Jump to content
ShoX

Unde ati merge la faculta?Timisoara sau Cluj?

Recommended Posts

Man am fost in amandoua si mi se par super sincer nu cont ca is faine amandoua, dar eu as alege Timisoara

Si eu am fost in amandoua...sunt de aceiasi parere cu tine,Timisoara ii un oras mult mai klumea dar totusi altfel e cotata o diploma la Cluj de Babes Bolyai...

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu am ajuns pana la faculta , imi zic parerea si ce am auzit si eu de la cei care au fost pe acolo.Ca orase amandoua mi se par super,iar cu diploma de la fiecare poti ajunge departe,insa daca ar fi sa aleg facultatea ,eu unul as face-o la Cluj.

Link to comment
Share on other sites

Cand alegi sa te duci la o facultate nu cred ca asa de mult ar trebui sa conteze orasul. Omul isi alege o facultate pentru a-l ajuta sa-si indeplineasca visurile in viata. Daca totusi alegi sa faci facultate, doar pentru ca sa mai tragi inca 4 ani pentru a scapa de responsabilitatea de a lucra, atunci nu e tot una unde te duci?

- Cluj-Napoca e centru universitar precum si Timisoara ;)

- Ambele orase sunt frumoase, indiferent din ce privinta ne uitam

Eu zic sau te sfatuiesc, ca sa te gandesti bine, in primul rand ce vrei sa faci, unde vrei sa ajungi in aceasta viata, si sa te axezi dupa aceste principii ;)

Link to comment
Share on other sites

Cand alegi sa te duci la o facultate nu cred ca asa de mult ar trebui sa conteze orasul. Omul isi alege o facultate pentru a-l ajuta sa-si indeplineasca visurile in viata. Daca totusi alegi sa faci facultate, doar pentru ca sa mai tragi inca 4 ani pentru a scapa de responsabilitatea de a lucra, atunci nu e tot una unde te duci?

- Cluj-Napoca e centru universitar precum si Timisoara ;)

- Ambele orase sunt frumoase, indiferent din ce privinta ne uitam

Eu zic sau te sfatuiesc, ca sa te gandesti bine, in primul rand ce vrei sa faci, unde vrei sa ajungi in aceasta viata, si sa te axezi dupa aceste principii ;)

Word ! Alege facultatea nu orasul!

Link to comment
Share on other sites

depinde si la ce facultate vrei sa dai...

//

Despre facultate vs oras...hm...majoritatea de la mine din oras (Tg.NT) care au luat bacu anu asta sunt tentati - defapt care "tentati" ca asta si fac - sa plece spre Bucuresti sau Cluj pentru a fi cica : cat mai departe de casa (si asta din 2004 incoace...bine unii se duc pt. facultatile de acolo dar majoritatea...ma rog).

Eu am dat la Iasi chiar daca e la doar 100km de casa...puteam binemerci sa ma duc si eu la Cluj sau Buc...dar am ales Iasi pentru facultate.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost in amandoua...sunt de aceiasi parere cu tine,Timisoara ii un oras mult mai klumea dar totusi altfel e cotata o diploma la Cluj de Babes Bolyai...

Depinde de profil. Acel "altfel" poate insemna si mai bine si mai rau.

Link to comment
Share on other sites

depinde...ca varietate a opitunilor si ca piata de munca eventual..as alege Bucurestiul...dar nici Timisoara nu e o optiune rea

lasa piata de munca. daca termini un profil la o facultate buna, si chiar daca ai facut facultatea la malu mare, dupa ce termini, o sa curga ofertele.. de nu le poti face fata. asa se zice si de autoamtica.. ca in buc ar fi cea mai buna.. stiu prieteni care au terminat in cr, si acum lucreaza pe bani grei afara.. nu trebuie sa te duci al buc.

Link to comment
Share on other sites

cLuj mai aproape de Sm in Km poate varumeu a facut cu masina 2 ore jumate din Timisoara pana in SM si nu poti sa zici ca a mers tare pt ca are cu bunicii lui si cu mama lui in masina

Ontopic: Depinde de profil dar daca este acelasi profil si la Cluj si la Timisoara dute la Timisoara e mai frumos orasul!!!

Link to comment
Share on other sites

Word ! Alege facultatea nu orasul!

say WHAT? :blink:

amice, depinde 90% in ce oras faci facultatea, fiecare oras are "drumurile" sale, momentan orasul cu cele mai multe "drumuri" catre un viitor cat mai bun este Bucuresti. Dar intre Cluj si Timisoara, as zice Timisoara, ar fi a 2-a banca a Romaniei dupa Buc.

just think, daca spuneti ca timisoara e mai frumos, deci sunt mai multi bani deci...intelegi voi ideea ;)

singurul lucru naspa la timisoara e ca..."no bine" (accentul :( )

Link to comment
Share on other sites

say WHAT? :blink:

amice, depinde 90% in ce oras faci facultatea, fiecare oras are "drumurile" sale, momentan orasul cu cele mai multe "drumuri" catre un viitor cat mai bun este Bucuresti. Dar intre Cluj si Timisoara, as zice

What? :blink: . O fi avand fiecare oras drumurile sale , dar drumurile astea sunt cladite de o facultate...indiferent in ce oras e facuta! Nu conteaza populatia/parcurile/accentului orasului in care ai facut facultatea! (ca daca te duci sa te angajezi si te afisezi cu o facultate facuta prin Miami/ Bahamas ..te scuipa ala in ochi) ... tot ce conteaza este prestigiul facultatii , specializarea si media cu care termini.

Link to comment
Share on other sites

Hai aseaza-te cu picioarele pe pamant, lasa plutitul, cine te scuipa in ochi cu o facultate facuta in Miami ma? =)) Chiar ai spus ceva interesant, faza e ca am o matusa care lucreaza la NASA cu facultatea facuta in Miami, SAY WHAT? nu conteaza? esti slab rau baiat. Hai in Braila sa faci facultatea de drept, sa vezi ce-o sa te angajezi tu =))

PS: nu m-am referit la drumurile pe care ti le ofera neaparat facultatea ;), ci m-am referit la oras, care conteaza FOARTE MULT, fa facultatea de drept in Braila si fa-o apoi in Bucuresti, sa vezi care e diferenta...

si iar ma amuza faptul c-ai spus ca esti scuipat in ochi cu o facultate facuta in Miami =)), tu stiai btw ca toate facultatile facute in Miami sau in orice alt oras/stat American(facultatile de IT), sunt semnate de Bill Gates? :S

LE: ma, tu du-te intai sa te angajezi, sa vezi ca nimeni nu-ti cere numele facultatii, media si toate prostiile alea de care spui tu...

Iar tu shox du-te in timisoara ori in bucuresti, acolo sunt cele mai multe deschideri ;)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...