Jump to content
.Open

Habar nu am.

Recommended Posts

Ideea topicului este una penibila pentru multi dintre voi insa pentru mine e haioasa. Daca nu doriti , nu postati, daca aveti nelamuriri spuneti aici si va voi raspunde. Treaba e sa incercam sa "schimb" matematica , romana, fizica , etc in ceva haios care sa te predispuna la invatat. Nu conteaza gradul , cat de priceputi sunteti la acel lucru , insa va rog sa nu gresiti la "rezolvare" .Succes.

Ideea mi-a venit de la cativa cativa useri

ha.

ha.ha

ha.ha.ha

ha.ha.ha +1

Incep eu din matematica , functii de limite.

lim ha - 3ha

ha->oo

(caz de nedeterminare: aplicam conjugata - adica amplificam cu ha + 3ha- si rezolvam ecuatia sau aplicam l'Hopital-daca stiti sa derivati)

LE Da e l'H?pital . Nu stiu de ce am scris Lopital :).

Link to comment
Share on other sites

e l'hopital parca... formula din cate imi aduc aminte e lim din x cand tinde care ceva, din f`(x)/g`(x), mai bine gaseai ceva cu sarus ca e singurul lucru pe care il stiu ceva mai bine la matematica...

credeam ca acasa scap si io de scoala...

nu ma pui sa desenez si grafice, asimptote orizontale, oblice, verticale alea alea :)

Link to comment
Share on other sites

nop, nu am prea inteles -_-

lim x-3x = ?

x->oo

Legenda : x = necunoscuta , notata de open cu ha

lim = limita

x->oo = adica x tinde la infinit .

Toate cele de mai sus , sunt prbl de clasa a XI-a , profil real , matematica.

Srry..ma pricep la derivate/integrale/nr complexe/pct de inflexiune..etc...dar la cazuri de nedeterminare sunt la pamant . Asa ca poate ne lamureste altcineva . :whistle:

Link to comment
Share on other sites

lol nu am inteles nimic :-??

omg asta e matematica de clasa a cata??? eu nusu nic:))

sunt probleme de clasa a XI-a , profil real , matematica

Daca nu ati trecut/ajuns prin a 11-a e normal sa nu intelegeti.

LE : Open , nu ne dai formula de calcul lui L'Hopital ? :P (barem sa fie mura in gura...-> hai incurajeaza lenea)

Link to comment
Share on other sites

da, da... am inteles acum. Nu inteleg d c e nedeterminare, pt k x - 3x = -2x, iar dak x tinde care infinit, rezultatul este -oo, nu ne aflam in nici un caz d nedeterminare 0/0, oo/oo, 0/oo si care ar mai fi.

L'Hopital din cate stiu eu se folosea cand aveai o fractie si derivai.. parca 8-| Limitele nu a fost chiar capitolul meu forte, il intelegeam cat eram acolo, dar il uitam :P

Cand ajungeti la integrale duble, triple imi spuneti, sa va vad c faceti cu "ha"-ul vostru :)

Link to comment
Share on other sites

este oo - oo -> :) este caz de nederminare.

stiu , in cartea de matematica la l'h. aplica doar pentru 0/0 si oo/oo si se deriveaza numaratorul si numitorul fiecare in parte. :)

Nu conteaza gradul , cat de priceputi sunteti la acel lucru , insa va rog sa nu gresiti la "rezolvare" .Succes.
Link to comment
Share on other sites

stiu , in cartea de matematica la l'h. aplica doar pentru 0/0 si oo/oo si se deriveaza numaratorul si numitorul fiecare in parte. :)

Da-ne formula ! mura in gura :P ca disper ..urmaresc topicu asta in ultimele zile numai sa vad poate poate stie cineva. Ce numarator si numitor ca nu avem fractie :P .

Hai sa imi dau cu presupusul : -3 ? Sau daca nu e 0 :D

Link to comment
Share on other sites

este oo - oo -> :) este caz de nederminare.

stiu , in cartea de matematica la l'h. aplica doar pentru 0/0 si oo/oo si se deriveaza numaratorul si numitorul fiecare in parte. :)

in limita aia a ta nu ai nici o nedeterminare. faci exact cum a spus cineva mai sus si o sa-ti dea lim cand x tinde la ∞ din -2x adica -∞. Nu inteleg ce conjugata aplici tu acolo. cu, conjugata se amplifica doar cand ai ceva cu radical, ca sa scapi de el la numarator.

regula lui L'Hopital se aplica doar in cazurile de nedeterminare 0/0 si ∞/∞, celelalte cazuri se reduc la astea. adica de ex daca ai lim cand x tinde la 0 din x lnx faci lim x->0 din lnx/1/x si aplici l'hopital f'(x)/g'(x) adica

lim x->0 din 1/x/-1/x^2.

Link to comment
Share on other sites

in limita aia a ta nu ai nici o nedeterminare. faci exact cum a spus cineva mai sus si o sa-ti dea lim cand x tinde la ∞ din -2x adica -∞. Nu inteleg ce conjugata aplici tu acolo. cu, conjugata se amplifica doar cand ai ceva cu radical, ca sa scapi de el la numarator.

regula lui L'Hopital se aplica doar in cazurile de nedeterminare 0/0 si ∞/∞, celelalte cazuri se reduc la astea. adica de ex daca ai lim cand x tinde la 0 din x lnx faci lim x->0 din lnx/1/x si aplici l'hopital f'(x)/g'(x) adica

lim x->0 din 1/x/-1/x^2.

exact, stiam si eu ceva cand am zis initial [-(

Link to comment
Share on other sites

eu in locul tau nu as fi asa de sigur. Din cate imi amintesc eu , e caz de nedeterminare.

ok, atunci spune-mi si mie de cand nu se poate face o operatie de scadere x-3x? e ca si cum ai avea lim x->oo din 5x care este infinit eu pot sa o scriu si lim x->oo din 10x-5x asta inseamna ca e nedeterminare?

este adevarat ca exista caz de nedeterminare oo-oo dar se aplica in alte cazuri de ex lim x->oo din ln x - x, aici este caz de nedet oo-oo.

alt exemplu ar fi: lim x->oo din 2^x-3^x .

e interesant cat de multe persoane de pe forumul asta nu stiu cat face x-3x

Link to comment
Share on other sites

ok, atunci spune-mi si mie de cand nu se poate face o operatie de scadere x-3x? e ca si cum ai avea lim x->oo din 5x care este infinit eu pot sa o scriu si lim x->oo din 10x-5x asta inseamna ca e nedeterminare?

este adevarat ca exista caz de nedeterminare oo-oo dar se aplica in alte cazuri de ex lim x->oo din ln x - x, aici este caz de nedet oo-oo.

alt exemplu ar fi: lim x->oo din 2^x-3^x .

e interesant cat de multe persoane de pe forumul asta nu stiu cat face x-3x

M-am inselat cand am creat un topic din acesta. Am crezut ca voi gasi oameni care sa inteleaga ce spun prin acest topic.

Cazul de nedeterminare exista. Un profesor mi-a spus ca dintra 11-a se schimba toata matematica si asa a fost.

Nu am de gand sa-ti explic de ce este caz de nedeterminare , pentru ca nici un nu sunt geniu in matematica , doar incerc sa ma fac sa lucrez. Ideea topicului s-a dus de rapa.

PS Atunci spune-mi cat fac lim x->oo din 3x =? si lim x->-oo din 3x =?

Link to comment
Share on other sites

PS Atunci spune-mi cat fac lim x->oo din 3x =? si lim x->-oo din 3x =?

lim x->oo din 3x = infinit

lim x->-oo din 3x = - infinit.

Am inceput sa imi schimb parerea dspr cazul de nedeterminare x-3x , si sa-i dau dreptate lui traian1989

Link to comment
Share on other sites

M-am inselat cand am creat un topic din acesta. Am crezut ca voi gasi oameni care sa inteleaga ce spun prin acest topic.

Cazul de nedeterminare exista. Un profesor mi-a spus ca dintra 11-a se schimba toata matematica si asa a fost.

Nu am de gand sa-ti explic de ce este caz de nedeterminare , pentru ca nici un nu sunt geniu in matematica , doar incerc sa ma fac sa lucrez. Ideea topicului s-a dus de rapa.

PS Atunci spune-mi cat fac lim x->oo din 3x =? si lim x->-oo din 3x =?

repet eu nu am zis ca nu exista cazul de nedeterminare oo-oo. exista si ti-am dat si exemplu de situatii cand il intalnim. in x-3x nu este nedeterminare, nu ma crezi il poti intreba pe profesorul tau ;)

rezultatele la cele 2 limite ti le-a dat ShadyMonto.

Link to comment
Share on other sites

Propun un warn substantial pentru mine si doua suturi in fund tot pentru mine.

Chiar nu stiu ce am invatat anul asta. trayan te rog sa ma reportezi la admin sa-mi dea warn pentru falsificare . Multumesc.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...