au prins sfarsitul oricarui razboi au fost asi....la fel de competitivi cu vanatorii de munte... :right: sincer...nush ce sa zic antrenamentu care se face acum nu mai e cum era inainte....majoritatea celor care faceau armata plecau BAIETI si se intorceau BARBATI :D...comunistii faceau antrenamente dure cu cei de la fortele terestre....ceva gen comando si nu glumesc...mai ales la rusnaci cum se face armata....nush daca si la noi...da am vazut un reportaj....care gresea la antrenament...la cea mai mica kikitza.... era pus in pozitie DREPTI....si venea un mare malac cu muschi pe el si bine facut...si mare picior in stomac ce ii ardea lu ala il rupea in doua....deci crede-ma chiar era antrenament....insa daca ar fi ca instructie as alege vanatorii de munte....singuru lucru pentru care nu i-as alege pe vanatori e pt ca nu prea e la fel de captivant ca viata unuia care trece prin tot ce se poate ca luptator al fortelor terestre...si pt ca trebuie sa stai doar in munte :right: :tiphat:

aviatie ( daca nu am avea miguri )

mda..lol au servit si ele cat au putut....noua acum ne-ar trebui cel mai performant avion de vanatoare...si anume Sukhoi 37 :D :happy1:

Link to comment
Share on other sites

Cine cauta mai multa actiune sa incerce la jandarmi.Macar acolo apuci sa mai bati pe cate un smecheras din asta cu ifose pe el.Acum lasand gluma la o parte jandarmeria nu a fost pomenita pe aici vad, si chiar merita luata in considerare.Exista si trupele speciale din cadrul jandarmeriei in care poti invata totul,de la parasutari pana la eliberari de ostatici.Sa nu mai enumar lunetistii sau cei responsabili cu apararea anti terorista.P.S. Uitasem de artele martiale,in jandarmerie se afla unii dintre cei mai buni maestri de arte martiale din tara ;) .

Link to comment
Share on other sites

crezi ca daca te inrolezi soldat la aviatie vei zbura cu miguri ? o impresie falsa vei matura pista vei sta de garda la capele pistei si alte chestii.

la jandarmi si vanatori de munte acolo mai faci ceva instructie eventual la parasutisti daca vrei adrenalina mai sari de cateva ori cu parasuta.

am participat la cateva exercitii militare la cei de la cercetasi si am ramas placut impresionat. ambuscade, trageri de zi si noapte super tare :P

am dat cu kalasu de rupeam tintele :-)) dar cel mai tare ii sa tragi din TAB are ala frate niste gloante de 15 cm lungime cand tragi intr-o tinta cu gloantele alea rupi tot .

inca o chestie faina sunt mitralierele anti aeriene care apara un aeroport au 4 tevi descarca aia la gloate pe secunde de iti vine rau.

cam asta pot spune despre experienta mea militara :P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...