Jump to content
Lancelot

POLITIA

Recommended Posts

Hmm...una din institutille care pe vremea lui Ceausesc inspira groaza de-a dreptul..a cam ajuns bataia de joc a tiganilor si a noii generatii de tarani de la orash..imbogatiti prematur

Cam care mai e impactul Politiei la nivelul societatii noastre? Mai inspira macar un minim respect? sau sunt priviti ca dusmanii de zi cu zi ai celor cu masini si spaima pietarilor?

Se impune o atitudine mai dura din partea lor sau deja e cam tarziu?;;)

Link to comment
Share on other sites

Organ represiv a fost, organ represiv va ramane ... Politia (Militia) romana niciodata nu a inspirat nici o urma de respect. Gradul de influentabilitate (actual a se citi corupere) a fost intotdeauna enorm. Sunt anumite imbunatatiri, dar deseori se pierd in masa prostiei. Fara suparare.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm cine are bani tot timpul va fi protejat de aceasta "institutie" si vor fi deranjati de ea doar clasa de jos :). Din pacate asta e realitatea ... nu mai inspira nimic altceva decat dezgust.

Link to comment
Share on other sites

Politia nu mai au, nici o autoritate asupra unor cetateni de etnie rroma, deoarece ei se duc cand e ceva maxim 10 politisti si aia sunt de 3-4 ori mai mult cel putin, inarmati cu bate, topoare, sabii

Link to comment
Share on other sites

ca o paranteza vreau sa va povestesc o faza, un amic proaspat absolvent al facultatii de drept ( atunci mergea spre casa de la banchet ) ....... mort de baut e prins in flgarant pe un rond cu flori in mijlocul drumului de o patrula cu o tufa de trandafiri scoasa din radacini in brate .... baietii il iau tare ca ce bataie ce amenda printre amenintari ii fac procesul verbal .... il citesc in fata lui si "acum semneaza" ... il ia amicul asta al meu cere un pix si scrie la comentarii "da este adevarat ce a scris domnul politist mai sus doar ca eu eram pe cale sa replantez floarea si nicidecum nu am smuls-o din pamant" a semnat si si-a vazut de drum nici in ziua de azi nu a mai auzit de ei

in concluzie ... ii lasi sa isi faca damblaua si ii arzi cu zambetu pe buze , nu merita sa te iei la cearta ii lasi sa se creada importanti ........... astea merg cu nea gica sefu de patrula cand ajungi pe mana unui gaboras de asta mai cu functie si grade e cel mai bine sa nu faci pe desteptu

Link to comment
Share on other sites

Hmmm ... interesant ...

Personal, nu prea am avut probleme cu "militienii", inafara de tulburarea linistii publice ( legea 61/1991 :) ), cand mi-a luat datele ( s-a intamplat de vreo 100-200 ori pana acum ... am fost avertizat ca imi va veni amenda acasa, dar nu a venit :D ) ... In rest nimic.

Oricum exista si gabori prosti ... Inca imi aduc aminte 2 faze ce nu o sa le uit :D ...

Eram intr-o seara pe strada cu un tovaras ... si ajuns la o scara unde era 1 fosta colega de a mea si mai o fata ... stateau la taifas cu sticla de bere la 2 L langa ele ... Fosta colega, era turta ... cealalta mai treaza putin ... ne-am oprit putin la vorba cu ele ... din capatu` strazii vine incet incet o masina de politie ... Le zic sa imi dea berea sa o arunc in scara.Fosta colega a mea ia sticla si o pune dupa un colt.Din masina coboara 4 gabori, care mai decare mai umflat ... au vazut sticla de bere si zic "Aha .. va imbatati aici ca porcii si faceti scandal huh ?" ne cer datele ... intra unu in masina, incepe sa vorbeasca la statie.Iese din masina si vine la mine ... ma intreaba unde m-am nascut, cand m-am mutat in Resita, daca am mai avut antecedente, daca am dosar penal ... Ii spun ce si cum, ca nu am dosar si nu am mai avut probleme cu politia pana acum si el imi spune : "Minti.Ai dosar penal pt. furt !" .. cand am auzit mai sa ma pufneasca rasu`.I-am explicat ca e imposibil, sa vina sa vb. cu parintii mei, etc.OK.Pleaca.Cand sa plece, iese pe geam si imi spune :"O sa ne mai intalnim noi sa vorbim !" ... si nici in ziua de azi nu ne-am mai intalnit, avand in vedere ca asta s-a intamplat acum 1 an.Ori avea chef de caterinca, ori era prost.Cred ca varianta a doua e mai adevarata. :)

Eram cu cativa prieteni pe bulevardul principal, ne uitam la concursul de karturi.Un prieten de al meu, tot zbiera si facea baza de politistul de peste drum ca arata ca o scandura.Vine gaboru la el si zice :

Gaboru : "Probleme mai smecherasule ?"

Tovarasul : "Da ... ai ceva impotriva ?"

G : "Masoara-ti cuvintele daca nu vrei sa te pocnesc"

T : "Ia hai numa incearca"

G : "Deci nu te intrece cu gluma ca nu se stie"

T : "Hai lasa vrajeala ... dute si veziti de treaba"

G : "Ma putzoiule ... ai grija cum vb. ca eu nu's Terchea Berchea ma"

T : "Hai ma ..."

G : "Ba copile ... asa te-o invatat mata sa vb ?"

T : "Hahah ... ai grija si tu cum vb. ca dau un telefon si zbori din politie"

G : "Ia hai sa te vad ma imputitule"

T : "Hahaha ... tu stii ce vb. ? Baa ... eu sunt imbracat in Armani ... tu porti haina statului ma nima-n drum ce esti" ( replica asta e cea mai tare :D )

G : "Bine ma ... lasa ca mai vedem ... ia dami datele tale"

T : "Alexandru X-ulescu etc etc etc."

G : "Ooo X-ulescu ... ma scuzati, ce mai face domn` Maior ? etc."

si apoi pleaca cu coada intre picioare ... Evident tatal tovarasului meu e maior deci nici nu incape discutie ...

True faza ... deci am ramas masca cat tupeu a avut ... dar cum am zis mai sus ... e copil de maior :whistle:

In concluzie, politistii se impart in 3 categorii :

1.Prost

2.Smecheri, prea plini de personalitate.

3.Cu care se poate vb. ( ffff. rar asa ceva )

Depinde peste ce fel de politisti dai, trebuie sa fi cat mai natural, fara stres, cu zambetul pe buze ( vb. lui Burne ) si totul va fi OK !

Link to comment
Share on other sites

skull crusher, tipul din conversatia pe care ai relatato tu, da dovada de teribilism, eu l-as bate zilnic ...

Politia > organul legii dupa parerea mea...

"T : "Hahah ... ai grija si tu cum vb. ca dau un telefon si zbori din politie""

Si apropo, asa ceva nu se zice la un politist chiar daca e tata presedinte ;) Ca-ti faci singur mai multe probleme...

Link to comment
Share on other sites

Politia, hmm ... depinde ! :)

Daca ai bani, implicit si pile, scapi usor. Cand vine vorba de cazuri grave, de mafioti mari, te lasa politia sa iti faci de cap, pana aduna dovezi sa nu te bage pt. 4-5 ani la parnaie, ci pt. minim 15. Cunosc cazuri CLARE.

Parerea mea e ca politia isi face treaba cand vine vorba de cazuri mari. cand e vorba de o amenda pt. viteza sau un furt/viol/omor si persoana responsabila nu e infractor, decat un om influent cu multi bani, in max 2 ani e afara din parnaie, again, caz clar.

Link to comment
Share on other sites

omoru nu e caz major? :blink:

later edit : da..' ma rog am inteles asta ar fi o intrebare mai mult ptr politie ca in romania cu mafia asta chiar ca numai e caz major..si cam asa e...oricum faza asta cu copii influenti ar merge doar daca ai probleme cu altii...sa te pui cu organu mai mult te faci de ras daca se ajunge vorba mai sus ..

Link to comment
Share on other sites

nush care e treaba prin orasele voastre da la noi in cr e beleaua cat casa cu gabori astea

prin ce a trecut skull crusher am trecut si eu de multe ori si cam asa e, nu tre sa fi neaparat fiu de maior sa il cunosti doar si sa il suni k se rezolva

@o data mergeam pe strada si un militian la oprit pe unu cu un passat il prinsase cu radaru la intrare in cr :) si s-a dus frumos la el la masina sa isi bage poezia cand deschide ala geamu si incepe sa il blesteme k el e om de afaceri si sa il lase in pace k se grabea k intarziase la o sedinta :)) si a inchis geamu si s-a tirat :D

@inca o data cand veneam de la sc acu 1 an si ceva tot asa un organ de politie il opreste pe unu k vorbea la tel cand mergea cu masina si l-au rugat sa se dea jos din masina la care ala tot la telefon suparat omu crek vorbea cu nevasta-sa sau cu altcineva si ii zicea "iauite ma ce imi face bulangiu asta, adica io astept telefonu asta de 1 luna si el ma opreste pe mine" :| la care a sarit politaiu si s-a luat cu el la bataie in mijlocu intersectiei =))))) dupa care am plecat k devenisera plictisitori cu amenintari si chesti :D

@la noi se da spaga peste tot :D mai ales la permise la voi cum e ? =))

p.s spawn cand citesti ce am scris mai sus plz sa nu te superi da nu pot sa scriu altcumva scriu cu, cuvintele mele =)) + k e 2 juma seara si nu am mai dormit k lumea de vinerea trecuta ;)

Link to comment
Share on other sites

Lol .. deci sa va zic faza cu politia Rutiera.

Fratele meu este sofer profesionist si s-a intamplat ca o femeie sa se izbeasca in spatele lui , deci mentionez IN SPATELE LUI .

Lege zice : Dinstanta dintre 2 masini sa fie destul de " potrivita" incat sa se poata evita orice fel de accident deci prin conluzie femeia era vinovata .

Politistul l-a scos pe fratele meu vinovat ... de ce ? Ptr ca " Doamna de la Volan" era fica unui procuror din iasi .

Asta parte rea .

Acum partea buna.

Fratele meu a facut recurs si cu ajutorul Omniasigului(cred ca asa se numeste firma de asigurari) normal ca a dovedit ca femeia a fost vinovata .

Acum stati si voi si ganditi cum este politia (rutiera ma refer in special ) :)

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa nu te enervezi, sa fii calm si sa vorbesti..

eram cu masina unui tip, el plecat in italia. ma opreste politia, incalcasem vreo 4 legi.. viteza, nu aveam centura pusa, fara acte la mine ( permis sau actele masinii.. nici nu stiu daca avea acte pe masina :D ) si neacordare de prioritate parca.. am vb frumos cu el, el deja scria procesul verbal.. voia sa ma incalte bine dar pana la urma mi-a dat doar ca nu aveam actele la mine :)

asta e un caz aparte, de fapt singurul de care am auzit.. posibil ca motivul sa fi fost ca a cam ridicat sprancenele cand i-am zis a cui e masina :P

LE: Tractor, asta nu e nimic. Iti zic cazuri din Pascani, cand un politist, beat la volan a omorat pe trecere un om la 120-130 km/h.. in oras. Ce i s-a intamplat ? E liber... sau cazuri cand copii cu parinti cu functii mari in oras sau de bani gata au omorat pers nevinovate la viteze mari, unii beti.. si acum sunt liberi, la volan inca...

Au salarii destul de bune militienii astia, dar crezi ca le sunt de ajuns sa isi cumpere passat-uri sau sa isi ridice case cu n etaje si n+1 camere?

Link to comment
Share on other sites

Hmm...una din institutille care pe vremea lui Ceausesc inspira groaza de-a dreptul..a cam ajuns bataia de joc a tiganilor si a noii generatii de tarani de la orash..imbogatiti prematur

Cam care mai e impactul Politiei la nivelul societatii noastre? Mai inspira macar un minim respect? sau sunt priviti ca dusmanii de zi cu zi ai celor cu masini si spaima pietarilor?

Se impune o atitudine mai dura din partea lor sau deja e cam tarziu?;;)

Coruptia ruleaza deocamdata, din pacate, in Politia Romana, fie ea Rutiera, Comunitara, Frontiera, etc. N`am sa stau sa enumar cate belele am avut cu Politia, cate intalniri, etc ... sunt satul de ei si nu mi`ash pune baza in ei nici macar 1%.

Link to comment
Share on other sites

Politia (Militia) romana niciodata nu a inspirat nici o urma de respect. Gradul de influentabilitate (actual a se citi corupere) a fost intotdeauna enorm. Sunt anumite imbunatatiri, dar deseori se pierd in masa prostiei. Fara suparare.

so true

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...