Jump to content
ShoX

Unde ati merge la faculta?Timisoara sau Cluj?

Recommended Posts

eu am facut facultatea la cluj de telecomunicatii. Puteam sa merg si la timisoara dar am ales clujul. Prin anul 5 (ca atunci 5 ani) se facea am dorit sa merg sa ma angajez pe la o firma prin cluj de telcom/IT si pauza.din punct de vedere it/telecom clujul ii un oras mort. Aveam colegi care au mers la timisoara si deja lucrau pe la alcatel siemens si alte firme mari. Majoritatea colegilor mei care au terminat in cluj s-au dus sa lucreze in timisoara dupa absolvirea facultatii. Asa ca eu sunt lamurit pana peste cap de cluj.Am avut multi prieteni la cluj pe la diferite facultati si pot spune ca mai toti s-au intors in satu mare sau au plecat in alte orase.

Pentru bucuresti la fel sanse peste sanse de iasi nu pot zice nimic ca nu cunosc situatia si nici nu am avut colegi care au fost pe la facultate acolo.

IAr pe la firme te cam intreaba ce facultate ai afacut unde ai facut.Din experienta eu zic ca conteaza daca ai facut la o facultate de stat sau la una particulara.

Link to comment
Share on other sites

La mine la facultate (AC Iasi) in fiecare an , la inceputul anului universitar, vin diferite firme cu scopul de a angaja stud. din an terminal (5) , masteranzi sau doctoranzi ... dintre firme amintesc : Siemens VDO Romania , Continental , IBM Romania , Microsoft Romania , PEUGEOT , CENIT , MATERIALISE + alte firme si "frimulete" din Iasi , tara sau Europa...deci daca esti pe felie cum se zice ai unde sa te duci si ce sa faci.Anul viitor o sa depun si eu cvu la Siemens :) cine stie ... poate poate.

Link to comment
Share on other sites

Hai aseaza-te cu picioarele pe pamant, lasa plutitul, cine te scuipa in ochi cu o facultate facuta in Miami ma? =)) Chiar ai spus ceva interesant, faza e ca am o matusa care lucreaza la NASA cu facultatea facuta in Miami, SAY WHAT? nu conteaza? esti slab rau baiat. Hai in Braila sa faci facultatea de drept, sa vezi ce-o sa te angajezi tu =))

PS: nu m-am referit la drumurile pe care ti le ofera neaparat facultatea ;), ci m-am referit la oras, care conteaza FOARTE MULT, fa facultatea de drept in Braila si fa-o apoi in Bucuresti, sa vezi care e diferenta...

si iar ma amuza faptul c-ai spus ca esti scuipat in ochi cu o facultate facuta in Miami =)), tu stiai btw ca toate facultatile facute in Miami sau in orice alt oras/stat American(facultatile de IT), sunt semnate de Bill Gates? :S

LE: ma, tu du-te intai sa te angajezi, sa vezi ca nimeni nu-ti cere numele facultatii, media si toate prostiile alea de care spui tu...

Iar tu shox du-te in timisoara ori in bucuresti, acolo sunt cele mai multe deschideri ;)

La faza cu Miami ... am dat-o in bara , nu stiam treaba cu matusata si nici cu Bill Gates . M-am referit pur si simplu la niste locatii exotice , fiindca susti faptul ca orasul conteaza mai mult decat facultatea.

fa facultatea de drept in Braila si fa-o apoi in Bucuresti, sa vezi care e diferenta

Repet : tot ce conteaza este prestigiul facultatii , treaba cu Bucurestiu' poate fi si viceversa : fa tu in Bucuresti o facultatea total noua , cu taxa , fara pic de prestiugiu ---- si eu fac faculatea la Univ.Ovidius in C-ta acelasi profil , aceeasi specializare ... sa vedem pe cine angajeaza o firma dintr-un oras neutru , exemplu : Satu Mare. (amandoi terminand facultatea cu aceeasi medi/note).

esti slab rau baiat

Dap tu esti un pic mai gras , am vazut la topicul "Poze cu Tine".

P.S. : cer parerea si celorlalti useri : ce conteaza mai mult facultatea sau orasul?

Cat pt initatorul topicului imi mentin parerea : alege facultatea si nu orasul!

Link to comment
Share on other sites

Revin si eu cu cateva precizari: Timisoara e un centru universitar la fel de vechi si de cunoscut ca si Clujul. Pe profile tehnice, Timisoara este mai cunoscut. Poate azi nu e cel mai bun - e greu de stabilit o ierarhie intre marile centre. Din punct de vedere al recunoasterii (mai ales internationale) nici o universitate tehnica din Romania nu e peste cea din Timisoara. E posibil ca pe unele specializari alte universitati sa fie mai bine vazute, dar per ansamblu nu. Un exemplu sec: la inceputul anilor '90, in Germania se recunostea diploma de inginer de Timisoara, diploma de subinginer de Baia Mare, dar NU se recunostea diploma de inginer de Cluj. Lucrurile s-au mai schimbat intre timp.

De aceea spuneam ca trebuie sa alegi in functie de ce orientare ai. Daca vrei studii economice, parca mai bine mergi la Babes -Bolyai decat la Timisoara. Inclin sa spun la fel si pentru medicina. E doar o parere, nu-mi sariti in cap :P

Ca oras, prefer de la distanta Timisoara :D.

Link to comment
Share on other sites

Facultati,alea alea......conteaza mult si cat de descurcaret esti tu...tot poti sa ai diploma de la Bolyai...daca nu te descurci in viata...diploma aia iti da un"head start",dar nu iti va rezerva un loc pentru tot viitorul tau,hai sa fim seriosi.Poti sa ai diploma de la ISE sau ASE,ca daca nu te"misti" ramai cu o diploma in mana,si atat

Sunt din cluj,si recunosc,are facultati de toate laudele,dar eu de ex contiuni facultatea la Baia-Mare,oare de ce?..ma costa 13 mil pe an,in cluj efectiv nu am putut contiuna faculta,am abandonat,banii au contat(fiecare are probleme financiare in viata),pe langa aia diploma din Baia-Mare,nu e asa de joasa fata de cea din Cluj,Mai nou am o firma,pe care as putea sa o conduc si fara faculta,dar Faculta cat si diploma ma va ajuta sa imi dezvolt capacitatile intelectuale,cat si sa fac conexiuni cu alte firme din strainatate....ete,e vorba de "cum te misti" nu de diploma aia,cu care sincer te cam poti sterge la posterior

shox esti din baia mare din cate vad,daca vrei sa faci faculta la cluj,prima oara intereseaza-te cat de bine stai cu banii,si dupa aia meri la faculta,in orasul asta in centru platesc 200 euro chirie pentru apartament 3 camere,in cluj pentru garsoniera la periferia orasului platesti atat,sa mai si zic cate zeci de milioane te va costa pe semestru faculta?Ramai acasa,fa aici faculta,nu vei muri de foame,Bolyai conteaza daca ai vise serioase si ai si media,inteligenta necesara,daca vrei un harvard,vrei un post platit cu mii bune de euro in strainatate sau aici.Si apropo,sa iti mai zic inca cateva,ia intreaba cativa prieteni de ai tai,ca sunt chiar prea mult baimareni care au plecat la cluj sa faca faculta...cat de "usor" e sa faci facultatea la cluj

Am prieteni destui care au terminat la bolyai,si lucreaza ca chelner in pizerii,mai demult era unu care lucra la gente senior,la marty cafe mai stiam unul,la fel si din kharma mai cunosteam unul,toti cu faculta facuta la babes

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...