Jump to content
dev

La 6 ani Sara stie sa spuna Le-u-ce-mi-e

Recommended Posts

IPB Image

La 6 ani, Sara stie sa spuna Le-u-ce-mi-e...

SARA TIPONUT - o fetita de numai 6 ani, diagnostica cu

leucemie la 1 an si 8 luni a reusit in urma tratamentului

sa le ofere parintilor speranta ca o vor vedea mare. I s-a

spus ca e vindecata, si totusi....in urma cu 3 sapatamani, in

urma unui set de analize, s-a ajuns la concluzia ca boala

a recidivat. Fetita se afla acum sub tratament cu citostatice

si transfuzii de sange (zilnic) la Spitalul de copii din Oradea.

Insa nu se mai gaseste sange compatibil cu cel al fetitei.

Sara are nevoie de grupa A2 negativ, in ultima instanta fiind

acceptata si grupa O1 negativ.

Astazi, Sara are nevoie de tine. Gandurile tale bune nu sunt

de ajuns, ea are nevoie de sangele tau pentru a trai.

Invat-o pe Sara sa spuna zambind VIA-TA ...

Verifica inainte sa donezi:

Adi Tiponut - 0740 918328 (tatal fetitei)

Cornel Darvasan - 0740 116 199

http://www.newsfive.net/sara/

Stafful Hell Gaming roaga romanii sa nu mai fie incuiati la minte. [nu facem reclama, este sinceritatea noastra]

Multumim!

PS: Cei care au chef de glume ... sunt poftiti sa NU posteze!!!

Link to comment
Share on other sites

:( Se intampla uneori ca tocmai copiii acestia mici sa fie cei bolnavi de boli asa crunte si ei care in mod normal au o viata intreaga de trait mor in cele din urma (cel putin asa se intampla in cel putin 50% dintre cazuri)... Daca as fii din Oradea si as avea grupa A2 negativ as dona..

Din partea mea numai ganduri bune pentru ca este tot ce pot oferi pentru Sara.

Link to comment
Share on other sites

1. Am AB+ deci nu pot dona.

2. Am donat acu 1 saptamana, deci pt. 2 luni nu pot dona.

Chiar imi pare rau pt. ea. Azi a fost inmormantarea unei prietene care a murit tot de leucemie ! :< :crybaby: Deci stiu cum e sa pierzi pe cineva din cauza unei boli grele ! :| Daca ash putea, ash dona cu toata placerea ! :|

R.I.P. Denisa ! :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Eu am grupa A(2) dar nu stiu RH-u cum e +/- (teoretic sunt mai multe sanse sa fie negativ)

Acum prbl e ca nu sunt de prin Oradea si nici de prin apropiere(sunt de prin jud.C-ta)

Intrebare adresata celor din Oradea si cunoscatorilor : Este vreo cale sa donez sange pt fetitza respectiva?prin spitale corespondente ceva...?

Link to comment
Share on other sites

Eu am grupa A(2) dar nu stiu RH-u cum e +/- (teoretic sunt mai multe sanse sa fie negativ)

Acum prbl e ca nu sunt de prin Oradea si nici de prin apropiere(sunt de prin jud.C-ta)

Intrebare adresata celor din Oradea si cunoscatorilor : Este vreo cale sa donez sange pt fetitza respectiva?prin spitale corespondente ceva...?

Io as zice sa-ncerci la un spital de pe la tine din zona ... [nu stiu daca exista asa ... dar ar cam trebui]

Link to comment
Share on other sites

Eu am grupa A(2) dar nu stiu RH-u cum e +/- (teoretic sunt mai multe sanse sa fie negativ)

Acum prbl e ca nu sunt de prin Oradea si nici de prin apropiere(sunt de prin jud.C-ta)

Intrebare adresata celor din Oradea si cunoscatorilor : Este vreo cale sa donez sange pt fetitza respectiva?prin spitale corespondente ceva...?

Mergi la spital unde se doneaza sange (musai trebuie sa fie unul), le spui ca vrei sa donezi sange si o sa te intrebe PT CINE ? Si tu ii spui numele fetitzei si ca e din Oradea, deci sangele sa ajunga in Oradea la fetitza.

Si cand am fost eu la donat, persoana pt. care donam era in Timisoara, deci SE POATE DACA VRETI !!!

Link to comment
Share on other sites

Mergi la spital unde se doneaza sange (musai trebuie sa fie unul), le spui ca vrei sa donezi sange si o sa te intrebe PT CINE ? Si tu ii spui numele fetitzei si ca e din Oradea, deci sangele sa ajunga in Oradea la fetitza.

Si cand am fost eu la donat, persoana pt. care donam era in Timisoara, deci SE POATE DACA VRETI !!!

Se pare ca totusi nu se poate . Nu am apucat sa-mi verific rh-u' , dar m-am interesat si cica e mult mult prea departe ... si chiar daca vreau neaparat sa donez ->sangele meu nu o sa ajunga niciodata la Oradea.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca totusi nu se poate . Nu am apucat sa-mi verific rh-u' , dar m-am interesat si cica e mult mult prea departe ... si chiar daca vreau neaparat sa donez ->sangele meu nu o sa ajunga niciodata la Oradea.

Toata stima si respectul celui care ti-a dat aceste informatii ... macar ti-a spus adevarul :(

Link to comment
Share on other sites

Am primit noutati de la NewsFive.

Nu este un mesaj de tip spam pe care daca il trimiti de nu stiu cate ori peste cateva zile o sa primesti de la Microsoft nu stiu cati bani, nu este nici un interes meschin la mijloc, este vorba pur si simplu de un aproape al nostru pe care stiu ca fiecare putem sa-l ajutam sau sa-l incurajam. Familia Tiponut Adrian si Liliana din Oradea, dupa ce si-au vazut visul implinit de a avea un copil frumos, Sara, la doar cativa anisori au auzit un diagnostic cumplit: Leucemie. Dupa tratamente absolut traumatizante pentru un copil de 1 an si 9 luni, varsta la care i s-a diagnosticat prima data aceasta boala, Sara, rezista ca o eroina la punctii in coloana, perfuzii interminabile, analize peste analize, tratamentul a durat 3 ani si jumatate, se parea ca rugaciunile parintilor si a celor dragi sunt ascultate, astfel ca Sara, desi cu un regim special de viata, nu mai ia tratament timp de un an si cateva luni. Maduva ei parca incepe sa se redreseze si sa produca toate celulele de care corpul are nevoie. Dupa aceasta perioada insa, parintii observa ca racelile repetate nu se prea vindeca complet, loviturile mici fac vanatai mari, o duc pe Sara din nou la analize, unde spre durerea lor li se spune ca boala a recidivat si ca trombocitele sunt foarte mici. De atunci si pana azi, Sara are nevoie periodic de transfuzii de sange, pentru trombocite, grupa A, Rh negativ, si multumim pe aceasta cale tuturor celor care deja ne-au incurajat si care au donat sange. Doctorita care o trateaza pe Sara sustine ca tratamentul cu citostatice este cu sanse de reusita 70 la suta, pe cand incercarea unui transplant de maduva este cu sanse de doar 50 la suta de reusita. In acest context, mai indraznim sa facem un apel la dumneavoastra, pentru ca este mare nevoie de un medicament special care se numeste ONCASPAR - iar daca acesta nu se gaseste, se poate orienta spre altul ERWINASE, insa ONCASPAR este prima preferinta. Sara are nevoie pentru tratament de 6 fiole de ONCASPAR. Medicamentul este foarte scump si spitalul din Oradea nu-l poate achizitiona. Pretul lui in Ungaria este de 1000 de Euro flaconul, iar in Germania de 1450 de Euro flaconul. Daca cineva are posibilitatea sa faca rost de acest medicament, prin vreo casa de asigurari sau caritas sau ceva de genul acesta, parintii nu au nevoie de bani, doar de medicamentul acesta. Dar timpul trece repede, si cu ajutorul lui Dumnezeu, noi, cei din Oradea care simtim impreuna cu familia Tiponut, am reusit sa strangem deja bani pentru primul flacon, adica prima mie de euro, iar in momentul in care scriu, domnul Adrian, tatal Sarei este pe drum spre Ungaria pentru a cumpara primul flacon. Daca te indeamna Dumnezeu sa ajuti in cazul acesta, cu mentiunea ca vom da un raport saptamanal cu privire la tot ce se aduna in contul familie Tiponut, o puteti face folosind conturile deschise la Raiffeisen Bank:

ADRIAN TIPONUT

in LEI: RO47RZBR0000060009232686

in EURO: RO89RZBR0000060009232706

ADRIAN TIPONUT

in LEI: RO47RZBR0000060009232686

in EURO: RO89RZBR0000060009232706

COD SWIFT: RZBRROBU

RAIFFEISEN BANK, ORADEA, BIHOR, Agentia Vulturul Negru

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...