Jump to content
shb

Va este frica de...

Operatii :-s  

410 members have voted

  1. 1. Va este frica de operatii?

    • da
      240
    • nu
      123
    • ma abtin
      47


Recommended Posts

Am fost operat de polipi cand eram mic si acum 6 luni dupa o accidentare urata la fotbal cand am patit ceva gen Oprita(doar ca ceva mai usor). La prima nu mi-a fost frica ca mi-au dat o bomboana si m-au anestezian bine... in timp ce la a 2-a nu ma anesteziat bine si am murit de durere... de atunci mi-e frica nu de operatii ci sa nu dau de un doctor ca ala de atunci :(

Link to comment
Share on other sites

vad ca majoritatea au postat ca le este frica :) deci inca mai exista aceasta frica

Eu am fost operat la "gat" si mi-a trecut toata frica de atunci .... a fost fun :D , mi de controale inainte ... iti pun aia si niste ventuze pe tine sa masoare nu stiu ce =)) , anestezie totala ->adormi instantaneu(e mult 2 sec dupa ce ti-a bagat seru' ala in vene)!! (no chance sa rezisti) . Aveam aia deasupra mesei de operatie un ozn din ala ca in filme cu mullllllteee becuri .aaaa + ca la mine (inainte sa ma anestezieze) se dezlipise un fir de la aparatu ala care iti arata daca esti in viata ( care face beep - beep - beep) --- si imi arata linie dreapta , murisem =)) -- ma bufnise rasul pe masa de operatie , si incepuse asistenta "nu rade ca nu e de joaca" , oricum in 3-4 min au rezolvat prbl tehnica . Btw asistenta imi zicea iepurash B) .

Cand am revenit constient eram in pat, cu tubul de oxigen la nas ,imi era cald ..dar nu puteam inca sa vb si sa ma misc....era ciudat....si ma balbaiam la telefon =)) . Treaba nashpa a fost ca mi s-a facut rau de la perfuzii(eram pe la a 2 din 5 ---trebuia sa-mi bage glucoza in mine+inca ceva ca sa imi iasa din sistem anestezicu') ---si am tinut-o intr-un vomitat vreo ora --in continuu , apoi a venit medicu si dupa ce a facut misto de mine ca "asa se simt drogatii cand ajung la dezintoxicare" mi-a injectat un calmant de eram numai un zambet (banuiesc ca era morfina) iar intr-un final am adormit :D

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu fi facut dublu post....insa....nu sufar operatiile....injectiile....si doctorii.....am ceva cu doctorii si cu instrumentele alea de tortura ale lor inca de cand eram puradel :lol:...cand eram mic de tot imi faceau injectie in deget :banghead:, statea tata langa mine ca sa o faca :lol:....la 10-11 ani m-am operat de apendicita....m-au tinut doctorii aia de p-acolo de maini si de picioare ca sa imi faca anestezia (era totala) :lol:....in sfarsit dupa ce mi-au facut anestezia am adormit instantaneu.... :beer: .....ca dupa 10 beri :)

Link to comment
Share on other sites

Imi e destul de frica in Romania.....

Oamenii astia sunt fenomenali :D

Ce vad la Stiri ca se intampla in ultimu timp ma Ingrozeste :D

cum zice si blandu in romania miar fii ... dar in general nu...knd am fost mic am fost operat de 5 ore si cred k mai am nevoie de ink 1 dar asta sa fie pt faptul k nu sufar anumite tipuri de oameni .....dar asa de ce sa`ti fie frik te ia te adoarme bine ( dak bagi ceva in buzunar la anestezistul roman cu foamea in gat ) pe knd in alta tara dak de exeplu de operezi de apendicita cu laserul te costa mai putin dekt una cu bituriul la noi ....

Link to comment
Share on other sites

Guest biili

Yo recunosc mi-e frica de operatzii am fost operat odata la oua:)) (u know:)))

Foarte crunt va zic m-am trezit in timpul operatiei:))

Doare k drq

Sa va fereasca Dumnezeu sa avetzi cv prob sa va operatzi

PS:God Bless u;)

Biili

Link to comment
Share on other sites

daca ma opereaza alt doctor decat ciomu nu mi-e frica.. de ce ?

pt. ca nu simt nimic si nu o sa ajung probabil decat la operatii simple cum ar fi apendicita sau polipi :)

insa mi-e frica de cum o sa ma simt dupa :blink:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...